Valresultaten fördröjs ytterligare

Kyrka. Valnämnden i Borgå stift har inte fått in alla valsedlar och är följaktligen tvungna att ajournera sitt möte till i morgon, fredag, klockan tolv. Inga resultat ges ut förrän alla röster räknats. 14.2.2008 kl. 00:00

Valnämnden i Borgå stift har inte fått in alla valsedlar och är följaktligen tvungna att ajournera sitt möte till i morgon, fredag, klockan tolv. Inga resultat ges ut förrän alla röster räknats.

Det som saknas är lekmannaröster från fyra-fem församlingar och präströsterna från ett prosteri. En del av kuverten har skickats orekommenderade som vanliga postförsändelser i första klass.

– Det är oskäligt att hålla inne med valresultat, men vi skyller nu på posten, säger P.H. Nyman, ordförande för valnämnden i Borgå stift.

Enligt valordningen får valnämnden inte ge ut några resultat innan alla röster är räknade.

Valnämnden sammanträder på nytt i morgon klockan tolv – om alla valsedlar har kommit fram.Om alla röster då ännu inte har kommit blir valnämndens först på måndag klockan tio.

Ändring självklar

– Inför nästa val blir det utan vidare aktuellt att hitta på något annat sätt att få fram rösterna snabbt till valnämnden, säger Kasten Österholm, lagfaren assessor vid domkapitlet i Borgå stift.

– I förra valet använde vi postsystemet och då hade vi inga större bekymmer, för vi fick in alla röster. Men postgången tycks ha blivit sämre sedan dess, det fungerar helt enkelt inte. Det måste bli ändringar.

Närmast gäller ändringarna det sätt på vilket rösterna levereras till domkapitlet. Här kan andra alternativ användas utan lagändring. Vill man däremot ändra rösträkningen så att valsedlarna öppnas och räknas i prosterierna krävs större ingrepp.

– Det kunde vara vettigt med någon slags ändring av valordningen, till exempel så att man skulle införa elektronisk röstning eller räkna rösterna i prosterierna och ringa in de preliminära resultaten, säger Österholm.

– Problemet är bara att det blir ganska små helheter, där det ganska lätt kunde gå att räkna ut vem som har röstat på vem. Det är kanske också delvis därför systemet har införts, säger P.H. Nyman

 

Mira Strandberg

majken öst-söderlund. När Majken Öst-Söderlund var åtta år dog hennes mamma i cancer. Moderslös och skrämd av domedagspredikningar satte hon hoppet till grannlandet i väster. 8.10.2014 kl. 00:00

Församlingsrådet i Petrus församling valde igår onsdag kväll 8.10 Daniel Björk till kyrkoherde. 9.10.2014 kl. 12:53

LFF. Ett treårigt planeringsprojekt har slutförts då den laestadianska väckelserörelsen inleder egen skriftskolundervisning på svenska. 6.10.2014 kl. 15:51

Antje Jackelén. Svenska kyrkan har fått en ny ärkebiskop som genomgående försöker ta andra vägar än de som präglas av alternativen konservativ eller liberal, bokstavlig eller tolkad. 6.10.2014 kl. 15:37

kati niemelä. Kristendomen har en starkare ställning i Finland än vad den har i de andra nordiska länderna. Det här skriver Kotimaa som intervjuat kyrkosociologen Kati Niemelä. 6.10.2014 kl. 11:36