Stefan Gustavsson på Keswickdagar

Kyrka. Det finns mängder av kristendomsfientlig litteratur idag där Kristus och kristen tro attackeras. Den kristna tron har visserligen ifrågasatts i alla tider men det markanta för idag är att kritiken kommer så starkt från humanisterna, konstaterade Stefan Gustavsson som var huvudtalare vid årets Keswickdagar i Helsingfors. 17.10.2007 kl. 00:00
Det finns mängder av kristendomsfientlig litteratur idag där Kristus och kristen tro attackeras. Den kristna tron har visserligen ifrågasatts i alla tider men det markanta för idag är att kritiken kommer så starkt från humanisterna, konstaterade Stefan Gustavsson som var huvudtalare vid årets Keswickdagar i Helsingfors.

Dagarnas tema, ”Får man vara kristen idag?” gav en initierad inblick i tidens tankemönster med den förhärskande humanismen i spetsen.

– Idag är humanism och ateism ofta samma sak. Man har placerat människan i centrum och avskaffat Gud. Man upprepar gärna tanken att ”religionen är roten till allt ont”, men den logiken håller inte.

Försvann det onda i de ateistiska regimerna i till exempel Sovjet och Kina, frågade Gustavsson och beskrev hur ett samhälle och en moral utan Gud ser ut.

– Det finns en risk att vi kristna isolerar oss från tankeströmningar och samvaro med människor omkring oss, att vi gosar oss i vår egen mysiga gemenskap, sade Stefan Gustavsson och uppmuntrade till samtal och debatt med dem som tänker annorlunda.

Läs mera i Kp 42/2007.

Kristina Fernström

En Guds gåva är det, arbetet på Samariacentret i Vasa. Förutom att hon har fått en arbetsplats har Maarit Rahjas relation till Gud förstärkts. 15.6.2012 kl. 13:52

På sommaren ska musikälskaren gå i kyrkan. Det är gratis och det är terapeutiskt. 15.6.2012 kl. 11:02

Film om rasism och tv-program om utslagning bland unga fick understöd. 14.6.2012 kl. 11:25

eko. I en ekoskriftskola funderar ungdomarna på hur vi kan respektera skapelsen i vårt vardagliga liv. 13.6.2012 kl. 12:22

lekholmen. Lägerholmen Lekholmen i Helsingfors skärgård fyller 75 år. Jubileet firades på söndagen. 12.6.2012 kl. 13:59