Kyrkan diskuterar på Finlandsarenan

Samhälle. De handikappades rättigheter och religionsdialog är tema för några av de diskussionstillfällen som kyrkan ordnar under samhällsevenemanget Finlandsarenan (SuomiAreena). 17.7.2007 kl. 00:00

De handikappades rättigheter och religionsdialog är tema för några av de diskussionstillfällen som kyrkan ordnar under samhällsevenemanget Finlandsarenan (SuomiAreena).

 
En av fjolårets debatter.

Finlandsarenan, som ordnas för andra gången, är ett samhälleligt diskussionsevenemang. Under 18-20 juli debatteras aktuella samhällsfrågor vid 40 olika diskussionstillfällen i Björneborg.

Enligt arrangörerna, MTV3 och Björneborgs stad, ger Finlandsarenan människor en möjlighet att  fundera på sin egen och Finlands framtid i ledig stil, utan slips och PowerPointpresentationer.

Onsdagen den 18 juli klockan 14 diskuteras de handikappades rättigheter och vad dessa har för betydelse för samhället, lagstiftningen och kyrkan. Diskussionen ordnas i Björneborgs universitets aula.

Samma dag klockan 18 diskuteras förhållandet mellan kristendom och islam. Det är kyrkostyrelsen som står värd för diskussionen som hålls i Ulvila kyrka.







Tesen om att religionen oundvikligt försvinner från vårt samhälle är inte längre trovärdig i dag. Ola Sigurdson kallar den tid vi lever i för det postsekulära tillståndet. Han vill att vi hittar ett nytt sätt att verka i ett sådant samhälle. 10.3.2013 kl. 12:00

Diktarbiskopen Karl-Erik Forssell var frimurare. Biskop John Vikström ställde sig negativ till präster som frimurare men ändrade sig. Biskop Björn Vikström är inte frimurare men en välkommen gäst hos orden. Men kritiken lever kvar. 8.3.2013 kl. 16:16

Tjänsten som lagfaren assessor vid domkapitlet i Borgå stift har sökts av Lars-Eric Henricson. 8.3.2013 kl. 15:14

Välfärdsstatens avreglering skapar nya och oväntade konstellationer. Kyrkans roll i samhället blir allt viktigare. 8.3.2013 kl. 16:05

Kyrkoherdekonferensen i Helsingfors diskuterade på tisdagen hur de ska ställa sig till fenomen som de omdiskuterade Jalovaarakvällarna. 7.3.2013 kl. 10:21