Anna Tikum
Bloggen:
Anna Tikum
Anna Tikum har nyligen flyttat med sin fem månader gamla dotter Ronya och sin man Bertrand till Senegal. Följ med den första tiden i ett nytt land.

Dagar att hoppa över....

08.11.2011 19:57
Oj, oj vad det frestar att bara publicera vackra, exotiska bilder och att skriva inlägg enbart de dagar när tankarna är samlade och man har nåt trevligt att berätta. För det går ju att göra det. Det går att skapa en helhet av de här blogginläggen som ger bilden av mig som en supermänniska som lever ett jättespännande glansbildsliv i Afrika. Men då skulle jag naturligtvis ge en helt förvrängd bild av min verklighet här. Det förstår väl alla som kan tänka lite grann, och framför allt de som känner mig.
Man har sig själv med var än i världen man befinner sig....tyvärr! I mitt fall innebär det att dagar som jag helst bara vill hoppa över uppenbarar sig med jämna mellanrum. Dagar då jag inte är särskilt stolt över mina personlighetsdrag. Det är en sån dag i dag. Huset är ett kaos. Ungen skriker HELA TIDEN! Gårdsplanen och verandan är full med kvarterets ungar som jag inte orkar med just nu. Jag har inte sovit på flera nätter (för flickan tycker att hon vill vara vaken just då). Har en massa mail jag borde svara på. Och mannen...ja, vad var det nu med honom igen, det har jag glömt. Hur som helst, inget av allt det här hanterar jag särskilt vuxet. Det var bara det. Jag ville berätta att livet här inte är enbart vackra bilder och trevliga episoder. Jag tycker att det är viktigt att ni vet det.
En sak till. En dag som denna hade jag väl rätt att äta upp hela kexpaketet? De där mjuka chokladkexen som vi hade kommit överens om att skulle räcka till nästa gång vi åker till Mbour? Visst hade jag väl det?
En dag jag helst hade hoppat över...
Kaija
15.11.2011 23:39
Hahhaaaaa :D Du e bäst! Stirriga ögon och hjärtklappningar! Stackars hönsrackare! Den e säkert rädd för dej och stirrar därför i panik! Kommer att tänka på Pettsons hönor... Kanske ni kan skaffa en bur åt stirraren :) Den kan trots allt bidra med färska ägg till frukostbordet :)
Anna Tikum
11.11.2011 11:40
Hej på er som kommenterat här sen sist! Visst dagar som denna här ju också till livet. Om inte de kommer med jämna mellanrum kan man ju inte njuta av de dagar som är bra...Eller?
Härliga, ärliga Anna! Jag njuter av att läsa alla dina inlägg. Hoppas du fortsätter blogga ännu efter november också!

Sådana här dagar är det som kexpaketen är till för, så ät du på bara (fast nu när jag skriver detta någon dag för sent så är kexen väl slut redan:))

Bitte
11.11.2011 9:02
Jo, det är bra du berättar om dessa dagar också. För de kommer var än i världen man är.
Patrica
9.11.2011 19:37
Härligt med ärliga människor, det gör livet lättare för alla :)
Marie
9.11.2011 18:42
Tack! Skönt att läsa detta för just en sån dag har jag i dag.... fast lite olika problem med frysna fönster o hala vägar. Nu ska jag gräva fram chokladen!
Anna Tikum
9.11.2011 17:37
Tack alla ni som kommenterat just detta inlägg. Genast jag hade publicerat det ångrade jag mig och tänkte ta bort det....men så gick strömmen av och....shit! Där var det.... Men i dag när vi åter har ström och jag har läst era kommentarer så tycker jag att allt ska få stå kvar. Tack!
Men vilken loser, sådana dagar har jag aldrig ;) Nu skall jag gå och gnaga på en halv morot.
Camilla
9.11.2011 13:26
Jo, du Anna ibland kommer dessa dagar man borde stryka i ur kalendern. Men kämpa på, det kommer bättre dagar! Stor kram!
CamillaB
9.11.2011 0:15
Det där kvalificerade sig absolut som en dag när man kan tömma skåpen på allt gott som lossna kan. Inte kan vi väl sitta på fluffiga moln hela dagarna heller. Då skulle man inte uppskatta de där riktigt fina dagarna sen. :) Men hoppas att dottern ändå bjuder på lite mera sömn under de kommande nätterna. För allas välmående.

Det blir frukt istället för chokladkex nu då en tid framöver.
Anna-Lena
8.11.2011 22:26
Tja, kexen måste du nog bestämma om själv ;) Men jag tycker det är bra att du berätta om sådana dagar.

Tack för inbjudan! Jag har nog tänkt komma på besök, men det kan ta ett tag. I något skede har jag lovat mig själv att lära mig wolof inför nästa besök... Och jag är inte riktigt klar med det än. Fast det är nog inte största orsaken till att det dröjer. Måste fundera vad jag kan prioritera med tanke på ekonomin.

Tsemppiä!
hemmahannah.papper.fi
8.11.2011 22:26
Du får hundra poäng för inlägget och sen ännu extra 72 poäng för den fantastiska bilden. Hang in there!
annehietanen.ratata.fi
8.11.2011 20:11
Hahha! Vilken bra bild! Du får 100 poäng för detta inlägg!!! Tröstar alla andra som också nu som då har slut på kex i skåpen!

ekonomi. Forskning visar att kyrkans pensionsfond har indirekta placeringar i kärnvapenbranschen. 27.4.2012 kl. 15:49

Borde inte de rika ge till de fattiga också i kyrkan? Något måste göras åt kyrkans utjämningssystem. 27.4.2012 kl. 15:16

Agnes M. Sigurðardóttir är första kvinnan som biskop i isens och eldens rike. 26.4.2012 kl. 14:27

Hela havet stormar i rikskyrkan när det gäller struktur och modeller. Hur passar Åland in i sammanhanget? 26.4.2012 kl. 14:10

Andligt liv på webben Webbpräst KCSA Trsäkbacka Jakobsson. Nyheten om att kyrkans webbarbete på svenska skärs ner har väckt mycket diskussion särskilt på nätet. Bror Träskbacka, direktor på KCSA, och Daniel Jakobsson, ungdomsarbetsledare i Matteus församling, tar upp debatten. 26.4.2012 kl. 08:47

Nepal Westerling Finska Missionssällskapet. Ben Westerling, mångårig medarbetare vid Fontana Media, har valts till regionchef för Finska Missionssällskapet i Nepal. 24.4.2012 kl. 15:07

Biskopsmötet har utsett biskop Björn Vikström till medlem i kyrkostyrelsen. 24.4.2012 kl. 10:09

Europaårets tema för i år är solidaritet över generationsgränserna. Det uppmärksammas med ett värdecafé. 23.4.2012 kl. 11:21

Vasa Blessed Mess . Se bilder från temahelgen i Vasa! 22.4.2012 kl. 11:25

scout. Under scoutveckan som inleds på måndag uppmanas scouterna att ta med sig kompisar till scoutevenemang. 22.4.2012 kl. 08:00

Kyrkans Utlandshjälps internationella biståndsarbete ökade med 17,6 procent. Intäkterna ökade med tre miljoner. 21.4.2012 kl. 08:00

Örja kyrka i Landskrona har sålts för en krona till en privatperson. Den rivningshotade kyrkan ska bli bostad. 20.4.2012 kl. 16:57

På söndag firas bibelsöndagen. Bibelåret firas på flera sätt i Åbo i maj. 20.4.2012 kl. 13:29

strukturreform prosterimodellen lars-runar knuts. Ett gravt fel. Så säger stiftsfullmäktige om bristen på språkkonsekvensbedömning när det gäller den framtida församlingsstrukturen. 19.4.2012 kl. 15:30

En chans för dig som vill jobba på en tidning som tar tag i de stora frågorna. 19.4.2012 kl. 14:53

Kolumn. "Även ett digitalt möte får en annan dimension när vi på riktigt stannar upp och ger av vår egen tid", skriver Elefteria Apostolidou. 14.4.2021 kl. 08:30

Förnyelse. "Hur skulle vi gå till väga om vi också skulle renovera kyrkan inifrån?" 14.4.2021 kl. 09:00

Studerande. Studerande behöver stöd under undantagstiden – och antagligen klarnar det verkliga stödbehovet först när livet börjar normaliseras. 14.4.2021 kl. 00:00

Akutvård. Andreas Ahlfors är akutvårdare och kör ambulans till vardags. För att klara jobbet måste man vara lugn och observant. Men minst lika viktigt är det med empati – att verkligen se den man vårdar. 13.4.2021 kl. 08:31

Försäljning. Karleby kyrkliga samfällighet har lagt ut församlingshemmet i Björkhagen ut på auktion på huutokaupat.com, skriver ÖT. 8.4.2021 kl. 15:50