Ungdomsarbetsledarna blir youtubers – men framtidsvisionen är en kanal av och för ungdomar

korsholm.

Ungdomsarbetsledarna i församlingarna i Korsholm har sökt nya kanaler att nå och involvera ungdomarna. Men vad skulle innehållet vara och hur gör man Youtube-videor egentligen?

11.12.2020 kl. 14:19

– Vi har länge tänkt att vi borde vara på Youtube, säger Tommy Rannanpää, ungdomsarbetsledare i Korsholms svenska församling.

Det har alltid slutat med att de tänkt ”vi gör det nästa år”.

– Men nu måste plötsligt kyrkan och församlingarna vara online.

Den positiva sidoeffekten är att anställda fått lov att skaffa nya kunskaper om video och redigering.

Att hitta tiden för samarbetet mellan församlingarna är ändå inte helt lätt, konstaterar Robert Kronqvist, som leder ungdomsarbetet i Replot.

– Vi tänkte att nu måste vi sätta växeln i och börja med något. Sedan får vi utveckla och se vartåt det far, säger Tommy Rannanpää.

De lanserar nu Youtube-kanalen Lutherdome och tänker sig att den regelbundna produktionen ska ta fart efter nyår.

Slutvisionen är en kanal där de unga är med och påverkar och producerar framför och bakom kameran. Men de räknar med att det krävs en bra grund och marknadsföring för att väcka den sortens intresse.

Faktorer som grupptryck och pressen från skolarbetet påverkar vad de unga väljer att satsa sin tid på, har ungdomsarbetsledarna märkt. Det finns inte så stor efterfrågan efter mer program att fylla kvällarna med och sociala medier bidrar till att tillfredsställa en del av det sociala behoven.

– De behöver inte åka någonstans för att samlas. Vi är ännu inne i de här gamla vanorna, säger Rannanpää.

Just därför ville de skapa möjligheter att träffa på församlingen även på platser som Youtube.

Balans mellan kyrkan och livet

Till en början blir det alltså de äldre förmågorna som själva får producera innehåll. Då känns det som ett rimligt ställe att börja med göra något som man själv brinner för. För Robert Kronqvist ligger till exempel idrotten nära hjärtat – därför kommer det att bli en hel del fotboll i kanalens begynnelse.

– Jag tror att fotbollen och ”livet utanför planen” inte är så långt ifrån varandra, utan tvärtom.

Han har gjort intervjuer med spelare och tränare i lokala fotbollslag, och särskilt valt att lyfta damfotbollen. Vad är det som gör att spelarna kommer till träningen i ur och skur? Intervjuerna utforskar vinnarkultur, god laganda, jämlikhet, hur man bemöter varandra inom laget och utanför planen – teman som bottnar i djupare frågor om hur vi människor ska vara mot varandra och vad som är viktigt.

Tommy Rannanpää berättar att idén de skissat på är videor på tio till femton minuter som kombinerar klipp inom olika ämnesområden: sport, musik, tävlingar, med mera.

– Vi hoppas att ungdomarna hittar något som intresserar dem.

Målgruppen tänker de sig är i fjorton–femtonårsåldern och lite uppåt. En kontinuerlig utmaning blir att hitta den rätta balansen mellan det kyrkan vill säga och sådant som ungdomarna kan känna har koppling till deras liv och verklighet.

Konversationer med hjälpledare har visat att det är väldigt individuellt vilken slags innehåll de unga konsumerar på nätet. Medvetna om att de potentiellt konkurrerar med hundra miljoner andra videor söker ungdomsarbetsledarna det som kunde vara den egna lilla nischen. Kanske är det just den lokala kopplingen.

Emelie Wikblad

konsert. Ett fel smög sig med i annonseringen i senaste nummer av Kyrkpressen. Konserten Silent Music med Borgå blåsorkester börjar kl. 19 i Sibbo kyrka på fredag. 17.11.2020 kl. 10:16

LARSMO . – Jag var med och startade upp strömningen när corona-lockdownen kom i våras. Lite på eget bevåg fixade jag en Youtube-kanal för Larsmo församling, berättar Thomas Fagerholm. 16.11.2020 kl. 16:24

LARSMO . – Själavård och förbön går hand i hand, säger han inför församlingens Själavårdshelg. 16.11.2020 kl. 14:48

sibbo. Hjälp, vad ska det här bli till? Sara George startade en bönegrupp som kombinerar bön med promenader. 11.11.2020 kl. 11:37

bön. Om vi sätter in coronasituationen i Herrens bön, hur blir det då? Kanske så här ... 16.11.2020 kl. 16:13

jomala. Genom den digitala satsningen "Äldis" får seniorer ett fönster ut mot världen och varandra. – På det här viset kan de påverka sitt liv, säger Liz Karlsson som är koordinator. 11.11.2020 kl. 11:58

Kolumn. "Även jag kan vara ett ljus för någon." 11.11.2020 kl. 11:52

Väståboland. – När man får finnas till för någon annan känns jobbet som mest meningsfullt, säger diakon Kaisa Söderholm. I Korpo kapellförsamling ordnas ett kafé för dem som drabbats av cancer. 11.11.2020 kl. 11:46

Kolumn. "Jag har märkt att då jag själv eller någon annan säger till mig att jag ska känna lycka, ja då är det svårare än någonsin att göra det." 11.11.2020 kl. 11:29

Borgå. Den senaste tiden har utagerande och illamående bland unga i Borgå diskuterats i medierna. 11.11.2020 kl. 11:24

korsholm. En förväntansfull jultid – kanske inte för den som drabbats av ekonomiska svårigheter eller annan kris. Församlingarna vill hjälpa fler att få en fin jul och den som vill kan bidra. 12.11.2020 kl. 08:30

korsholm. Under sina år i Kina och Hongkong har Håkan och Judy Granberg sett församlingsliv med nära gemenskap, där alla är med i arbetet. – Gudstjänsten är inte en grej som produceras för att konsumeras. 12.11.2020 kl. 08:15

Kolumn. "Jag log för mig själv när jag såg det. Blicken följde pilens riktning och upp mot himlen." 11.11.2020 kl. 18:30

Närpes. Esbobon Johan Andersson har haft en framgångsrik karriär som grundare till flera programvaruföretag. Han växte upp i Närpes som son till en präst och sonson till en annan. 11.11.2020 kl. 18:00

Kristinestad. ”Man tager vad man haver och bygger en orgel”, skrev lokaltidningen. Att församlingens egen kantor byggde en orgel för kyrkorummet var något exceptionellt – nu har instrumentet varit till glädje i 35 år. 11.11.2020 kl. 16:49