Liz Karlsson (till vänster) och Eva-Helena Hansen uppskattar de regelbundna digitala träffarna med seniorer.

Seniorer får träffas digitalt på ett enkelt sätt

jomala.

Genom den digitala satsningen "Äldis" får seniorer ett fönster ut mot världen och varandra. – På det här viset kan de påverka sitt liv, säger Liz Karlsson som är koordinator.

11.11.2020 kl. 11:58

Äldis står för äldreomsorg på distans, och det är mindre distanserat än det låter. Tack vare en enkelt manövrerad pekskärm i sitt eget hem kan seniorer prata med varandra, delta i föreläsningar och församlingens andakter, gymnastisera och mycket mer. Det finns också möjlighet att ha kontakt med sina anhöriga eller med hemtjänsten.

– Tanken är att det ska bidra till delaktighet och välmående, att de får känna sig sedda och hörda fast de kanske är bundna till sitt hem, säger Liz Karlsson som är koordinator för Äldis.

– Jag brinner verkligen för mitt jobb! Det mest meningsfulla är att se möten mellan människor tack vare det här programmet, när vi kan prata och dela med varandra.

Äldre behöver få prata med andra i samma ålder.

– Många äldre förlorar sina bekanta som avlider, och de har ingen att prata med i sin egen åldersgrupp. De yngre förstår inte på samma sätt, man förstår från den horisont där man själv är i livet.

Åtta kommuner på Åland har anslutit sig till Äldis så här långt.

Att sända live från olika ställen har visat sig lyckat.

– Jag far bland annat runt till museer och servärdheter på Åland så de får se hur det ser ut där; till exempel att här kommer man fram med rullator, och då vågar de kanske besöka platsen sen, säger Karlsson.

Responsen på Äldis har varit positiv.

– De tycker det är superbra att vara med. På det här viset kan de påverka sitt liv, behålla sin integritet och klara sig själva längre.

Kontakt med församlingen

Från Jomala församling har man brukat hålla en andakt på äldreboendet Rönngården en gång i månaden. Men när coronaviruset slog till satte det stopp för allt.

– Men så kom jag på att jag sett en stor skärm där med en interaktiv sändning, så jag sa till mina kolleger: Kan vi ha nytta av det? berättar kantor Eva-Helena Hansen i Jomala.

Numera är en likadan skärm installerad i samtalsrummet i församlingshemmet i Jomala. Sedan mars håller församlingsanställda en andakt i veckan som går ut till alla seniorer, fördelade på åtta kommuner, som anslutit sig till Äldis.

– Det har blivit ett sällskap man vill ha varje vecka. Vi frågar hur de haft det och hur vädret är. Sedan har vi en kort andakt och sjunger, och Fredrik Erlandsson spelar gitarr eller trumpet.

– Vissa tycker att det är bästa stunden i veckan. ”Om alla timmar gick så här snabbt”, säger de.

Mellan tolv och tjugo seniorer deltar varje vecka.

– Kan vi ge lite ljus till dem som sitter inne så är det jätteroligt, säger Hansen.

VILL DU VARA MED?

  • Om du är intresserad av att ansluta dig till Äldis, kontakta äldreomsorgen i din kommun! Du kan också kontaktakoordinator Liz Karlsson som jobbar för Jomala kommun: liz.karlsson@jomala.ax eller 040 0897 195.
  • Tekniken är enkel och alla får hjälp med att komma igång.
  • Jomala församling håller andakt varje fredag kl. 13.30.
  • Kostnaderna för Äldis för en användare kan variera från kostnadsfritt till ca 20 eller 30 euro i månaden, beroende på kommun.
Ulrika Hansson

Solf. Solf församling har många nya anställda; tf står det framför titlarna. Men verksamheten är väl inte tf? Hur ser Fredrik Kass på nuet och framtiden? 2.9.2021 kl. 11:52

Kolumn. "Många människor, kanske de flesta, är rädda att bli avslöjade." 2.9.2021 kl. 11:43

Solf. Tre nyanställda i Solfs församling fick svara på frågorna: 1. Vem är du? 2. På vilket sätt finns du till för församlingsborna / Vad vill du hälsa dem? 2.9.2021 kl. 11:37

Kolumn. Vi ska ta god hand om vårt jordiska hem. Men vi har också ett hopp om något större, skriver Markus Engström. 1.9.2021 kl. 19:25

malax. Malax kyrka har fått en ny, bildrik broschyr. – Broschyren är resultatet av ett bra teamarbete, säger Kerstin Hägen. 1.9.2021 kl. 19:10

KORSNÄS. – Vi har inte råd att vara negativa i Korsnäs! säger Jan-Erik Ravals. Han är en Korsnäsbo med många järn i elden. 1.9.2021 kl. 19:02

BÖN. Cita Nylund tog initiativ till att starta en bönetråd på Facebook. Varje vecka samlas gruppmedlemmarna på sitt håll och ger av sin bönetid åt andra. – Det är ganska stort fast det är litet. 1.9.2021 kl. 12:45

Kolumn. Vad är det som gör en församling till församling?! frågar Katarina Gäddnäs. 1.9.2021 kl. 12:41

HOUTSKÄR. Två somrar har Elisabeth Mattson fixat blommor och skött fastigheter vid kyrkan i Houtskär och Korpo. Hennes dröm är att ta över hemgården liksom henne förmoder Elisabeth gjorde på 1700-talet – och tävla i skytte. 1.9.2021 kl. 12:38

kvevlax. – Aldrig i livet, jag är ju inte tillräckligt religiös, utbrast Alf Burman när han ombads ställa upp i kyrkopolitiken. 18.8.2021 kl. 15:24

Kolumn. Vi behöver skapa tid för de goda rutinerna och vi behöver hålla fast vid dem. Samtidigt är det en balansgång. Rutinerna ska ge oss liv och inte kväva oss. 18.8.2021 kl. 15:19

kvevlax. – Det är otroligt att få sjunga i kyrkan. Det finns ett lugn och en rymd där, säger Ann-Katrine Burman. 18.8.2021 kl. 15:13

BORGÅ. Mycket av kyrkans framtid hänger på de frivilliga. Det har man tagit fasta på i domkyrkoförsamlingen där man nu konkret sänker tröskeln för frivilligarbete. 18.8.2021 kl. 15:08

Kolumn. Från den dag de föds till den dag de dör är de våra små barn. För att lära sig måste de få göra själva, misslyckas, pröva igen och till slut lyckas. 18.8.2021 kl. 15:03

sibbo. Det var orden ”du behövs” under ungdomstiden som fick Magnus Engblom att engagera sig som kyrkligt förtroendevald. Vad gör att han vill och orkar med många uppdrag, trots alla utmaningar kyrkan står inför? 18.8.2021 kl. 14:58