På sommaren får kyrkomusikern tid att vara konstnär

korsholm.

Kom för att blir inspirerad av musiken, kom för samvaron, kom för andaktsstunden. På randen mellan sommar och vardag bjuder söndagskvällarna på musik i Korsholms kyrka.

5.8.2020 kl. 09:04

Musik i augustikvällen är tradition i Korsholms svenska församling. I år bjuds det på tre konserter under tre söndagskvällar. En skön stund att reflektera till vacker musik, tycker kyrkomusiker Susanne Westerlund.

– Det är något med stämningen i de här augustikvällarna, när sommaren börjar blir lite trött. Söndagskvällarna är sköna, man kommer från villan, många har börjat jobba igen och vardagen börjar småningom. Samtidigt är man kvar i en sommarstämning.

Susanne Westerlund är glad att få tid för sin konst.


Ett nytt koncept
för i år är att kvällarna inleds med en enkel servering i Sockenstugan.

– Tanken är att man får komma och gå, ta en kopp kaffe och träffa bekanta. Om man vill kan man vara ute på backen här.

Konsertserien är planerad för att tilltala olika musiksmaker.

– De har väldigt olika karaktär. Jag tror det finns något för alla och envar.

Hon tror att många ändå kommer på varje konsert just för att få uppleva olikheterna i dem.

Den första konserten har rubriken ”Med orgelton och psalmers tröst”. Här står Susanne Westerlund själv för sången, med sig har hon en bekant från studietiden, Larsmokantorn Anders Forsman på orgel – nästan ett och ett halvt år sedan de började planera att göra en konsert tillsammans.

Anders Forsman.

– Anders kommer att ha egna orgelstycken och han kommer att ackompanjera några av mina solosånger. Vi kommer bland annat att framföra repertoar av de finlandssvenska kompositörerna Jack Mattsson och Kaj-Erik Gustafsson. Även Lina Sandell, Carola Häggkvist och Benny Andersson är representerade i programmet.

Sångerna knyts ihop med en röd tråd av dikter och psalmtexter.

Musik för dig som sörjer eller stressar

Om den första söndagskvällen bjuder på en ganska traditionell kyrkokonsert är den andra åt det mer ovanliga hållet: en tvärkonstnärlig konsert med flöjtmusik, dikt och dans.

Åsa Dalkarl-Gustavsson, till vardags flöjtpedagog vid Musikinstitutet Kungsvägen, samarbetar här med flöjtisten, sångerskan och akrobaten Jacintha Damström. Under rubriken ”Musik för oroliga själar” vill de bjuda på en konsert ”för dig som är sörjande, stressad eller annars behöver en lugn stund för att sätta dig ner och meditera över livet”. Vöråkantorn Martin Klemets ackompanjerar.

Åsa Dalkarl-Gustavsson har länge önskat göra en konsert där även dans och dikt får plats. Foto: Kasper Dalkarl


Jacintha Damström är flöjtist, sångerska och akrobat. Foto: Teemu Salminen.


Vad den tredje och sista
konserten innehåller framkommer av namnet ”Blockflöjten i centrum”. Adelcrantz blockflöjtsensemble är en av musikskolans grupper, som den här kvällen framträder både som kvartett och oktett. De spelar stycken komponerade av den amerikanska kompositören Michael Starke, som har blockflöjt som sitt är specialområde.

– Han komponerar i gammal stil. När man hör det skulle man aldrig tro att det är en nulevande kompositör.

De kommer även spela folkmelodier, arrangerade av Per-Håkan Jansson som är en av medlemmarna i ensemblen.

För musikerna är sommarens konserter ett tillfället att verkligen få utöva sin konst för publik.

– Många av oss som medverkar gör något annat också, vi är pedagoger eller kyrkomusiker, säger Susanne Westerlund. Under vinterhalvåret är det lite begränsat vad man hinner med. Sen när sommaren kommer är man glad att få vara den där konstnären.

Musik i augustikvällen

Kvällarna inleds med servering i Sockenstugan från klockan 19.30. Programmet i kyrkan börjar klockan 20.20. Inträdet är fritt, kollekt som bärs upp går till musikskolans verksamhet. Andakt och en gemensam psalm ingår i programmet.

”Med orgelton och psalmers tröst”

Söndag 9.8. Anders Forsman, orgel, Susanne Westerlund, sång.

”Musik för oroliga själar”

Söndag 16.8. Åsa Dalkarl-Gustavsson, flöjt och textläsning, Martin Klemets, piano och Jacintha Damström, akrobatik, sång och flöjt.

”Blockflöjten i centrum”

Söndag 23.8. Adelcrantz blockflöjtsensemble, under ledning av Rainer Holmgård.

Emelie Wikblad

Närpes. Barnledarna saknade sina dagklubbsbarn, så tillsammans med prästen Olle kläckte de idén om en dagklubb i videoform. 22.4.2020 kl. 15:15

Kolumn. Kristina Örn skriver om gåvor vi kan ge och gåvor vi får ta emot. 22.4.2020 kl. 15:12

Kristinestad. Praktisk handräckning eller ett lyssnande öra – diakonin har omsorg om människor på olika sätt. När framtiden är osäker tar man en dag i taget och ser var behoven är störst just nu. 22.4.2020 kl. 15:05

Borgå. Många föräldrar sliter just nu med distansjobb och barnen hemma. – Visst har man dåligt samvete, men i mycket försöker jag just nu gå där ribban är lägst, säger Saara Henkola. 22.4.2020 kl. 12:30

hopp. "Våren 2020 har sett mer annorlunda ut än vad vi någonsin kunde föreställa oss." 22.4.2020 kl. 12:23

sibbo. Ungdomsteamet pratar och skojar vanligtvis med sina ungdomar ansikte mot ansikte, men nu är det virtuella träffar som gäller. 22.4.2020 kl. 12:14

Konfirmander. Lägren kan inte ske på distans, säger biskop Bo-Göran Åstrand. 17.4.2020 kl. 12:37

Borgå. Gunvor Flykt är en sann eldsjäl inom kyrkan. Hon kommer att sakna kyrkan i påsk, men säger: Tappa inte modet! 8.4.2020 kl. 11:20

sibbo. Min femåriga dotter sade åt mig häromdagen: ”Det är okej mamma, åtminstone så försöker du”. 8.4.2020 kl. 11:03

vanda. – Det finns liv och det finns hopp, säger Anu Paavola i Vanda svenska församling. I år blir det en virtuell påskandakt för barn. 8.4.2020 kl. 10:30

undantagstillstånd. Det vi kallar ett undantagstillstånd är ett normaltillstånd för många kristna idag. Vi bör vara tacksamma för den frihet vi normalt har, säger Mia Anderssén-Löf. 8.4.2020 kl. 01:00

påsktradition. Påsken är en glad helg för barnen Johannes och Emma Forsblom. Då får de äta påskägg och vara vid påskbrasan. 7.4.2020 kl. 15:16

hemleverans. När fotbollsträningarna lades ner började Pargas IF:s frivilliga köra ut varor till äldre som behöver hjälp med att handla mat. 7.4.2020 kl. 15:16

Åbo. Vi kommer att lära oss nya saker, tror tf. kyrkoherde Clas Abramansson om vårt eget liv och församlingslivet i undantagstider. 7.4.2020 kl. 15:03

Närpes. Påsken är vanligen en intensiv tid för församlingsmästaren, med nio dagar i tjänst. För Per-Erik Björklund, kyrkvaktmästare i femte generationen, är skärtorsdagens mässa den viktigaste traditionen. 7.4.2020 kl. 09:19