Rebecka Stråhlman, Jakob Nylund och Johannes Winé ledde showen med ärkebiskop Tapio Luoma och biskop Bo-Göran Åstrand.

Biskopen till Ungdomens kyrkodagar: "Säg åt oss att det är nya tider nu"

ungdomens kyrkodagar.

"Säg åt oss att det är nya tider nu!" sa biskop Bo-Göran Åstrand till deltagarna på Ungdomens kyrkodagar. Han hade sällskap av ärkebiskop Tapio Luoma som besökte UK för första gången.

24.1.2020 kl. 18:36

Ungas möjligheter att påverka i kyrkan – specifikt de påverkansgrupper för unga som enligt beslut från höstens kyrkomöte ska finnas i någon form i varje församling – var ett tema de två gästande biskoparna lyfte upp under fredagens “biskopsshow”.

Ett tema som förstås platsar naturligt på Ungdomens kyrkodagar – och som även fanns som ett av diskussionsinitiativen på föredragningslistan, tillsammans med en motion i samma anda om att förbättra samarbetet mellan UK och kyrkomötet samt stiftsfullmäktige.

Från stora och svåra frågor kring mångfald, miljö och mental ohälsa, till mer konkreta åtgärder som att införa toapasset i församlingarnas fastigheter eller ta med sin egen kopp till kyrkkaffet. Det sammanfattar ganska mycket av vad UK-delegaterna har att bita tag i under ett intensivt veckoslut.

I en runda snabbfrågor fick publiken veta att både ärkebiskopen och Borgåbiskopen föredrar kaffe framför te samt att de både gillar att chilla i soffan och att röra på sig. Och om de måste välja vilket sydamerikanskt kameldjur de skulle vara skulle ärkebiskopen vara en alpacka, medan biskop Åstrand försvarade lamornas heder.
I en jämn och livlig tävling i grenarna pictionary och charader besegrade lag Ärkebiskop lag Biskop med minsta möjliga marginal.
I charadtävlingen hade Luoma hjälp av Kajsa Lassila och Tonje Lindeman. UK-ordförande Sabina Lumivirta och Axel Kaaro visar "Luke Skywalker".


I den mer seriösa delen av "biskopsshowen" framförde biskoparna sina hälsningar till UK.

– Det är mycket viktigt att också unga människor kan påverka saker och vill påverka. Jag minns när jag var ung i Vasa finska församling och församlingen bjöd in mig att vara med i evangelisationsutskottet. Det kändes så bra att församlingen litade på mig och ville höra vad jag har att säga, berättade ärkebiskop Tapio Luoma.

– Jag tror att om unga människor i församlingarna är aktiva och vill påverka, då måste det också finnas sätt för era tankar att komma till beslutsfattarnas bord.

Biskop Bo-Göran Åstrand lovade påminna kyrkoherdarna om att kyrkomötet bestämt att alla församlingar ska ha påverkansgrupper för unga. Hans hälsning till UK handlade om frimodighet.

– Säg hur ni tänker, hur ni ser på saker och vilken åsikt ni har. Vi som är äldre behöver faktiskt era perspektiv på hur saker funkar idag, vad som är viktigt och vad som inte funkar idag. Säg åt oss i församlingarna att det är nya tider nu och att man kan göra saker på ett annat sätt än tidigare.

Åstrand lyfte upp den viktiga roll som UK-delegaterna har, men betonade att de inte är ensamma i den.

– Du har också rätt att vänta av oss äldre att vi ska vara med och samarbeta och ta vårt ansvar. Ni är inte ensamma om att bära kyrkan, församlingen och samhället in i framtiden.
Vi som är lite äldre ska försöka hänga med i svängarna sen när ni småningom tar över.

Ärkebiskop Tapio Luoma konstaterade att det att Ungdomens kyrkodagar samlas varje år och tar upp alla de här ämnena till diskussion är viktigt för hela kyrkan.


"Biskopsshowen" finns som video på Ungdomens kyrkodagars Facebooksida.

Emelie Wikblad



Kyrka. Missionskonferensen Who Knows Where som ordnades på Lärkkulla senaste helg, samlade hundra unga vuxna från olika länder i Europa, Asien, Afrika och Sydamerika. 24.2.2009 kl. 00:00

Magnus Lindholm. Saker och ting är inte som vi tror att de är. 26.2.2009 kl. 00:00

Ledare. Teologiska fakultetens dekanus Ingvar Dahlbacka och biskop Gustav Björkstrand kommenterade i Kyrkpressen nr 8 förslaget att grunda tre vetenskapssektorer och ett antal kunskapsområden vid Åbo Akademi. 26.2.2009 kl. 00:00

Människa. Clas Abrahamsson är ny ordförande för Kristliga radioutskottet (KRU).   24.2.2009 kl. 00:00

Kultur. FST:s nya andaktsprogram Himlaliv har premiär den första mars. 21.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. I går installerades Robert Lemberg och Minna Silfvergren till kyrkoherde respektive kaplan i Pernå församling.  23.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Missionskonferensen Who knows where? går av stapeln på Lärkkulla i Karis inkommande veckoslut. 20.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Fastlagssöndagen är namnet på den söndag som inleder den tre dagar långa fastlagen och som föregår den fyrtio dagar långa fastan. 22.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Retreatcentret S:t Davidsgården i Rättvik  i Dalarna är ”slutet utåt men öppet inåt”. 19.2.2009 kl. 00:00

Människa. 18.2.2009 kl. 00:00

Människa. "Den katolska kyrkan känns närmare urkyrkan än den lutherska." 19.2.2009 kl. 00:00

Teologi. ”Där nöden är störst” heter den första samlande framställningen om finlandssvensk diakoni. 19.2.2009 kl. 00:00

Rolf af Hällström. Bykyrkan skulle den heta i vanliga fall, stället där vi killar samlades på söndagseftermiddagar klockan fyra. 19.2.2009 kl. 00:00

Ledare. Den sovjetiske diktatorn generalissimus Josef Stalin har präglat talesättet att en enskild människas död är en tragedi, en miljon döda är statistik. Ett annat talesätt som uttrycker samma sak lyder: vi ser inte träden för skogen. 19.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Då stiftsfullmäktige höll möte i Borgå på tisdagen fanns det flera frågor som väckte diskussion. Till dem hörde stiftets strategidokument och hur det ska förankras i församlingarna. 18.2.2009 kl. 00:00

Biskopsval Esbo. Då tiden för kandidatnomineringen i biskopsvalet i Esbo stift gick ut på tisdagen hade fyra kandidater ställts upp. 21.8.2018 kl. 16:20

biskopsval. Jukka Keskitalo är ny biskop i Uleåborgs stift. Han fick överlägset flest röster i onsdagens val och efterträder därmed Samuel Salmi som går i pension den första november. 15.8.2018 kl. 15:01

biskopsval . Landets nordligaste stift väljer ny biskop på onsdag. Första omgången inleds kl. 13. 14.8.2018 kl. 15:33

kyrkoherde. Esbo svenska församlings Kyrkoherde Roger Rönnberg avgår med pension i april 2019. Fyra personer vill efterträda honom. 3.8.2018 kl. 15:12

Hundgudstjänst. En friluftsgudstjänst i djurens sällskap påminner om respekten för Guds skapelse. 2.8.2018 kl. 00:00