Att Johan Myrskog började skriva lovsånger handlar delvis om hur hans egen tro och Gudsrelation utvecklats.

Ett nytt inhemskt album med lovsånger är skrivet av ett gäng från Petrus församling

lovsång.

När musiker från Petrus församling i Helsingfors släpper ett nytt album är målet inte att skapa hitsinglar – utan att göra lovsångsmusik som känns relevant i Finland år 2020.

30.12.2019 kl. 16:14

Det nya året bjuder på ett nytt inhemskt album med lovsånger. Liv i överflöd släpps på Spotify i januari och ett smakprov i form av singeln Strömmar i öknen går redan att lyssna på.

Sångerna är skrivna och inspelade av ett gäng från Petrus församling i Helsingfors.

– Jag tyckte det var dags att skriva ny musik, säger Johan Myrskog, som tog initiativet till det nya albumet och själv har skrivit fyra av de fem sångerna.

– Det var som att jag plötsligt hade en massa låtar i mina händer som jag kände: de här behöver jag göra något med. Särskilt en av låtarna var som en download från himlen. Här: ta och gör något med den här.

Den femte sången är skriven av Susanna Sandell. Hon hade blivit tillfrågad att vara med i lovsångsprojektet som pianist och sångare, men en morgon när hon satt och spelade piano började hon spontant skriva.

– Det blev snabbt en sång, jag skrev den under kanske tjugo minuter. Det är en lugn och enkel lovsång, säger Susanna Sandell. Foto: Privat

Texten till Underbart skapad är inspirerad av psaltarpsalm 139.

Hon skickade en ljudfil till Johan Myrskog, som tyckte att den skulle fungera i helheten på albumet.

Riktiga människor bakom musiken

För Susanna Sandell är det viktigaste att lovsång känns äkta, inte att den faller inom en viss stil eller genre.

– Jag tycker det är skönt att det finns olika typer av lovsångsmusik. Det jag tycker är kul med de här låtarna är att de är väldigt olika musikaliskt och genremässigt. Att det finns en frihet att lovsjunga med det man själv kan, med det man själv tycker om – det tycker jag är viktigt.

Johan Myrskog kan tycka att den dominerande ”lovsångsgenren” har en tendens röra sig i samma hjulspår.

– Det finns ett visst sound, som kommer från USA och England, som fungerar jättebra. Det kommer nya goda låtar hela tiden, som inspirerar mycket till att själv skriva och till att växa i att lovsjunga och tillbe.

Men med det nya albumet vill de inte bara följa en färdig form, utan göra musik som är relevant i den egna vardagen och på sitt eget språk.

– Jag tycker det är viktigt att ha sånger som talar till den verklighet som vi lever i just här, just nu, säger Myrskog.

Det ska också höras att det finns riktiga människor bakom musiken. Han ser charmen i att låta små imperfektioner vara kvar.

– Vi har inte velat överproducera albumet.

Sånger som blir församlingens egna

Samtidigt som soundet är eget ska musiken också vara lättillgänglig för en vanlig församlingsmedlem – annars tjänar musiken inte sitt syfte.

– Det handlar inte nödvändigtvis om artistskap utan om hur vi kan tjäna församlingen och nå ut till människor, själva stiga åt sidan och i stället peka på Jesus, säger Johan Myrskog. Jag tänker ju aldrig: ”Hur kan jag göra en hitsingel?”

Han har märkt att för honom börjar annat låtskrivande lätt handla mycket om att förverkliga sig själv.

– Men i det här projektet handlar det väldigt lite om mig själv. Jag har kanske varit den som tagit tag i det, men målet har varit att kunna involvera så många som möjligt och göra det till en församlingsgrej.

Att det är roligt att göra musik tillsammans är inte heller oväsentligt. På albumet medverkar både församlingsanställda och -medlemmar med sång, musik och grafisk design.

De hoppas att musiken inte bara ska stanna inom Petrus utan också få inspirera och tjäna på andra ställen.

– Det handlar sist och slutligen om att Guds rike ska få bryta ny mark. Både inom församlingar och utanför, säger Myrskog.

Emelie Wikblad



Världen. Egyptens förvaltningsdomstol har gett ett preliminärt godkännande till tolv kristna egyptier som omvänts till islam, att återta kristendomen som sin religion. 3.8.2007 kl. 00:00

Världen. De norrmän som gifter sig i en kyrka som inte hör till deras församling får betala flera hundra euro. 3.8.2007 kl. 00:00

Kultur. Norska kyrkan håller på att förnya sin psalmbok och efterlyser nu både översättare och melodimakare. 3.8.2007 kl. 00:00

Samhälle. I våras kritiserade biskoparna utvisningshotet mot kosovoalbanskan Halide Latifi. I Åbo och Kuopio har församlingarna beviljat utvisningshotade flyktingar kyrkoasyl. Nu är Utlänningsverket redo att diskutera flyktingpolitiken med kyrkans folk. 2.8.2007 kl. 00:00

Kyrka. Orgeln i Kyrkostrands församlingshem är snart redo att användas igen. 2.8.2007 kl. 00:00

Människa. – Det är de starkaste barnen som sänds ut i världen och kommer till oss, berättar Lisbeth Näsman, biträdande chef på Oravais flyktingförläggning. 2.8.2007 kl. 00:00

Kultur. Hela juli månad körde rundradiobolagets finskspråkiga radiokanal ett med ett enda tema. Responsen på över 40 veckotimmar radioprogram om Gud, kyrka och religion var klart positiv. 1.8.2007 kl. 00:00

Världen. Nordens lutherska kyrkor ökade i söndags med en. 1.8.2007 kl. 00:00

Människa. På Tankar fyrö glömmer man klockan och lever i takt med dagsljuset. 1.8.2007 kl. 00:00

Världen. Ännu en i den sydkoreanska gisslan i Afghanistan har mördats av talibanerna. Mannen sköts enligt en talesman med ett automatvapen, skriver Dagen. 31.7.2007 kl. 00:00

Världen. Öppna dörrar, mat och sovplats erbjuds i många kyrkor i de engelska översvämmningsdrabbade områdena. 31.7.2007 kl. 00:00

Världen. Amerikaner tappar kilon med hjälp av den kristna dieten "The Weigh Down Diet". 31.7.2007 kl. 00:00

Människa. Många Pieksämäkiveteraner återvände till KU:s läger som i år erbjöd både politiska brandfacklor och livsmening. 31.7.2007 kl. 00:00

Rolf af Hällström. För två euro får man åka spårvagn i Helsingfors. Eller cykel. Stadens trafikverk ger pengarna tillbaks om man trampar själv. Pantsystemet är det bekanta från snabbköpen. 31.7.2007 kl. 00:00

Ledare. Ledare 31/2007 Två nyckelord i den aktuella diskussionen om församlingarnas framtid är ”identitet” och ”ekonomi”. 31.7.2007 kl. 00:00

Laestadianernas fridföreningars förbund LFF inleder missionsarbete i Albanien. Om ett år ska LFF ha en utsänd familj på plats i landet. 2.12.2015 kl. 07:29

Marcus Prest. RECENSION. Joanna Nylund har läst Marcus Prests roman Android. 7.12.2015 kl. 00:00

klimat. Skaffa färre barn, undvik att resa med flyg, lev bilfritt och ät en växtbaserad kost. Dessa är så kallade ”högeffekts”–åtgärder när det kommer till att minska på vårt koldioxidavtryck. 30.11.2015 kl. 12:47

klimatförändringar. 35 procent av de katolska amerikanerna säger att påven påverkat deras åsikt i klimatfrågan. 30.11.2015 kl. 12:41

COP21. Svenska kyrkan har länge varit en högljudd röst i kampen mot klimatförändringen. 30.11.2015 kl. 12:43