Mats Lindgård säger att det har varit svårt att få gehör för domkyrkoförsamlingens önskemål i fastighetsfrågor.

Fastighetskonflikt ledde till att Lindgård avgår som ordförande

Borgå.

"Det är svårt att få gehör för domkyrkoförsamlingens önskemål", säger domprosten Mats Lindgård, som nu avgår som ordförande för gemensamma kyrkorådet i Borgå.

21.10.2019 kl. 18:15

När en nödvändig sanering av vattenrören i Svenska församlingshemmet bordlades av gemensamma fullmäktige reagerade Mats Lindgård med att anhålla om att bli befriad från uppgiften som ordförande för gemensamma kyrkorådet.
– Jag upplever inte att det finns förutsättningar för mig som representant för minoritetsförsamlingen att leda fastighetsstrategiarbetet, säger han.

I somras fick Svenska församlingshemmet i Borgå en vattenläcka, och därför stängdes varmvattnet i huset av. Det här har inneburit att Borgå svenska domkyrkoförsamling de senaste månaderna varit begränsade i sin verksamhet; till exempel har all form av matservering varit svår att ordna.
– Vi har hankat oss fram några månader. Nu hade jag trott att vi skulle få det åtgärdat och komma tillbaka till det normala, säger domprosten Mats Lindgård.

Vid förra veckans sammanträde hade gemensamma kyrkofullmäktige i Borgå på sitt bord ett ärende om att bevilja medel för att utföra en sanering av vattenrörsystemen i Svenska församlingshemmet. Fullmäktige beslöt att bordlägga ärendet. Det här trots att fastighetsdirektionen och gemensamma kyrkorådet föreslagit att medel skulle beviljas för omedelbar sanering.
– Jag är ju optimist i grunden. Jag tycker att det har varit bra diskussionsklimat tillsammans med den finska gruppen under hela det här året. Därför trodde jag att det här skulle godkännas, säger Lindgård.

När det inte hände valde han att skicka en anhålla till Helsingfors domkapitel, där han ber om att så snart som möjligt bli befriad från uppgiften som ordförande för gemensamma kyrkorådet.
"Även om jag inser att jag som ordförande för gemensamma kyrkorådet inte behöver åtnjuta gemensamma kyrkofullmäktiges förtroende, anser jag att det i det uppkomna läget vore bättre om den finska församlingens kyrkoherde tog över som ordförande”, skriver Lindgård.

I november 2017 gjorde församlingsrådet i Borgå svenska domkyrkoförsamling ett utlåtande där man bedömde att beslutsfattandet i samfälligheten i Borgå under en lång tid har varit diskriminerande i förhållande till den svenska församlingen, i ärenden som berör församlingarnas fastigheter.

I sin anhållan hänvisar Lindgård till det här utlåtandet och konstaterar att det här var ännu ett “i raden av många beslut som konsekvent har låtit bli att uppmärksamma de fastighetsönskemål som varit viktiga för Borgå svenska domkyrkoförsamling”.

Upplever du att det här handlar om en "språkstrid”, som det har kallats?
– I alla andra frågor i samfälligheten upplever jag att vi har ett riktigt bra samarbete över språkgränsen. Men just när det gäller fastigheter har det av någon orsak varit väldigt låst väldigt länge och svårt att få gehör för domkyrkoförsamlingens önskemål.

Nu anser Lindgård att det inte finns förutsättningar för honom, som kyrkoherde i minoritetsförsamlingen, att leda det fastighetsstrategiarbete som är på gång i samfälligheten. Samtidigt anser han att den framtida fastighetsstrategin och det som nu görs med Svenska församlingshemmet är olika saker. Problemet är att den finska gruppen i fullmäktige uttryckligen kopplar ihop frågan om renovering av vattensystemen i svenska församlingshemmet med den fastighetsstrategi som ska göras upp, menar Lindgård. Motiveringen för att bordlägga ärendet var att arbetsgruppen för fastighetsstrategin har ett möte i november.

– Oavsett vad fastighetsstrategin kommer att innehålla borde rören sättas i skick så att vi kan sköta vår verksamhet. Dessutom är det så att förverkligandet av den kommande fastighetsstrategin ligger flera år framåt i tiden. Det är inte rimligt att domkyrkoförsamlingen under flera års tid ska fungera med tillfälliga och provisoriska utrymmesarrangemang, säger han.

Vad som händer nu och med vilken tidtabell vet Lindgård inte. Nästa fullmäktigemöte är i mitten av december.

Emelie Wikblad



klippan. Klockan 22 i lördags gick startskottet för Mitt-i-nattenloppet på Klippan. 24.5.2016 kl. 09:56

åbo svenska församling. Kyrkoherdarna och samfällighetens ledningsgrupp har olika åsikter om församlingsutvecklingen i Åbo. 23.5.2016 kl. 16:13

stafettkarnevalen. Bollkastning i kyrkans tält var en hit vid Stafettkarnevalen. 23.5.2016 kl. 16:11

Hon jämför hetsätning med missbruk och kallar sig själv matmissbrukare. 20.5.2016 kl. 15:38

landsbygden. Sin älskade hembygd kunde hon tänka sig att lämna för kärlekens skull, men inte korna. 20.5.2016 kl. 10:06

FMS. Som en ny planet. Så beskriver Anna och Bertrand Tikum sin nya hemort Dakar i Senegal dit de återvänder efter en andningspaus i Finland. 19.5.2016 kl. 13:53

Hur ska det gå för minoritetsreligionerna om skolor experimenterar med gemensam religionsundervisning för alla? 18.5.2016 kl. 12:14

mission. Selektiv mutism. När Pia Rinne började skolan i Namibia var hon tyst i ett helt år. Några år senare var hon tyst i ett år till. 17.5.2016 kl. 11:27

mission. I lördags ordnade Finska Missionssällskapet missionsfest i Ekenäs. 16.5.2016 kl. 15:59

En gång var han en pojke som överlevde Auschwitz och Buchenwald. Senare blev han författare och Nobelpristagare. 13.5.2016 kl. 16:15

kyrkostyrelsens plenum. Borgå stift representeras i kyrkostyrelsens plenum av läkaren Åsa A Westerlund under mandatperioden 2016–2020. 13.5.2016 kl. 15:59

Kyrkomötet. Nästa gång det blir församlingsval sammanfaller valdagen inte med farsdagen. 13.5.2016 kl. 13:44

Kyrkomötet. Läkaren Saija Kuikka valdes till första viceordförande för kyrkomötets mandatperiod 2016–2020. 11.5.2016 kl. 14:53

Kyrkomötet. Kyrkomötets elektorer har valt medlemmar till mötets nio utskott och utskotten valt ordförande sinsemellan. 11.5.2016 kl. 15:04

Gemensamma kyrkorådet i Vasa har beslutit att föreslå en höjning av skattesatsen. 13.5.2016 kl. 16:08

ANDETAG. Catherine Granlund är bloggen Andetags nya skribent på Kyrkpressens webbsida. – Jag kombinerar diakonijobb med skrivande och läsande, bloggandet är en andningskanal för mig. 11.1.2023 kl. 19:00

profilen. Markus Finnholm ser annorlunda på ett nytt år än han gjort tidigare i sitt liv. Efter en del motgångar har han fått sitt första riktiga jobb. 9.1.2023 kl. 08:29

KYRKRENOVERING. De fasta bänkarna i norra och västra korsarmarna åker ut, ett litet kök byggs längst bak, en trappa till läktaren tas bort och enplansgolv läggs i hela kyrkan. Det är några synliga förändringar då Sankta Birgitta kyrka i Nykarleby renoveras. 9.1.2023 kl. 12:11

OVAN I KYRKAN. Du ska på konfirmation. Det blir dags för nattvard. Du har inte tagit emot nattvard sedan du själv blev konfirmerad och vet inte hur man gör. Här följer en praktisk nattvards-ABC. 11.1.2023 kl. 00:00

PSYKISK OHÄLSA. Vad gör man när det värsta händer? Jennie Jakobsson förlorde sin elvaåriga dotter i självmord. Hon och hennes bror Daniel Jakobsson berättar om att bygga ett liv där man försöker göra något gott av det som bara är sorg och maktlöshet. 10.1.2023 kl. 08:00