Vardagssamtal och livsfrågor

Alphakurs.

Nyfikenhet och sökandet efter gemenskap ledde dem till Alphakursen. Båda har de uppskattat att diskussionsklimatet är öppet och att man får komma som den man är.

22.8.2019 kl. 11:00

Patrik Hoving blev nyfiken på Alphakursen i samband med den yngsta dotterns konfirmation. Besöket på konfirmationslägret på Lekholmen väckte minnen från hans egen ungdomstid.
– Efter min egen konfirmation fick jag en känsla för gemenskapen på Lekholmen och i dåvarande Lukas församling. Daniel Björk talade också med konfirmandernas föräldrar om Alphakursen och sade att den passar för den som funderar på livsfrågor.

Patrik Hoving. Foto: Privat.

Också Sonja Ollas-Airinen anmälde sig till Alphakursen av nyfikenhet och för att hon sökte en gemenskap.
– Jag hade just flyttat till Helsingfors och jag ville bekanta mig med den församling jag tillhör. Jag ville hitta en grupp för att diskutera tro och ville veta hur en församling fungerar i modern tid.
Sonja Ollas-Airinen fick nya vänner genom kursen.
– Jag blev förundrad över att det finns så många människor i min egen ålder som pratar svenska i Helsingfors, och att jag inte träffat dem tidigare.

Sonja Ollas-Airinen. Foto: Eva Persson.

Både Patrik Hoving och Sonja Ollas-Airinen har uppskattat Alphakvällarnas upplägg – att man inleder varje träff genom att äta tillsammans och tala om hur dagen varit och att man får komma som den man är och med de frågor man har.
– Deltagarna hade olika bakgrund hade olika tankar om de frågor som togs upp. Alla är välkommna, man får vara ateist, agnostiker eller kristen. Det här tycker jag är viktigt, att ingen behöver vara rädd för att komma med sina tankar, säger Hoving.


Fortsatt gemenskap

Hoving beskriver träffarna som att halva tiden går åt till vanligt umgänge som sedan följs av att man ser en film som presenterar dagens frågor och efteråt diskuterar dem.
– Jag har alltid varit intresserad av hur människor hanterar svårigheter. På kursen diskuterade vi teman teman som människolivet handlar om, säger Ollas-Airinen.
– Det jag sökte, den gemenskap som jag anade fanns i församlingen – den hittade jag på Alphakursen. Det var en jättefin stämning i den brokiga skara av människor som var med.
Båda två har efter Alphakursen hittat en fortsatt gemenskap genom församlingens hemgrupper.

Vad är Alpha?

  • Alphakursen är en introduktionskurs till kristen tro som skapades i den anglikanska församlingen Holy Trinity Brompton i London i början av 1980-talet. I dag finns Alpha i 170 länder och på 120 språk. Sedan starten har 24 miljoner människor gått en Alphakurs.
  • I höst ordnas en Alphakurs i Petruskyrkan (Skogsbäcksvägen 15) onsdagar kl. 18 med start den 25.9. Kursen är kostnadsfri.
    Anmäl dig eller ställ frågor genom att e-posta rebecka.bjork@evl.fi
Erika Rönngård



Världen. Enligt Amnestys årsrapport fängslar 45 länder i världen människor för åsikter eller tro. 30.5.2008 kl. 00:00

Världen. Fyra miljoner besökare per år sliter ner domkyrkona i Sverige. Nu vill församlingarna ha hjälp med det ekonomiska lasset. 30.5.2008 kl. 00:00

Samhälle. Religion är något av ett tabu på arbetsplatser, visar teologie magister Jukka Kolmonens pro gradu-avhandling om välmående i arbetslivet. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Sedan ett par veckor erbjuder Tammerfors kyrkliga samfällighet möjlighet att skriva in sig i kyrkan via nätet. 29.5.2008 kl. 00:00

Kultur. Sorvali begravningsplats i Viborg städas upp som ett gemensamt kulturprojekt. 28.5.2008 kl. 00:00

Världen. Mugabe har slagit igen nästan alla landets anglikanska kyrkor som anses stödja oppositionen. 28.5.2008 kl. 00:00

Människa. Kaj Korkea-aho tror på Gud men han vill inte leva innanför den trygga bubblan. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ett ord inför helgen sänds numera kl. 17.58. 28.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans Ungdom har fått stort stöd för sin ungdomssatsning KUng-08. 28.5.2008 kl. 00:00

Ledare. Stiftsfullmäktige visade fräscha tag och fördomsfrihet på sitt första möte. 2.6.2008 kl. 00:00

Mira Strandberg. Vi står där, bredd i bredd, inför det yttersta tecknet på livets förgänglighet. 29.5.2008 kl. 00:00

Ledare. Den samhälleliga utvecklingen är åtminstone i viss mening ganska biblisk. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ryktet om kyrkoasyl har spridit sig i och med det uppmärksammade fallet av Naze Aghai. 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. "Att motverka skadligt bruk av alkohol är en satsning för bättre hälsa i hela världen." 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. Drygt femhundra kyrkor har försvunnit efter 34 år av turkisk ockupation på norra Cypern. 27.5.2008 kl. 00:00

kyrkslätt. När det är religionstimme i Kyrkslätt undervisas alla barn, oberoende av åskådning, i samma grupp. Oacceptabelt, säger Jarri Vuorio, vars son hör till ortodoxa kyrkan. 16.3.2017 kl. 13:17

profilen. Han är en stor optimist. Men Kenneth Holmgård säger att när en optimist faller så faller han hårt. Och det har han gjort några gånger. Det är många höjder och många dalar. 15.3.2017 kl. 16:06

Helsingfors. Alla svenska Helsingforsförsamlingar läser asylbeslut i gudstjänsten under fastan. Varför? För ökad medmänsklighet. 14.3.2017 kl. 11:20

församling. Domkapitlet förelår att Stina Lindgård, nuvarande kyrkoherde i Lappträsk och Liljendal, blir herde för den nya församlingen i Lovisanejden. 9.3.2017 kl. 15:07

äkenskap. Kyrkorådet i Mariehamns församling beslöt vid ett sammanträde förra veckan att kyrkorummet i församlingen inte ska användas för vigsel av samkönade par. 9.3.2017 kl. 11:45