Stubb: Kyrkan ska inte vara politisk

alexander stubb.

– Det verkar inte finnas utrymme i offentligheten att diskutera kärlek och hur människor mår, konstaterade statsminister Alexander Stubb då han diskuterade med ärkebiskop Kari Mäkinen i måndags.

14.10.2014 kl. 08:41

Samtalet som fördes i en respektfull och personlig ton på Medietorget i Sanomatalo var samtidigt församlingsvalets kampanjöppning.

– Jag anser att det är viktigt att kyrkan inte blir politisk. Kyrkans roll har en andlig aspekt, mellan sinne och kropp, där själen finns.

På twitterflödet #kenenääni, där den som följde med diskussionen kunde kommentera samtalet, fick Stubb positiv uppmuntran, men också en del mothugg.

– Det är alltid skäl att skilja på 'politisk' och 'partipolitisk' skrev Miika Ahola i flödet.

Statsministern konstaterade att man i Finland har rätt att hålla sin tro och sitt själslandskap för sig själv, och upplevde det som positivt att det finns institutionella traditioner genom vilka man kan uttrycka sin tro.

– Jag är liberal till min livsfilosofi men lever säkert ganska konservativt med traditioner, också kristna sådana, konstaterade Stubb.

KT/KP

val 2014 . Esse församling klår hela landets röstningsprocent med hästlängder. Även i Purmo och Larsmo var valdeltagandet betydligt högre än medeltalet. 9.11.2014 kl. 22:18

val 2014. I Matteus församling i Helsingfors var röstningsprocenten bland 16-17-åringarna högre än den totala röstningsprocenten. Också i Vanda svenska församling röstade de unga flitigt. 9.11.2014 kl. 22:16

Preliminär röstningsprocent för hela landet förutspår lägre valdeltagande än 2010. 9.11.2014 kl. 21:23

församlingsvalet. Finlands statsminister röstade i församlingsvalet kring 12-tiden i sin hemförsamling Esbo svenska. 9.11.2014 kl. 18:31

församlingsvalet. Du kan rösta i församlingsvalet fram till klockan 20 på söndagen. Kyrkpressen publicerar valresultaten i den takt de blir klara under kvällen. 9.11.2014 kl. 18:02