”Allt är inte så svartvitt”

Petrus församling. Utvecklingen i Petrus församling går i en positiv riktning, säger Caroline Sandström, viceordförande i församlingsrådet. Men på vissa punkter träffar den kritik som riktats mot församlingen. 4.8.2014 kl. 15:17

Caroline Sandström befinner sig på sin sommarstuga och har inte läst insändarna om Petrus i de senaste numren av Kyrkpressen. Den första insändaren handlar bland annat om problem i förvaltningen och om personalrekrytering genom att handplocka personer.

– Jag kan förstå att en del tidigare korttidsanställningar som gjorts i Petrus utifrån kan se ut som om personer hade varit handplockade.

Insändarskribenten ondgör sig också över att församlingsrådet anhållit och fått tillstånd av domkapitlet att genom indirekta val välja ny kyrkoherde då Bengt Lassus går i pension i mars 2015. En lagändring trädde i kraft vid årsskiftet som ger församlingsråden möjlighet att välja kyrkoherde i stället för att församlingsmedlemmarna väljer genom direkta val.

– Vi diskuterade valet länge i rådet och vi gick enigt in för att anhålla om indirekt val. Det motiverade vi med att direkta val vanligtvis inte brukar öka aktiviteten bland församlingsmedlemmarna.

Ingen baktanke

Någon baktanke med att gynna någon sökande genom indirekta val finns enligt Sandström inte.

– Jag vet inte i vems intresse det skulle ligga, säger hon. Jag har inte hört nämnas ett enda namn på någon som kan tänkas söka och jag hoppas på många sökande. Personligen jobbar jag för att vi på sikt ska kunna anställa en kvinnlig präst i församlingen.

Läs mera i Kyrkpressen 32/2014 som utkommer på torsdagen.

Webred

Petrus församling. Av tolv medlemmar i Petrus församlings råd är fem nya. 9.11.2014 kl. 22:49

val 2014 . Esse församling klår hela landets röstningsprocent med hästlängder. Även i Purmo och Larsmo var valdeltagandet betydligt högre än medeltalet. 9.11.2014 kl. 22:18

val 2014. I Matteus församling i Helsingfors var röstningsprocenten bland 16-17-åringarna högre än den totala röstningsprocenten. Också i Vanda svenska församling röstade de unga flitigt. 9.11.2014 kl. 22:16

Preliminär röstningsprocent för hela landet förutspår lägre valdeltagande än 2010. 9.11.2014 kl. 21:23

församlingsvalet. Finlands statsminister röstade i församlingsvalet kring 12-tiden i sin hemförsamling Esbo svenska. 9.11.2014 kl. 18:31