Mary Nystrand har alltid ett handarbete på gång. Den här tröjan ska gå till en fyraåring på ett barnhem i Uganda som hon hittat på nätet.

Jag bär ordets kraft i mig

Ord ligger henne varmt om hjärtat. Hon både diktar och bloggar och upplever en tid av omställning i sitt liv.
2.8.2013 kl. 13:12
Mary Nystrand är vårdutbildad, bosatt i Kimo i Vörå och hade sitt senaste jobb på ett serviceboende. På 90-talet gav hon ut en diktsamling och  i dag kan man följa hennes funderingar på bloggen ”Mitt i allt”.

Hon har flera år sjungit i kören Jacobgospel men det senaste året i den lokala Årvasgospelkören. Hon gillar att sticka men arbetar också med pärlor.  Via dem  blev hon bekant med Yvonne Näsman som beställde ett arbete av henne.

– Vi träffades på Neste i Edsevö utan att ha dess mer aning om varann, säger Nystrand som fick bibelstafetten i sin hand av just Näsman.

Nu har Nystrand varit sjukskriven en längre tid på grund av depression och utbrändhet. Dessutom har hon problem med rygg och ben och har gått på kryckor sedan april.

Hur tidigt blev du bekant med Bibeln?
– Första minnet av Bibeln är pappa som läser julevanegliet ur ett mycket tummat exemplar. Mitt föräldrahem var genomsyrat av kristen tro och föräldrarna var aktiva i den evangeliska rörelsen och i församlingen. Vi gick på möten och samlingar, jag var med i juniorerna och på läger på Klippan i Munsala.

– Aftonbönen ”Gud som haver” hade hos oss en extra liten ramsa på slutet: ”Jesus kom och sov med oss allihopa. God natt, god natt och sov gott och dröm vackert”. Min mormor som var född 1907 hade lärt den åt min mamma och hennes syskon. Har man lärt sig be aftonbön finns bönen alltid kvar, man vet till vem man ska vända sig.

Ett bibelställe som har betytt mycket för dig?

– Vi har haft en väldigt jobbig vinter i familjen. I höstas blev min syster cancersjuk. Mitt i hennes strålbehandlingar blev jag själv sjuk. Min mamma blev både ledsen och trött. Hur kunde det bli så här?

Bibelordet som hjälpte mig var ”Jag ska inte lämna er faderlösa”. Det betyder för mig att Gud inte lämnar oss så att vi är utan stöd.

Hur ofta läser du Bibeln?
– Jag läser inte Bibeln på det sättetregelbundet. När jag gick på Evangeliska folkhögskolan fördjupade vi oss mycket i Bibeln. Det var en fin tid. Jag hittar dagligen bitar av texterna i mitt inre, oftast i samband med bön som är väldigt viktigt för mig. Jag liksom bär ordets kraft i mig. Bibeln finns med mig hela tiden.

– För mig är bönen ett sätt att få reda på Guds vilja. Det är inte alltid så att jag ber om att få något utan mera ett ”kära Herre, du ser och du vet hur jag har det.”

Har du någon erfarenhet av bibelordet ”Be så ska ni få”?

– I mitten på 90-talet var jag med om en uppslitande skilsmässa. Det var svårt att orka med tre barn och utan jobb. Jag hade flyttat in i en hyreslägenhet, vintern kom och jag hade inga pengar till jul. Min dotter hade inga vinterstövlar, bara gummistövlar. Jag bad om en lösning på mina ekonomiska problem.

– Inom samma vecka ringde det på dörren och där stod en kvinna från byn med två plastkassar. I den ena fanns det av hennes dotters avlagda kläder, de passade perfekt. Den andra kassen var full med mat.

– Kvinnan hade tänkt ta sakerna till Missionsstugan, församlingens loppis. Men hon hade upplevt så starkt att hon skulle ge sakerna åt mig.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Rolf af Hällström



Kultur. Jussi-kandidaterna för årets film 2009 har valts. 12.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. Dödsskjutningarna i köpcentret Sello engagerade allmänheten 12.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. Den lutherska ärkebiskopen Jukka Paarma och den ortodoxa kyrkans ärkebiskop Leo vädjar igen för att den egyptiska Eveline Fadayel ska få stanna i Finland, rapporterar pod.fi. 11.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. Kyrkpressens webbförnyelse har inte fått det positiva mottagande redaktionen hoppades på. Nu efterlyser vi förslag på vad som kunde förbättras. 11.1.2010 kl. 00:00

Insändare. Jag vänder mig nu till andliga ledare som inför Guds Ansikte och i sanningens och ärlighetens namn vill och kan svara på hur jag skall göra för att mina studier och "forskning" kring samtal och relationer i församlingen skall tas till vara på bästa sätt. Jag har ju DOKUMENTERAT en brist i  utbildningen för tex präster. Det är ju inget jag hittat på, det är en SANNING. Du andlige ledare som läser detta och som tagit del av mitt material på min blogg här och på bloggen "Tådene Curt Olausson" vad gör du åt detta? Gör du någonting alls? Du kan ju inte undgå att se att ni har missat nåt. Då måste man väl agera ? Som sagt , det är ju så att vi som tror  står inför Guds Ansikte. Jag har små möjligheter att ta ut dokumentationen i stor skala. Den berör ju egentligen hela kristenheten. Då måste jag ju ha hjälp på nåt sätt. Varför strömmar det inte in erbjudanden om en sådan hjälp? Om du inser dokumentationens giltighet , grund och guldsanning , varför tar du inte kontakt med mig och erbjuder dig att hjälpa till?Varför ställer inte kyrkan resurser till förfogande? Det är en fråga om att få ut budskapet inte att skaffa mig eller nån annan en mercedes. 10.1.2010 kl. 00:00

Världen. Ledare för de ultraortodoxa judarna i Jerusalem har tagit avstånd från trakasserier som riktat sig mot kristna präster och nunnor i Jerusalem. 10.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. Kyrkans Utlandshjälps Annorlunda Gåva var för fjärde julen i rad den mest populära etiska gåvan. 9.1.2010 kl. 00:00

För att kunna registrera dig på Kyrkpressen.fi måste du först godkänna våra användarvillkor. Vi är ärade av ditt förtroende och av att du investerar av din tid och energi på sidan. Trots att Kyrkpressen äger sidan är den till stor del användarnas, och det är såna som du som gör sidan till vad den är. Genom att ha några uttalade spelregler blir samarbetet tydligare och alla vet vad som förväntas av dem. 1. Innehåll. Du äger dina egna texter och bilder och tillåter att de finns på Kyrkpressen.fi. Om du inte längre vill ha dem på Kyrkpressen.fi måste du själv ta bort dem. Det gör du genom att radera blogginläggen. 2. Medlemskap. Du är registrerad medlem så länge du vill. Om du inte i systemet själv kan radera ditt användarkonto (av tekniska skäl) kan du kontakta redaktionen och be dem göra det. Då ditt konto stryks, syns din profil och dina blogginlägg inte längre. Kyrkpressen kan dock inte garantera att kommentarer du skrivit på andras inlägg stryks då din profil raderas. Det skulle bryta diskussionen på andras blogginlägg. Kyrkpressen har rätt att stryka ditt användarkonto om det kan anses att du brutit mot villkoren, och kan göra det utan att kontakta dig. Redaktionen strävar till att först vara i kontakt med dig i dylika fall. 3. Ansvar. Du ansvarar själv för det du lagt in på Kyrkpressen.fi (antingen genom att skriva in det eller länka in via RSS) både när det gäller laglighet (har du t.ex. rätt att publicera bilden ifråga), och att innehållet är i enlighet med god ton och sed. Kyrkpressens redaktion har rätt att ta bort innehåll som anses olämpligt och kan göra det utan att kontakta dig. Kyrkpressens redaktion kan omöjligen moderera allt innehåll på kyrkpressen.fi, utan tar ställning till enskilda övertramp då de upptäcks. Redaktionen står till förfogande om du har invändningar och är öppen för kritik. Vi strävar till att andan på Kyrkpressen.fi ska vara god och att så många som möjligt ska trivas. Var vänlig och respektera andra medläsare! Varmt välkommen till Kyrkpressen.fi! KP-teamet 8.1.2010 kl. 00:00

Världen. Egypten har skakats av mordet på sex kristna då en kyrka i södra Egypten attackerades under det koptiska julfirandet. Nu har tre misstänkta anhållits. 8.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. De flesta läsarna är fortsättningsvis nöjda med Kyrkpressen, visar en färsk läsarundersökning. 7.1.2010 kl. 00:00

Anita Höglund. 7.1.2010 kl. 00:00

Ledare. Fredagen 9.1.1970 utkom det första numret av Kyrkpressen. Alltså för 40 år sedan. 7.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. Vid prästvigningen på trettondagen i Borgå domkyrka har stiftet fått fem nya präster. 7.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. I samband med Kyrkpressens fyrtioårsjubileum förnyades också webbportalen kyrkpressen.fi. 7.1.2010 kl. 00:00

Världen. År 2010 väntas en verklig pilgrimsrusning till staden Santiago de Compostela i Spanien. Aposteln Jakob firas i år med ett heligt år inom den katolska kyrkan. 6.1.2010 kl. 00:00

på djupet. Var tredje vecka träffas en diskussionsgrupp som behandlar teologi, filosofi och psykolog i Malax. Gruppen kallar sig Amici in spiritu och fungerar som en motkraft till samtidens ofta ytliga och aggressiva diskussionsklimat. 29.7.2019 kl. 10:00

gemenskap. Hanna Mithiku vill att kyrkan ska leva som den lär och att förkunnelsen om alla människors lika värde ska synas i församlingsarbetet. Det har fått henne att ställa upp som förtroendevald, och i dag är hon ordförande för gemensamma kyrkofullmäktige i Helsingfors. 25.7.2019 kl. 08:30

sjukhuspräst. I det kyliga, kliniska kaos som sjukhus och sjukdom kan innebära finns det personer som bygger altaren och andas empati. 25.7.2019 kl. 08:30

förrättningssamtal. ”Nästan terapeutiskt” och ”rutinmässigt” är ord människor använder för att beskriva samtalet med prästen inför sin bröllopsdag, sitt barns dop eller en anhörigs jordfästning. De flesta har positiva erfarenheter, men hos några har mötet lämnat en besk eftersmak. 24.7.2019 kl. 10:57

teater. På Kyroboas möter vi en predikant som är osympatisk redan från början. Under liten himmel är en obehaglig berättelse om maktmissbruk och svårigheten att säga ifrån. 11.7.2019 kl. 14:55