Den nordiska OS-gudstjänsten firades i Southwark cathedral. Gudstjänsten sänds i radio Vega på söndag.

Nordisk OS-radiogudstjänst på söndag

os. Både andakter och gudstjänst i radio anknyter till OS i sommar.
31.7.2012 kl. 09:44
De olympiska spelen i London kommer att prägla andaktsprogrammen i Radio Vega. Det blir såväl andakter som gudstjänst med anknytning till sommar-OS.
Söndagen den 5 augusti sänder Radio Vega en nordisk OS-gudstjänst från Southwark cathedral i London. Gudstjänsten, som firades förra söndagen, är en del av det officiella OS-programmet och förrättas av präster i de nordiska lutherska församlingarna i London.
I gudstjänsten predikar biskopen för Visby stift och Svenska kyrkan i utlandet, Sven-Bernhard Fast. Sjömansprästerna Else Hviid (Danmark), Michael Persson (Sverige), Torbjörn Holt (Norge) och Teemu Halli (Finland) medverkar med textläsning och bön. För körsången står Southwark Cathedral Choir och en nordisk kör.

OS-reflektioner i andakterna
Under OS kommer akademilektor och docent i etik Mikael Lindfelt att i Andrum tala kring sådant som för honom som forskare i idrottsetik känns aktuellt under de olympiska spelen i London.
Det blir reflektioner kring etikens roll och plats i idrottskulturen och de moraliska ideal som på olika sätt finns invävda i den. Hur kan vi i modern tid ta tillvara idrottens traditionella etiska ideal? Hur skall vi idag förstå uttryck som en sund själ i en sund kropp?
Även söndagkvällarnas aftonandakter anknyter stiftsdekanen Sixten Ekstrand till tävlingarna under sommar-OS.

Nordisk OS-gudstjänst söndag 5.8 kl. 13.03 i Radio Vega.
Andrum fredag 3.8, måndag 6.8 och fredag 10.8 kl. 6.54 och 8.54.
Aftonandakt, söndagarna 5.8 och 12.8 kl. 19.15 i Radio Vega.


Kyrklig Tidningstjänst

På många kakao-odlingar används barnarbete och vuxna som arbetar för rena svältlöner. I vissa områden hotar produktionen av kakao den ekologiska diversiteten och mångfalden i naturen. Produktionssätten är i många fall inte baserade på en hållbar ekologisk strategi. 18.12.2014 kl. 08:51

Finska Missionssällskapet efterlyser internationellt humanitärt engagemang för situationen i Pakistan. 17.12.2014 kl. 10:10

Ekenäs. Under hösten har församlingarna i Ekenäs delat ut mat till hjälpbehövande. 16.12.2014 kl. 00:00

göran stenlund. Biskop Björn Vikström överräckte kyrkans förtjänstteckan till Göran Stenlund i Närpes kyrka på luciadagen. 15.12.2014 kl. 13:04

Margareta Puiras. – Jag vill tillbaka till församlingsarbete. Jag fyller 60 nästa år och har inte så många år kvar i tjänst. 15.12.2014 kl. 13:01