Nora Peltola och hennes tärnor sprider ljus på äldreboenden, skolor och sjukhus.

Lucia-Nora föredrar ren framför skinka på julbordet

Lucia Tjälstek. Julkyrkan har en självskriven plats i Lucian Nora Peltolas julfirande.
16.12.2011 kl. 13:37
–På julaftonsmorgonen äter vi gröt, sedan brukar vi gå i julbönen. Där får jag riktig julkänsla, jag älskar att sjunga julsånger och se förväntan lysa i småbarnens ansikten, säger Finlands Lucia Nora Peltola.

Vartannat år firar Peltolas familj jul med hennes pappas släkt och vart annat år med hennes mammas släkt.
– Vi har alla traditionella rätter, men jag är ingen stor vän av skinka eller lådor, säger Peltola.

Däremot tycker hon mycket om renkött, som också alltid finns på julbordet.
– Antingen hämtar vi ren med oss från Lappland eller också beställer vi köttet av några familjebekanta. Just nu har vi en halv ren i frysen. Av den gör vi till exempel ”Tjälstek”, det är en av pappas bravurer.

Läs mer i Kyrkpressen nr 50/2011!


Recept på Tjälstek (Routapaisti) av ren

En fryst renstek (t.ex. 1–1,5 kg)

Marinad:
1 l vatten
1 dl sojasås
1 dl socker
200 g grovmalen havssalt
1 msk rosmarin
5 hela svartpepparkorn
8 enbär
3 lagerblad

1. Koka upp alla ingredienser till marinaden så att saltet och sockret löses upp. Låt marinaden svalna ordentligt.

2. Lägg steken direkt från frysen på ett ugnsgaller med ett uppsamlingskärl, t.ex. långpanna, för köttsaften som sipprar ut.

3. Stek i ugnen i 80–100 grader mellan 8 och 10 timmar. Använd gärna köttermometer!

4. Lägg köttet i marinaden och låt det marineras i kylskåp i 8-12 timmar. Låt köttet rinna av och servera i tunna skivor.


Marina Wiik
Foto: Marina Wiik

Estlands evangelisk-lutherska kyrka har fått en ny ärkebiskop, Urmas Viilma. 1.12.2014 kl. 13:27

könsneutral äktenskapslag. – Kyrkan behöver tid att förhålla sig till den nya situationen, säger biskop Björn Vikström. Riksdagens beslut i fredags innebär att äktenskapslagstiftningen år 2017 kommer att avvika från kyrkans definition av äktenskapet. 1.12.2014 kl. 10:41

Kari Mäkinen. När det blev klart att riksdagen röstade för den könsneutrala äktenskapslagen uttryckte ärkebiskop Kari Mäkinen sin tacksamhet till dem som jobbat för medborgarinitiativet och deltagit i diskussionen på olika sätt. 28.11.2014 kl. 13:53

psalmbokstillägget. Kyrkpressen publicerar här alla de 150 förslagen till det psalmbokstillägg som förväntas kunna tas i bruk i församlingarna om två år. 26.11.2014 kl. 11:45

Lite av en äventyrare är han nog, Aatto Lamminpää. I stället för den Transsibiriska järnvägen tar han den Transit-Sibiriska landsvägen och kör den 6 000 kilometer långa vägen till Sibirien. Med sin Ford Transit, årsmodell 1989. 26.11.2014 kl. 11:25