Dragspelaren på perrongen – invandrarna lever inte av arbete allena

03.05.2023
Dragspelaren på perrongen – invandrarna lever inte av arbete allena
Jan-Erik Andelin är redaktör för opinion och samhälle vid Kyrkpressen.

TVÅ MINUTER råkade vi på Kyrkpressen för ett tag sedan få med Petteri Orpo, som önskar bli statsminister. Sedan behövde han hasta vidare till nästa journalist.

Det fanns tid för en enda fråga så vi frågade om arbetsinvandringen: Vilka tjänster behöver samhället investera i för att de tiotusentals nya arbetsinvandrare som ekonomerna i Finland talar om ska landa rätt i sitt nya hemland?

Orpo tittade häpet framför sig. De har ju det där arbetet, sade han. Sehän on se työ.

NEJDÅ. Så enkelt är det nog inte att integrera 40 000 nya arbetare per år. Inte ens fast de kommer från andra EU-länder, vilket Sannfinländarna helst önskar. Sök först ett arbete så ska allt det andra tillfalla er, för att omskriva en känd vers lite. Så enkelt är det inte.

Det kommer familjer och barn. Det är språkförbistring och kulturkrockar. Det behövs arrangemang på skolor, FPA-byråer och på bostadsmarknaden. Vi har skrivit om att kyrkan och diakonin får en roll i det här. (KP 2/23)

JAG HAR intervjuat grånade finländare i Trollhättan i Sverige, en gång i samma läge för ett halvsekel sedan. År 1967 utvandrade lika många finländare, 40 000 under ett år, för att jobba på fabrik i Sverige.

Baracker fick de att sova i, men utöver det var den hjälp de fick i det nya hemlandet lika med noll. Ett företag i metallindustrin hade lejt en dragspelare att spela Säkkijärven polkka på tågperrongen i Göteborg så att de skulle känna sig välkomna, det var allt. Brännvins­misär och hemlängtan var det på boendena.

DET ÄR INTE så lätt. I dag tar kyrkor, församlingar och enskilda kristna i vårt eget samhälle ett berömvärt ansvar för att nyfinländare får vänner och nätverk för de första åren här.

Men det är komplicerat. Och det blir en del anekdotbevis. Bara för att vi i församlingen känner några som har kommit väl tillrätta, och kanske fyller vår vintergråa vardag med nya livsmönster och livsinsikter, så betyder det ännu inte att all invandring lyckas.

Det är dessvärre också legitimt att ställa frågor om och hur vi ska ha invandring, även om vi i grunden vill vara både humana och generösa.

"Finland blir ett för svårt land för många. Bagaren från Syrien lyckas aldrig öppna eget."

Det finns invandrare som aldrig kommer tillrätta, aldrig kommer till din kyrka, aldrig får tag om trådändan för hur man lever i Finland och kommer vidare.

Och framför allt ska sägas att det inte är deras eget fel, utan att Finland är ett för svårt, krävande och komplicerat land för många. Bagaren från Syrien kommer aldrig så långt som till att öppna eget och komma ut i livsmyllret i Finland. För att inte tala om hans fru.

Det är ändå glädjande att siffrorna visar att sysselsättningen bland de utlandsfödda och särskilt bland kvinnorna har stigit kraftigt, enligt en nypublicerad undersökning från Arbets- och näringsministeriet. Vi får hoppas att det också förändrar våra system inifrån.

DET BLIR ÄNDÅ fortfarande lätt också cyniskt att, till exempel i regeringsförhandlingar, säga att vår ekonomi behöver dem, och därför är de välkomna.

Det kräver ett stort arbete från vår sida, och en beredskap att göra om samhället. Vi riskerar också att skapa en rotlös kast av säsongs- och snuttjobbare. Och om vi inte lyckas göra nya människor i vårt land till rotfasta anställda eller egenföretagare, så kommer vi en dag att ha en ny våg av ”stora årsklasser”.

Det är de som blev finländare under de åren då vi började importera befolkning. De får inte bli pensionärer och äldre utan att någonsin ha fått bygga mera än ett bräckligt livshus åt sig själva i Finland.

Jan-Erik Andelin
Emma Audas, Göran Stenlund, Gun Geisor, Stefan Myrskog och Jan-Erik Lindqvist har förlänats Mikael Agricola-medaljen.

MIKAEL AGRICOLA MEDALJEN. I samband med Borgå domkapitels jubileumssammanträde förlänade biskop Bo-Göran Åstrand Mikael Agricola-medaljen åt fem personer; Emma Audas, Gun Geisor, Jan-Erik Lindqvist, Stefan Myrskog och Göran Stenlund. Medaljen är avsedd att ges som hedersbetygelse och gåva åt personer som verkat i Mikael Agricolas anda. 1.12.2023 kl. 16:59
Vid det Borgå domkapitels första möte den 1 december år 1923 var det dåvarande biskopen Max von Bonsdorff som svingade ordförandeklubban. År 2023 var det nuvarande biskopen Bo-Göran Åstrand som skötte det uppdraget.

BORGÅ STIFT 100 ÅR. Borgå stift har sedan årsskiftet firat att det i år gått 100 år sedan stiftet grundades. Idag, den 1 december, är ändå det närmaste en officiell födelsedag man kan komma, eftersom det första domkapitelsmötet de facto hölls den 1 december år 1923. Dagen till ära hölls ett jubileumssammanträde i exakt samma rum där det första mötet gick av stapeln för 100 år sedan. 1.12.2023 kl. 16:31
FMS arbetar bland annat i Mauretanien.

FMS. Finska Missionssällskapets omställningsförhandlingar innebär att personalstyrkan minskar med 42 årsverken genom uppsägningar och pensioneringar. Den svenska verksamheten påverkas också, men det är ännu oklart i vilken mån. 1.12.2023 kl. 14:23
Lucas Snellman tror valet blir spännande.

KYRKOMÖTET. Borgå stift har sex ombud i kyrkomötet: två präster, tre lekmän och ett ombud från Åland. Fyra av de tidigare ombuden ställer inte upp för omval. Det innebär ett spännande val för Borgå stift. 29.11.2023 kl. 16:48
Ifjol deltog 47 488 unga i konfirmandundervisningen.

KONFIRMANDTIDEN. Ungefär 68 procent av unga som konfirmerades i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland under 2023 tycker att konfirmandtiden har påverkat deras psykiska välbefinnande på ett positivt sätt. Det här kommer fram i kyrkans nationella självutvärdering för konfirmander. 29.11.2023 kl. 08:00
Församlingsförbundets  verksamhetsledare Kalle Sällström, pristagaren Stefan Härus och biskop Bo-Göran Åstrand.

kulturpris. I trettio år var Stefan Härus redaktör för programmet Tack och lov i Yle Vega. Programmet presenterade andlig musik enligt lyssnarnas önskemål, och präglades starkt av Härus röst, personlighet, närvaro och kunskap. Dessa motiveringar lyftes fram när Stefan Härus fick Församlingsförbundets kulturpris år 2023. 28.11.2023 kl. 15:33

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Vem har sökt tjänsten som ledande kaplan i Väståbolands svenska församling? Vem blir citykaplan i Johannes församling? Läs mera i notisen från domkapitels senaste sammanträde. 28.11.2023 kl. 13:58
När Torsten Sandell tar emot gäster hemma i Helsingfors bjuder han ofta på turkiskt te.

KORANFORSKARE. Många muslimer upplever pressen från västvärlden som outhärdlig, säger Torsten Sandell, som bott länge i Turkiet och forskat i Koranen. 23.11.2023 kl. 08:00
För Mari Koli blev utmattningen och den påföljande pilgrimsvandringen den livsförändring hon behövde.

livskris. När hon var fem år hittade Mari Koli sin pappa död. Det är egentligen där berättelsen om krig, en utbränd vd och att vandra sig frisk börjar. – Jag hörde en röst som sa: Du måste gå till Santiago de Compostela. 22.11.2023 kl. 13:01
Mikael Nylund har hållit i trådarna för projektet från början, men hela församlingen har stått bakom projektet.

EKENÄS. I tider när kyrkobyggnader blir nattklubbar eller bostäder går Betesdaförsamlingen i Ekenäs mot strömmen. Frikyrkan har köpt och renoverar den mer än 150 år gamla träbyggnaden Ekenäs seminarium. 21.11.2023 kl. 18:19
Patrik Hagman är besviken efter sin senaste period som ombud.

KYRKOMÖTET. Ombuden Ulla-Maj Wideroos, Patrik Hagman och Rolf Steffansson har meddelat att de inte ställer upp för omval när ett nytt kyrkomöte ska väljas i februari. Kyrkpressen bad dem sammanfatta de senaste fyra åren och slutsatsen blev – det går kanske framåt, men framför allt går det långsamt. 20.11.2023 kl. 13:11
Elis Storsjö år i nian i Strandnäs skola i Mariehamn.

HÖSTDAGARNA. I år reste hela 600 ungdomar från olika håll i Svenskfinland till Höstdagarna i Toijala. Elis Storsjö från Mariehamn var en av dem. 20.11.2023 kl. 12:54
Kyrkomötet är kyrkans riksdag.

KYRKLIGA VAL. Kandidatnomineringen inför kyrkomötesvalet och valet av stiftsfullmäktige avslutades i onsdags. Här följer en preliminär sammanställning av listorna och kandidaterna. 17.11.2023 kl. 16:10
ETT GOTT RÅD. I den här serien ger personer goda råd till sitt yngre jag.

ETT GOTT RÅD. Då artisten Jukka Leppilampi var 20 år hittade han de vägar i livet som han traskat på sedan dess. Han ångrar nästan ingenting. 16.11.2023 kl. 11:42
I december 
ger kvartetten
som jobbar i församlingen 
i Sibbo julkonserter i Sibbo gamla kyrka.

sibbo. Sibbo svenska församling har fyra manliga medarbetare, och alla är duktiga sångare. De bildar kvartetten Vaneo, och nu övar de inför julkonserter i Sibbo gamla kyrka. 15.11.2023 kl. 16:08

Emma Audas, Göran Stenlund, Gun Geisor, Stefan Myrskog och Jan-Erik Lindqvist har förlänats Mikael Agricola-medaljen.

MIKAEL AGRICOLA MEDALJEN. I samband med Borgå domkapitels jubileumssammanträde förlänade biskop Bo-Göran Åstrand Mikael Agricola-medaljen åt fem personer; Emma Audas, Gun Geisor, Jan-Erik Lindqvist, Stefan Myrskog och Göran Stenlund. Medaljen är avsedd att ges som hedersbetygelse och gåva åt personer som verkat i Mikael Agricolas anda. 1.12.2023 kl. 16:59
Vid det Borgå domkapitels första möte den 1 december år 1923 var det dåvarande biskopen Max von Bonsdorff som svingade ordförandeklubban. År 2023 var det nuvarande biskopen Bo-Göran Åstrand som skötte det uppdraget.

BORGÅ STIFT 100 ÅR. Borgå stift har sedan årsskiftet firat att det i år gått 100 år sedan stiftet grundades. Idag, den 1 december, är ändå det närmaste en officiell födelsedag man kan komma, eftersom det första domkapitelsmötet de facto hölls den 1 december år 1923. Dagen till ära hölls ett jubileumssammanträde i exakt samma rum där det första mötet gick av stapeln för 100 år sedan. 1.12.2023 kl. 16:31
FMS arbetar bland annat i Mauretanien.

FMS. Finska Missionssällskapets omställningsförhandlingar innebär att personalstyrkan minskar med 42 årsverken genom uppsägningar och pensioneringar. Den svenska verksamheten påverkas också, men det är ännu oklart i vilken mån. 1.12.2023 kl. 14:23
Lucas Snellman tror valet blir spännande.

KYRKOMÖTET. Borgå stift har sex ombud i kyrkomötet: två präster, tre lekmän och ett ombud från Åland. Fyra av de tidigare ombuden ställer inte upp för omval. Det innebär ett spännande val för Borgå stift. 29.11.2023 kl. 16:48
Ifjol deltog 47 488 unga i konfirmandundervisningen.

KONFIRMANDTIDEN. Ungefär 68 procent av unga som konfirmerades i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland under 2023 tycker att konfirmandtiden har påverkat deras psykiska välbefinnande på ett positivt sätt. Det här kommer fram i kyrkans nationella självutvärdering för konfirmander. 29.11.2023 kl. 08:00