Det går inte att ta miste på sångarglädjen. Alla generationer tar ton, enstämmigt eller flerstämmigt.

Ett levande musikliv är Korsholms varumärke – varje vecka kommer 135 människor till församlingen för att musicera

musik.

Glada skratt hörs i kyrkan i Korsholm. Barnkören har avslutat sin övning och kvällens höjdpunkt har börjat – kurragömma i kyrkan.

1.1.2026 kl. 19:00

Barnen fyller hela det stora kyrkorymmet med liv och rörelse. De springer omkring och söker nåt skrymsle att gömma sig i. När de blivit funna väntar de vid altaret tills någon sätter sig på altarringen och börjar räkna. Vips är de borta igen.

– Av erfarenhet har jag lärt mig att räkna alla barnen innan leken börjar för att vara säker på att alla hittats innan vi slutar, säger kantor Erica Nygård som leder kören tillsammans med sin kollega Michael Wargh.

Erica avser den gången då några barn hade gömt sig på trappan utanför. Där satt de tills nästa körövning tog vid.

– Lyckligtvis avslöjades de av sångarna i Psallite som kom till sin övning.

När barnens lek är slut tar kammarkören Psallites övning vid. Erica leder också den. Den kören står för den mest avancerade repertoaren och ställer de högsta kraven på sångarna.

Under tiden står tre damer i församlingshemmets kök. De kokar det viktiga kaffet till kaffestunden som ska inleda Kör för allas övning. De lovar att kaffet är starkt. Löftet håller.

Kör för alla är kontrasten till Psallite. Det är en lågtröskelkör där redan namnet säger vad kören handlar om.

– Sångarna sjunger gärna – men inte i stämmor – nog i kanon. Många i kören har haft fyra eller fem i sång i skolan och fått höra att du inte kan sjunga för du kan inte hålla ton, säger kantor Ann-Christine Nordqvist-Källström som leder kören.




Men när kören ställer sig upp och sjunger Bara i dig har min själ sin ro är det som att själen finner ro. Enstämmigt och vackert.

Kom med och sjung, säger sångare i både Psallite och Kör för alla. Jag tackar för erbjudandena och inväntar fortfarande på att Kör för tondöva ska starta.

Det är en vanlig onsdag kväll i Korsholms svenska församling. På programmet står tre körövningar där alla församlingens tre kantorer är engagerade. Men inte bara det, i kyrkans södra flygel har Julianna Luoma sånglektion med sin sånglärare, operasångaren och taxichauffören Jenny Sandelin.

Nästa dag fortsätter det. Då har Michael övning med kyrkokören, blåsensemblen och ungdomskören.

I princip varje vecka kommer 135 människor till församlingen för att delta i någon av dess körer eller ensembler. Dessutom får ett sextiotal elever enskild undervisning i sång eller något instrument.

Sången och musiken har blivit något av ett varumärke för Korsholms svenska församling. Inte minst tack vare församlingens tidigare kantor Rainer Holmgård. Han startade församlingens musikskola 1965 när han kom till församlingen.

– Då skulle jag ha kunnat försörja mig på att ge lektioner, men jag tyckte att de lika gärna kunde tas in i församlingen. Det var ett sätt att föra ut ordet som är grunden för församlingens verksamhet. Många har också inlemmats i församlingsgemenskapen genom musikskolan, sade han i en intervju för Kyrkpressens lokalsidor för Korsholm inför musikskolans sextioårsjubiueum tidigare i höst.

– Många unga som inlett sitt musicerande i musikskolan är i dag en stabil grund församlingens musikproduktioner. För mej har det varit en innerlig fröjd att följa de unga från de första stapplande musikstegen till mogna musikutövare.


En medveten satsning på musiken

Rainer Holmgård gick i pension år 2010. Än idag prioriterar församlingsrådet medvetet att satsa ekonomiska resurser på musiken. Församlingen har tre anställda kantorer och åtta timlärare i musikskolan. I år är församlingens nettosatsning på musiken 45 euro per församlingsmedlem. För eleverna kostar lektionerna, men inte så mycket som de närliggande musikinstituten.

– Vi försöker vårda det som Rainer startat så gott det går. Det bygger ju på att frivilliga kommer hit vecka ut och vecka in och medverkar i i gudstjänster och konserter. Annars skulle inte funka, säger Erica.

Camilla Särs är en av dem. Sedan 2021 spelar hon cello i kammarorkestern och får lektioner i musikskolan av en cellist i Vasa stadsorkester.

– Korsholms svenska församlings musikskola är ganska unik, någon motsvarande finns inte. Det är Rainer Holmgårds förtjänst, säger hon.

Camilla började i musikskolan som vuxen genom att ta orgellektioner av Ann-Christine. Så sjöng hon i tio år i Psallite innan kammarorkestern.

– Det är något speciellt att musicera tillsammans. Det är roligt att sjunga i kör men ännu roligare att spela i orkestern. Jag har fått många vänner i församlingen tack vara musiken.

Camilla är inte den enda vuxna eleven i musikskolan. Några åldergränser finns inte. Det är upp till lärarna att bestämma den nedre åldersgränsen.

För tillfället erbjuder musikskolan enskild undervisning i orgel, piano, sång, blockflöjt, tvärflöjt, trumpet, klarinett, gitarr, cello, sång och harpa. Utbudet har med tillgängliga lärare att göra.

Sång är det populäraste ämnet. Jenny Sandelin är enda sånglärare och har 23 elever, flest av alla lärare musikskolan. Hon har varit sånglärare sedan 2018.

– Alla mina elever sjunger inte opera. Det är väldigt varierat eftersom jag har både unga flickor och äldre som elever. Jag är glad över att också männen har varit intresserade av sånglektioner, säger Jenny.

Hon, liksom kantorerna, har noterat att det är mest kvinnor som sjunger. Körerna har en ständig underbemanning på tenorer och basar.

– Det kan bero på att manskören Vasa sångargille i stan drar ganska många manliga sångare, säger Ann-Christine.

Själv skulle Jenny helst stå på scenen och sjunga själv. Men konserterna har inte kommit igång efter coronan ännu.

– Jag skulle gärna kunna lämna bort taxichaufförsjobbet. Men jag tycker faktiskt om det också. Det har varit jätteroligt för mig som är äventyrslysten och social. Att leva på att uppträda är också en osäker bransch.


Vad betyder musikskolan och musiklivet i församlingen?

– Jag har upplevt att folk är jättestolta över församlingens musikverksamhet. Församlingsmedlemmarna går aktivt på konserter så musiken har en samlade inverkan, säger Erica.

Michael håller med.

– Det är rikedom och den där extra kryddan i gudstjänstmusiken, säger han.

Satsningen på musiken är också en orsak till att kantorerna trivs i församlingen. Ann-Christine har jobbat längst, i 35 år. Michael var ensam kantor på Replot i 13 år och kom till Korsholm för att få mera action och utmaning.

– Jag har hållits här för det har varit så intressant och mångsidigt, säger Erica.

Text och foto: Johan Sandberg


Kyrkomötet. Det är inte möjligt att inhibera kyrkomötets första session 2021 på grund av det stora antalet frågor som ska behandlas. 7.4.2021 kl. 16:02

dokumentär. En kvinna mördas. Barnflickan fälls för dådet, kvinnans man för anstiftan. Allt sker i en by i Sverige där församlingen väntar på att Jesus ska komma tillbaka, eftersom deras pastor är Kristi brud. I två år undersökte journalisterna Anton Berg och Martin Johnson vad som egentligen hände i Knutby. 3.4.2021 kl. 14:25

livet. Evas Roos mammas plötsliga död, när Eva var bara tio år gammal, satte djupa spår i henne. 1.4.2021 kl. 04:53

tro. Ibland är patienten mycket svag, sedan piggnar den till. Tua Forsström och Sofia Torvalds möttes i ett samtal om hur deras tro klarat av sorg och uteblivna bönesvar. 2.4.2021 kl. 07:24

Kristinestad. Vad är öramössor och ”mörksondagan”? Annina Ylikoski berättar om folkdräkter och om hur påskens traditioner vuxit fram. 31.3.2021 kl. 14:01

Påsk. – Som människa och sångare har jag upplevt en enorm rikedom genom att ta del av påskens musikverk, säger Sören Lillkung. 31.3.2021 kl. 13:05

Påsk. – Att jag gör en liten sak som att hålla upp dörren för någon kan genom den så kallade fjärilseffekten leda till att någon kan komma på lösningen på klimatkrisen. Den sortens samband finns men vi har inte möjlighet att ha koll på dem – men det är väl det vi tror att Gud har. 31.3.2021 kl. 00:00

pedersöre. Medan Hilkka Nygård arbetade som lärare i Edsevö skola – Edsevön koulu dekorerade hon skolan inför påsk. Då utvecklade hon ett kors av björkris. 31.3.2021 kl. 09:50

Nekrolog. När det blev möjligt för kvinnor att bli präster i Finland 1988, hörde Ulla Östman till de första som prästvigdes. 29.3.2021 kl. 11:55

värderingar. Vi för Luthers arv vidare utan att vara medvetna om det. Till och med ateisterna påverkas av de lutherska värderingarna. 29.3.2021 kl. 11:01

sårbarhet. "Likt lärjungarna har jag ofta upplevt att jag befinner mig i någon slags mellantid, mitt emellan långfredag och påskdag: Jag vill tro, men har ej krafter att göra det. Jag vill hoppas, men vet ej om jag förmår eller vågar det." 31.3.2021 kl. 00:00

Burma. Att kunna hjälpa kyrkan är den överlägset svåraste utmaningen för biskopen av Burma. Johan Candelin arbetar från Karleby för att få hjälp till en av de fattigaste lutherska kyrkorna i världen. 25.3.2021 kl. 11:08

Bibelfynd. Israeliska arkeologer har gjort nya fynd av bibliska textfragment i Dödahavsområdet för första gången sedan dödahavsrullarna i Qumran hittades 1947. 24.3.2021 kl. 12:40

Kyrkans Ungdom. I fjol ersattes Kyrkans Ungdoms sommarläger med Digimäki. I år blir det "Pieksämäkidagar" sista veckan i juli, på olika håll i stiftet. Mats Nyholm, direktor i S:ta Clara–kyrkan i Stockholm, är huvudtalare. 23.3.2021 kl. 18:43

nykarleby. Telin-orgeln från 1768 flyttas inte från Nykarleby kyrka. 23.3.2021 kl. 15:38

SOMMARLÄGER. – Arrangörerna får akta sig, för jag tror det kommer mer folk i år än ifjol då de som avvaktade får höra att lägret funkar bra i Nykarleby också, tror Anna Finell. 29.5.2024 kl. 20:04

sverige. I Arjeplog i Norrbotten i Sverige har det varit tradition att hålla högstadiets avslutning i kyrkan. Under pandemin föll den traditionen bort och skolan började fira avslutning i klassrummet i stället. 29.5.2024 kl. 19:38

Kolumn. Jag stiger ut genom den lilla dörröppningen på båten, sätter min fot på bryggan. Den gungar i de skvalpande vågorna, träet knarrar. Vidare, upp mot ön. Solen gassar, den säregna doften av träd blandat med grus möter mig. 29.5.2024 kl. 20:25

Analys. I Indien har det hinduistiska religionsprogrammet ghar whapsi lett att förtrycket av landets över 100 miljoner kristna ökar, skriver Torsten Sandell i en analys. Han hade en unik möjlighet i februari att besöka den underjordiska kyrkan i Uttar Pradesh. 27.5.2024 kl. 10:51

kyrkoherdeinstallation. När Yvonne Terlinden installerades till sin tjänst i Karis idag var den sol ute och sol inne. "Vi gratulerar församlingen till en vis och ödmjuk kyrkoherde", sa en gäst. 26.5.2024 kl. 16:31