LFF:s barnläger åker 2026 ur den allmänna kollektkalendern. Kvar blir ett tips att stöda läger för dem med specialbehov.

Väckelserörelser åker ut – friare för församlingarna att styra kollekterna

KOLLEKTER.

De stora missionsorganisationerna som FMS och KUA kasserar stort på stiftskollekterna. Väckelserörelser som laestadianerna åker ut ur huvudflödet av kollekter 2026.

28.10.2025 kl. 14:44

Församlingarna får i nästa år en större frihet att besluta för vilka ändamål kollekterna tas upp.

– Det har redan under några år varit ett önskemål att församlingarna skulle få bestämma själva över en större del av kollekterna, säger domprost Mats Lindgård, som ledde beslutet i domkapitlet om kollektkalendern för år 2026.

Kalendern slås fast av Kyrkostyrelsen på förslag av domkapitlet. I Borgå stift är kollekterna i allmänhet mera styrda till olika insamlingsmål än i de finska stiften.

I kyrkan har det väckt uppmärksamhet att flera av de konservativare väckelserörelserna allt tydligare flyttas ut ur listan över obligatoriska kollekter. Blir de nedklassade till rekommenderade kollekter går de miste om en fast inkomstkälla från landets samtliga församlingar. På finskt håll har summorna kunnat uppgå till sexsiffriga belopp.

Mats Lindgård säger att det ofta kan handla om att församlingar inte vill stöda insamlingsmål med konservativ profil, men att det också kan handla om andra prioriteringar.

Laestadianers Pörkenäsläger petat

– Vi har fått någonting kring 5 000 euro för våra barnläger som har haft sammanlagt över 500 deltagare. Särskilt lägren för funktionshindrade har varit arbetskrävande och ofta krävt ett tiotal ledare för omkring tjugo deltagare, säger Stig-Erik Enkvist, verksamhetsledare för de finlandssvenska laestadianernas förbund LFF.

Nu klassades LFF:s årliga stiftskollekt ner till enbart en rekommenderad kollekt, vilket innebär att landets alla 45 församlingar inte längre obligatoriskt tar upp kollekt för organisationen. Kollekten rekommenderas också nu mera fokuserat som en kollekt till förmån för personer med funktionsvariation, medan LFF:s allmänna lägerverksamhet får söka annan finansiering.

Också Luthersk inremission och den kristna rusvårdsföreningen Kran förlorar i nästa år sina obligatoriska kollekter. In kommer istället bibelsällskapet Gideoniterna och Kyrkans diakonifond som alla församlingar nu åläggs att samla in för varsin sommarsöndag i juli 2026.

Hos laestadianerna är Stig-Erik Enkvist besviken över att LFF åker ut medan två andra klassiska finlandssvenska väckelserörelser får två obligatoriska kollekter var från stiftets alla församlingar. De är Kyrkans ungdom och evangeliska Slef.

– Om det finns teologiska grunder för det, tycker jag man ska säga ut det, säger Stig-Erik Enkvist.

Men ni har ju också varit de mest kritiska mot majoriteten i kyrkan.

– Vi är kritiska mot avfallet från Guds ord. Men vi är medlemmar i kyrkan. I LFF är vi 4 500 skattebetalare.

Kyrkans styrs också med kollektflödena. Foto: KP-arkiv


Församlingarna åläggs fortsättningsvis att ge Kyrkans svenska central fyra kollekter per år; vilka dagar håven går för KCSA är valfritt. Det betraktas inom kyrkans organisationsfält som anmärkningsvärt, eftersom centralen i Helsingfors redan är finansierad med kyrkskattemedel

Listan på rekommenderade kollekter i Borgå stift förlängs från fem till aderton nya kollekter. Bland dem rekommenderas flera av kyrkans officiella missionsorganisationer eller till exempel föreningen Elpida som arbetar mot människohandel.

För KUA är julafton ekonomiskt – julafton

I kyrkan är det de stora biståndsorganisationerna som har både många och välplacerade kollektdagar i kalenderna. Påskdagen och julafton 2026 är spikade för Kyrkans Utlandshjälp (KUA) som sammanlagt har sju obligatoriska kollektdagar.

Alla helgons dag är vikt för förbundet Kristen skolungdom, som vid den tiden på året ordnar de återkommande Höstdagarna.

Sammanlagt tio stiftskollekter under året är vikta för Finska missionssällskapet, sex är obligatoriska och fyra enbart rekommendationer.

Juldagen och julottorna är däremot en "fri dag" som församlingarna själva får bestämma över. Det samma gäller ett trettiotal andra helg- och böndagar där församlingarna under 2026 själva fyller i insamlingsmålen.

Enligt Kyrkostyrelsens kriterier prioriteras organisationer som är kända för en möjligast öppen redovisning av hur de använder sina medel, att de är påvisat effektiva, välkända och förankrande i kyrkans församlingar. Vissa organisationer, som till exempel Församlingsförbundet, som har ett samarbetsavtal med kyrkan är också berättigade till kollektmedel.

– – –

FAKTA: FLEST OBLIGATORISKA KOLLEKTER FÖR FÖRSAMLINGARNA I BORGÅ STIFT 2026

  • Kyrkans Utlandshjälp 7
  • Finska Missionssällskapet 6
  • Kyrkans svenska central KCSA 4
  • Ekumeniska rådet 2
  • Slef 2
  • Kyrkans Ungdom 2
  • Förbundet Kristen skolungdom 2
  • Finska bibelsällskapet 2

Tolv övriga insamlingsmål får en obligatoriskt fastslagen kollekt per år.

Uppdaterat onsdag kl. 11.45: Kollekterna till LFF korrigerade (ändamålet 2026) , likaså till KCSA (antalet 2026). Vi har också uppdaterat med kyrkans allmänna kriterier för hur kollekter beviljas till olika ändamål.

Jan-Erik Andelin


Att vara präst är som att vara en soldat på sin post. 4.12.2015 kl. 09:52

Laestadianernas fridföreningars förbund LFF inleder missionsarbete i Albanien. Om ett år ska LFF ha en utsänd familj på plats i landet. 2.12.2015 kl. 07:29

Marcus Prest. RECENSION. Joanna Nylund har läst Marcus Prests roman Android. 7.12.2015 kl. 00:00

klimat. Skaffa färre barn, undvik att resa med flyg, lev bilfritt och ät en växtbaserad kost. Dessa är så kallade ”högeffekts”–åtgärder när det kommer till att minska på vårt koldioxidavtryck. 30.11.2015 kl. 12:47

klimatförändringar. 35 procent av de katolska amerikanerna säger att påven påverkat deras åsikt i klimatfrågan. 30.11.2015 kl. 12:41

COP21. Svenska kyrkan har länge varit en högljudd röst i kampen mot klimatförändringen. 30.11.2015 kl. 12:43

Det är hopplöst svårt att ge namn åt en julskiva. Lyssna här. 26.11.2015 kl. 10:07

Poststrejken förorsakar tyvärr förseningar också för veckans nummer av Kyrkpressen. Du hittar hela tidningen elektroniskt här. 25.11.2015 kl. 11:08

Var tionde Närpesbo har utländsk bakgrund. Nästan tusen personer från tjugo länder har sedan nittiotalet kommit till Närpes för att arbeta eller som flykting. Cafékvällar varannan vecka ska skapa kontakt mellan de ursprungliga och de nyanlända Närpesborna. 25.11.2015 kl. 15:48

Är du helsingforsare och liberal går du mer i kyrkan än andra. 25.11.2015 kl. 14:41

kyrkans ungdom. Marcus Henricson har blivit vald till ordförande för väckelserörelsen Kyrkans Ungdom. 25.11.2015 kl. 13:34

jul. Marknadskrafternas bild av julen som konsumtionsfest är svår att rubba. 25.11.2015 kl. 14:05

film. Regissörerna Jenni Kangasniemi och Aino Suni får Kyrkans mediestiftelses filmpris Katso minuun... De får priset för sin kortfilm If I ruled. 23.11.2015 kl. 10:42

Stjärnor i Sibbo kyrka bjöd på en musikkväll med stort hjärta. 21.11.2015 kl. 23:06

I dag är KP med och flaggar för barn och barnasinnade beslutsfattare. 20.11.2015 kl. 11:41

ETT GOTT RÅD. Eva Frantz önskar att hennes 20-åriga jag hade vågat omfamna sin excentricitet lite mer – och åka ut och ha äventyr, för att ha något att skriva om senare. 31.8.2022 kl. 20:16

ÄRLIGHET. – Ju äldre jag blir desto mer har jag insett att livet är för kort för att inte våga vara lite mer ärlig och avklädd, säger evangelisten och bibelläraren Rigmor Holst. 31.8.2022 kl. 13:00

herdabrev. Efter tre år i biskopsgården i Borgå är Bo-Göran Åstrand ute med det traditionella herdabrevet. Han valde mejldialogens form och fyra huvudteman. 31.8.2022 kl. 10:00

KYRKANS FASTIGHETER. Det finns ogjorda reparationer och saneringar för minst 1200 miljoner euro inom i den evangelisk-lutherska kyrkans fastigheter. Vinterns chockdyra el, olja och fjärrvärme kan komma leda till ett sparande som kan göra ytterligare skada, säger energikonsulten Bengt Avellan som har haft uppdrag för Kyrkostyrelsen. 30.8.2022 kl. 10:00

sammanslagning. Kyrkostyrelsens plenum beslöt idag att slå ihop Malax, Petalax och Bergö församlingar till en församling från den första januari 2023. Det nya församlingen ska heta Malax församling. 24.8.2022 kl. 15:27