Esse församlingshem blev klart år 2014, för elva år sedan. Nu ska huset repareras i ett år.

Esse församlingshem: Vinden skalade av taket som med en osthyvel

STORM.

Stormen slet av taket på Esse församlingshem igår – nu måste Pedersöre församling hitta nya utrymmen för sin verksamhet i Esse för ett år framåt. – Det som är glädjande är hur många samtal vi fått av folk som vill hjälpa till, säger kyrkoherde Daniel Björk.

5.8.2025 kl. 13:21

På måndag eftermiddag fick Pedersöre församlings kyrkoherde Daniel Björk ett meddelande på sin telefon: En plåt hade lossnat från Esse församlingshems tak. Det lät inte så farligt, tänkte han.

– Det var en chock att gå från att en plåt hade lossnat till att hela taket var borta, säger han.


Det man vet idag är att vinden var extremt hård på måndagseftermiddagen.

– Den var så hård att friska träd knäcktes och bröts. En person som bodde i närheten av församlingshemmet var ute och filmade träden och sa att han aldrig sett något liknande.


Idag vet man att plåttaket på Esse församlingshem hade en liten utskjutande skärm som vinden antagligen tog tag i. Sedan skalades hela taket av, som om någon skurit loss den med osthyvel.

– Skadegranskaren ska börja sitt arbete idag tillsammans med samfälligheten fastighetschef, och så småningom får vi mer svar. Det vi har just nu är bara spekulationer, säger Daniel Björk.


Esse församlingshem är en fastighet som används mångsidigt, både för klubbar, som arbetsrum för personalen, minnesstunder, konserter och andra tillställningar.

– Det är en utmaning att hitta alternativa utrymmen för verksamhet av så olika slag. Vi löser det från verksamhet till verksamhet, fall till fall. Var ska personalen ha sina arbetsstationer och var ska kören öva? Det ser bra ut så här långt. Vi har lyckats boka om all verksamhet vi har de närmaste veckorna, säger Björk.

– Det positiva är att vi är en ganska vidsträckt församling och har en hel del olika utrymmen. Och vi ska använda Esse kyrka lite mer.


Han är glad över att så många kontaktat församlingen bara för att fråga hur de kan hjälpa till.

– Det är glädjande att folk hör av sig och säger: Här har vi en liten baptistkyrka i närheten som ni kan använda. Vi förhandlar som bäst med ett bönehus om att få ordna dagklubben i deras lokaler. Vi har redan nu flera bra alternativ. Lyckligtvis har vi lite tid på oss eftersom det mesta av verksamheten börjar först i september.


För större evenemang som minnesstunder finns Essegården på andra sidan vägen och de stora bönehusen.

På minussidan: reparationen kommer att ta länge.

– Proffsen säger att församlingshemmet tyvärr har väldigt omfattande skador. Vi får räkna med att huset är en byggarbetsplats i ett år. Det finns ingen del vi kan använda.


Huvudproblemet är de vattenskador som uppstod efter att taket rycktes loss. Hela undertaket är skadat och förstört. Tillsvidare är det oklart hur stora skador golvet och ytterväggarna fått.

– Vi väntar också med spänning på att se hur det gått med dyra föremål som orgeln och flygeln. Just nu är det rasrisk i huset så man kan inte gå in och titta. Men räddningstjänsten såg till att arkivet är flyttat och personalen fick sina datorer och annan utrustning de behöver för sitt arbete, säger Daniel Björk.

Sofia Torvalds


Den norska serien Tornagenterna har premiär på julafton hos oss. 19.12.2012 kl. 10:08

Han växte upp på en levande prästgård. Sin karriär har han gjort som företagsledare. Nu är Martin Glader kyrklig förtroendeman och talar för fler frivilliginsatser i församlingen och för att staten tar sitt kulturhistoriska ansvar för kyrkor och begravningsplatser. 13.12.2012 kl. 11:33

julia hanhikoski. Lucia Julia Hanhikoski tror att möten med medmänniskor ger henne kraft att orka med luciauppträdandena – som kan bli så många som nittio. 13.12.2012 kl. 11:25

12.12.12 är ett vigseldatum som inte går att glömma. 12.12.2012 kl. 13:29

Kyrkans kulturpris 2012 ges till finska missionssällskapets evenemang de vackraste julsångerna. 12.12.2012 kl. 10:39

Påven Bendictus XVI har gått med i mikrobloggen Twitter. 11.12.2012 kl. 13:45

Varje kväll avslutar försvarsminister Carl Haglund med att be aftonbön. De kvällar han stoppar om sin treåriga son för natten ber han också tillsammans med honom. För mig har det blivit ett sätt att tänka igenom dagen, säger han. 7.12.2012 kl. 10:50

Johan Myrskog som är journalistpraktikant på KP har vunnit årets UK-temasångstävling. Hans komposition Andrum handlar om att det kan vara svårt att hitta tid för Gud. 5.12.2012 kl. 15:44

Onsdagen den 5.12 blev det klart att Dickursby kyrka rivs. 5.12.2012 kl. 16:07

Ulla-Lena Lundbergs roman Is har vunnit Finlandiapriset. Boken är en kärleksberättelse om en präst och hans församling. 4.12.2012 kl. 13:27

Det första julkortet i KP:s adventsserie handlar om den bästa gåvan. 30.11.2012 kl. 22:02

Hans mål var att utplåna Israel. Nu försvarar den tidigare Hizbollah-terroristen judarnas rätt till landet, med Koranen som grund. 29.11.2012 kl. 10:28

frikyrkor. Hur länge ska gamla misstag få stämpla ett samfund? Många har gjort upp med gammal teologi och gammal frikyrkokultur. Döm inte dagens samfund för gårdagens fel, säger tre frikyrkopastorer till KP. 29.11.2012 kl. 10:14

Under hela livet har Gunvor Österlund gått på de vägar Gud har stakat ut för henne och på många områden blivit en riktig frikyrkans pionjär. Med åldern blir ansvarsområdena färre, men kallelsen står kvar. 29.11.2012 kl. 10:04

Stiftets förtroendevalda samlades i Tammerfors på onsdagen. 28.11.2012 kl. 09:16

parrelation. Maria och Tomas Höglund har varit tillsammans i över 25 år. De är väldigt olika, men de är vänner. De har haft kriser i sitt äktenskap, men tillsammans känner de sig starkare. När de tävlade i Voice of Finland var det skönaste att inte vara ensam. 29.9.2021 kl. 09:22

ansvar. Sarah Tiainen är ny koordinator för Ansvarsveckan. – Jag har en liten personlig dröm om att göra Ansvarsveckan och Ekumeniska Rådet lite mer kända på finlandssvenskt håll. 28.9.2021 kl. 18:48

Åbo svenska teater. Markus Riuttu spelar Vanja i pjäsen Morbror Vanja av Anton Tjechov på Åbo Svenska Teater i höst. – Vanja bär på en stor, stor känsla av meningslöshet. 28.9.2021 kl. 18:33

skrivande. "Är detta ordbruk i själva verket bara ett sätt att försöka fånga det ofattbara?" 29.9.2021 kl. 06:00

domkapitlet. – Att kämpa mot en från början missanpassad kyrklig utredning tog mycket arbetstid och energi av alla domkapitel, säger Lars-Eric Henricson. 27.9.2021 kl. 09:38