Emma Portman jobbar med medlemsutveckling på Finlands svenska scouter. En luddig titel som handlar om tillväxt, utveckling och samhällsfrågor.

”Det jag tycker är fint i scoutingen är att vi alltid utgår från den svagaste”

FINLANDS SCOUTER.

I år samarbetar insamlingen Gemensamt Ansvar med Finlands Scouter. Temat för årets insamling är ungas möjligheter att drömma och bygga en trygg framtid. Emma Portman jobbar som koordinator för medlemsutveckling hos Finlands Svenska Scouter

3.3.2025 kl. 16:13

Sedan Emma Portman blev scout som elvaåring har världen förändrats på många sätt. Enligt henne har scouting bara blivit mer relevant. – Det handlar ju om att bygga broar över gränser.

Emma Portman jobbar som koordinator för medlemsutveckling hos Finlands Svenska Scouter, men hennes bana som scout började redan för drygt 20 år sedan i Nykarleby.

– Som elvaåring såg jag en lapp i skolan om att de startade en scoutpatrull och jag tyckte väl att det lät roligt. Jag har alltid varit mycket ute i skogen, plockat bär och varit på utflykter och sånt. Och i Nykarleby var scouting stort. Alla coola kids var scouter.


Nu med lite perspektiv, kan du se att scoutingen har stöttat din framtid på något sätt?

– Det jag haft mest nytta av är all ledarkunskap jag fått. Man ges mycket ansvar också som ung scout, och det ger en bastrygghet och en känsla av ”det här klarar jag nog”.

– Sen har jag också fått med mig många praktiska färdigheter, men scouting är mycket mer än knopar och att sova i tält. I dag lär sig unga scouter också om ekonomi, samhälle och mångfald, bland annat.

– Det jag tycker är fint i scoutingen är att vi alltid utgår från den svagaste. Är man ute och vandrar så vandrar man så långsamt som den långsammaste.


Hur ser det ut med tillväxten inom scoutingen i Finland?

– Vi har en stor och aktiv medlemskår, men precis som många andra frivilligorganisationer har vi utmaningar med tillväxten.

– Jag tycker det är jättekonstigt, för scoutingen är så fruktansvärt relevant i den värld vi lever i i dag. Det handlar ju om att bygga broar över gränser och att skapa en hållbar värld och framtid.


Vad gör ni för att minska tappet?

– De senaste åren har vi jobbat väldigt aktivt med brandingen av scouting som en modern och fräsch hobby. Jag tror att många har en ganska dammig bild av vad scouting är.

– Vi funderar också mycket på inkludering och hur vi kan öppna upp för nya målgrupper. Och så jobbar vi jättemycket med vuxenrekrytering. Barn finns, det är ledare vi saknar.


Hobbyer har en tendens att dra iväg prismässigt ibland, bra skor, kläder och utrustning kostar. Blir också scouting en klassfråga?

– Vi försöker möjliggöra scouting för så många som möjligt, och så länge man är en liten scout behöver man väldigt lite: slitstarka skor, utekläder och en ryggsäck.

– Vi kan bevilja befrielse från medlemsavgiften till ekonomiskt utsatta barn och unga och en del kårer har utrustning att låna ut ifall något barn saknar till exempel sovsäck eller liggunderlag till hajken.

– Pengarna från Gemensamt Ansvar kommer också gå till just det här, att stöda fler barn och unga att ha en hobby i scouterna.


Vad önskar du att scoutingen ska ge de som är barn och unga idag?

– En trygghet i sig själva. Barn och unga i dag har så svårt att lita på att de klarar saker. Det finns en press på att allt man ska göra ska bli perfekt att många inte ens vågar testa. Där hoppas jag att scoutingen ska ge ett självförtroende.

– Sen hoppas jag också att scoutingen ska ge en tro på att man själv kan påverka saker, just med tanke på klimatkrisen och alla krig. Att unga ska få känna att de har verktyg till att göra skillnad.


Gemensamt ansvar

– Är den evangelisk-lutherska kyrkans årliga välgörenhetsinsamling.

– Insamlingen hjälper nödställda människor i Finland och i världens katastrofområden oavsett ursprung, religion eller politisk övertygelse.

– Under år 2025 ser Suomen Partiolaiset – Finlands Scouter ry, Evangelisk-lutherska kyrkans församlingar och Kyrkans Utlandshjälp till att hjälpen når fram.

Text och foto: Rebecca Pettersson


Kyrkostyrelsens utsattes senaste vecka för ett bombhot. Personalen hotades samtidigt bli knivhuggen. 25.2.2016 kl. 14:08

sociala medier. En del väljer att lämna bort Facebook och andra sociala medier helt under fastetiden. 25.2.2016 kl. 10:34

parförhållande. Vänskap och nyfikenhet är parförhållandets grundpelare, menar den danska psykologen och parterapeuten Mattias Stølen Due. Han försöker få par att inse att det är viktigt att vårda förhållandet medan det fortfarande går att rädda. 25.2.2016 kl. 00:00

teater. TEATER. Kyrkpressens recensent har sett Sånger vid randen av ett grått hav. 22.2.2016 kl. 16:19

De allra flesta av Kyrkpressens prenumeranter får tidningen som en gåva från den församling de tillhör. Under det här året introducerar vi ett nytt sätt för församlingarna att hålla oss uppdaterade på medlemmarnas adresser, och det kan leda till förändringar i utdelningen. Om du vill göra förändringar i din prenumeration behöver du kontakta din församling så att de kan uppdatera den adressinformation de sänder till Kyrkpressen. Är du osäker på om din församling har börjat skicka utdelningslistor enligt det nya systemet? Längst ner på sidan finns en lista över de församlingar som hunnit gå med i det nya systemet. Vi uppdaterar listan kontinuerligt. 25.2.2016 kl. 10:54

begravning urna kurs malm. Begravningar. 49,22 procent av alla begravningar i Finland genomfördes förra året genom kremering. Det visar den färskaste statistiken från Begravningsverksamhetens centralförbund i Finland. 22.2.2016 kl. 13:35

Kyrkomötet. Bara en under 30 valdes in i det nya kyrkomötet. NAVI-gruppen, som är de unga vuxnas påverkningsgrupp i kyrkan, skyller på valsystemet. 22.2.2016 kl. 13:21

Hur gör man en andlig bildningsresa? Carina Nynäs har lärt sig att det gäller att hitta rätt sällskap under vandringen. 19.2.2016 kl. 13:04

Den asylsökandes berättelse om hot och våld frågasätts. KP följer upp saken. 17.2.2016 kl. 16:55

Kyrkbyggarsläkten Rijf har varit en del av hennes liv sedan 1999. Medan Paula Mäkelä forskat är det som om hon lärt känna kyrkbyggarna personligen. 17.2.2016 kl. 15:33

Håkan Sandvik har stor erfarenhet av integrationsfrågor. Kyrkan inte får glömma sin egen flyktingstatus, menar han. 12.2.2016 kl. 15:16

Bror Gammals för de åländska lekmännens talan i kyrkomötet. 10.2.2016 kl. 22:16

val2016. Åsa A Westerlund, Göran Stenlund och Patrik Hagman har valts in som lekmannaombud i kyrkomötet. 10.2.2016 kl. 16:54

stiftsfullmäktigeval. Tre fjärdedelar av stiftsfullmäktiges medlemmar är nya. Två tredjedelar av de invalda är kvinnor. Enligt de preliminära valresultaten i Borgå stift kommer prästerna att representeras av följande personer i stiftsfullmäktige under den kommande fyraårsperioden: Stig-Olof Fernström, prost, Helsingfors och Albert Häggblom, distriktspräst, Esse (ny) från listan För tro och kyrka, medan Mia Bäck, tf kaplan, Åbo, Catharina Englund, sjukhuspräst, Jakobstad (ny), Monica Heikel-Nyberg, kaplan, Helsingfors (ny), Siv Jern, kaplan, tf familjerådgivare, Vasa (ny) och Fred Wilén, tf kaplan, Helsingfors (ny) valts från listan Tillsammans för en medmänsklig och tjänande kyrka. Följande personer valdes till lekmannamedlemmar i stiftsfullmäktige: Gunnel M Helander, arkitekt, Hangö, Susanne Björkman, agrolog, Åbo (ny), Janette Lagerroos, kyrkvaktmästare, teologie studerande, Väståboland (ny), Nina Björkman-Nystén, pol.kand., Pernå,Anders Wikström, chef för medelanskaffning, Helsingfors (ny), Hedvig Långbacka, FM, radioredaktör, Helsingfors (ny) och Heidi Juslin-Sandin, programchef, TM, Esbo (ny) för listan För folkkyrkan. Från listan Tillsammans i kyrkan valdes Daniel Björkstrand,företagare, Malax, (ny), Anita Ismark, pensionerad kommundirektör, Korsnäs (ny), Anna-Karin Lärka, PeM, församlingssekreterare, Korsholm (ny), Gun-Maj Näse, teol.mag., pens. församlingslektor, Pedersöre, Kristian Sjöbacka, rektor, Närpes och Hans Snellman,överkommissarie, Karleby. Ålands lekmannaombud i stiftsfullmäktige valdes genom sämjoval och är Christian Beijar (ny). Betydligt flera kvinnor än män i stiftsfullmäktige Liksom i valet för fyra år sedan är många medlemmar nya i stiftsfullmäktige, hela tre fjärdedelar av stiftsfullmäktiges medlemmar är nya. Av medlemmarna i stiftsfullmäktige är två tredjedelar kvinnor, 13 medlemmar är kvinnor (fyra präster, nio lekmän) och 8 är män (tre präster, fem lekmän). De preliminära resultaten i valet blev klara på onsdagen. På måndag den 15 februari fastställer de olika stiftens valnämnder valresultatet. Stiftsfullmäktige valdes för tidsperioden 1.5.2016-30.4.2020. 9.2.2016 kl. 10:35

Kyrkomötet. Rolf Steffansson gör Bo-Göran Åstrand sällskap prästombud i kyrkomötet. Det sittande ombudet Max-Olav Lassila faller ur. 9.2.2016 kl. 10:34

TYSKA FÖRSAMLINGEN.. Biskop Bo-Göran Åstrand installerar Deutsche Gemeindes nya ledare på söndag. 14.10.2022 kl. 13:03

PERSONEN. – En finsk soldat utbildas inte till att döda utan till att försvara, säger Cecilia Alameri, som är teolog och löjtnant i reserven. 12.10.2022 kl. 18:59

FÖRSAMLINGSVALET. Ett öppet klimat i församlingen, där kyrkoherden är tydlig, öppen och mottaglig för förslag och motförslag. Det har skapat en bra utgångspunkt för församlingsvalet i Åbo. Petra Lindblad har suttit i arbetsgruppen som har vaskat fram många nya kandidater. 12.10.2022 kl. 10:00

ekumenik. Ortodoxa Maria Mountraki från Helsingfors blir en av 150 som leder arbetet i Kyrkornas världsråd. 11.10.2022 kl. 10:00

FÖRSAMLINGSVALET. – Det är dags att se över kyrkans oändligt krångliga valsystem, anser Siv Sandberg som är en av Svenskfinland ledande sakkunninga på demokratifrågor. 11.10.2022 kl. 15:59