Håkan Ahlnäs är aktuell med sin utställning Svart på vitt i stadsbiblioteket i Nykarleby.

Håkan Ahlnäs tro har präglat hans konst och hans liv

nykarleby.

Håkan Ahlnäs har alltid varit aktiv i både kyrkliga och kulturella sammanhang. Enligt honom är kyrkans viktigaste uppdrag enkelt – att motverka ensamhet.

28.1.2025 kl. 10:25

Hela januari ställer Håkan Ahlnäs ut sin konst i Astasalen i Nykarleby. I utställningen ”Svart på vitt” ingår också sakrala motiv. Det gör det ofta då Håkan Ahlnäs är i farten.

Redan som liten pojke såg han sin pappa måla. Håkans farbror var läkare till yrket men en duktig tecknare på fritiden. De konstnärliga anlagen går i släkten.

– Jag har ju varit pälsfarmare och har numera ateljé i pälshuset. Som pälsfarmare kunde man med andra halvan av huvudet be för något eller tänka ut motiv till målningar medan man arbetade.

Han är känd för att varva och experimentera med olika tekniker. Han har hållit ett flertal utställningar och dessutom gett ut de två konstböckerna Livet och Flanör i sex städer.


Från yngst till äldst

Också tron har alltid varit en viktig del av Håkans liv. Han är uppvuxen i ett hem där kyrka och tro värderades högt av både föräldrar och syskon.

– Om man överdriver lite kan man säga att Jesus är min vän den bäste. Det låter ju väldigt fromt och ska inte tas så allvarligt, men ändå som en sanning.

Väckelserörelsen Kyrkans Ungdom är hans andliga hemvist, liksom den egna församlingen. Han är medlem i kyrkofullmäktige och har på ett eller annat sätt varit engagerad som förtroendevald i församlingen i flera decennier.

– Jag ställer inte upp några fler gånger, jag tycker att jag har åldern inne. Då jag började var jag nästan yngst i alla sammanhang, och nu är jag nästan äldst överallt där jag är, säger Håkan.

Då han blickar tillbaka på sina år som förtroendevald i församlingen hittar han en av höjdpunkterna rätt nära tillbaka i tiden: renoveringen av Sankta Birgitta kyrka.

– Ljudåtergivningen blev åtgärdad och ljuskronorna fick ellampor som komplement till de levande ljusen, värmen installerades i golvet och så vidare. Det har helt klart skett förbättringar.


Du har i många år gett av din tid till församlingen. Har det gett dig något i utbyte att verka som förtroendevald?

– Jag har fått mycket från församlingen och väckelserörelserna under årens lopp.

Håkan berättar om barndomens söndagsskola i bönehuset hemma i Socklot och om tonårens första stiftsläger. Om förbundsmöten och årsfester.

– Det finns ju också en evangelisk krets här i Nykarleby och den evangeliska rörelsen har stått väldigt stark till exempel i Jeppo. Jag anser att vår kyrka är stark genom sina väckelserörelser.

Själv är han aktiv i många olika sammanhang. Han är en flitig gudstjänstbesökare, engagerad kyrkvärd och så deltar han i samtalsgruppen för män.

– Det här med gubbdagis ser jag som väldigt betydelsefullt. Det finns många ensamma människor i dag, och om en människa i ett par dör, då har vi män ofta värre att klara oss som änklingar än kvinnor som änkor.

Att motverka ensamhet och hjälpa utslagna människor ser han som en av den världsvida kristna kyrkans viktigaste uppgifter. Det är ett arbete som inte tar slut i första taget.

– Om vi vill vara kyrka och tar det på allvar, då har vi fullt med arbete.

Rebecca Pettersson


Svenska kyrkan har låtit göra framtidsprognos som visar att färre kommer att gå ur kyrkan, men att doptalen sjunker samtidigt som många gamla medlemmar dör, skriver Kyrkans tidning. 16.2.2015 kl. 12:20

Kyrkan får aldrig vara tråkig eller ovälkomnande, säger Mark Russell, vd för Church Army. 13.2.2015 kl. 16:17

fritänkarna. Fritänkarförbundet har lanserat en webbtjänst där man anonymt kan klaga på religionen i skolan. 10.2.2015 kl. 00:00

evangelisk-lutherska kyrkan. I slutet av år 2014 hörde 73,7 procent, eller drygt fyra miljoner av finländarna, till den Evangelisk-lutherska kyrkan. 9.2.2015 kl. 12:49

köklot. Huvudbyggnaden på Köklot lägergård i Korsholm brändes ner i lördags. 9.2.2015 kl. 12:43

Den som tror på Gud är aldrig ensam. Så kan man kanske sammanfatta en orsak till att religion i de allra flesta fall är något som förebygger psykisk sjukdom. 9.2.2015 kl. 10:22

För Charles Ngujo går det lika bra att göra akrobatik, sluka eld, spela afrikanska trummor eller skotta snö. Jag har många talanger, säger han. Men helst av allt vill han vägleda ungdomar. 5.2.2015 kl. 14:40

Årets kantor 2015 är Eeva-Liisa Malmgren. 5.2.2015 kl. 13:00

prästläget. Hälften av prästerna i Borgå stift närmar sig pensionsåldern. 5.2.2015 kl. 07:22

S:t Mårtens kyrka. Mariehamns församling diskuterar en försäljning av S:t Mårtens kyrka till den katolska församlingen. 2.2.2015 kl. 13:15

Domprostgården. Borgå svenska domkyrkoförsamling behandlade vid sitt möte förra veckan kyrkoherde Mats Lindgårds anhållan om personlig befrielse från skyldigheten att bo i tjänstebostad, alltså den omdiskuterade Domprostgården. 2.2.2015 kl. 13:12

Det mångkulturella samhället kräver religiös läskunnighet, säger forskare Tuomas Martikainen. 30.1.2015 kl. 11:15

censur. I atlasen The Collins Middle East Atlas, utgiven av jätteförlaget HarperCollins, fattas landet Israel. 27.1.2015 kl. 15:21

psalmbokstillägget. I teorin kan kyrkomötet beakta Ungdomens kyrkodagars förslag till psalmbokstillägget, men de ungas sena uppvaknande upplevs som ett problem. – Varför släpptes listan på psalmförslag först i november? frågar sig Laura Serell. 26.1.2015 kl. 11:02

nalle öhman. Björn ”Nalle” Öhman, kyrkoherde i Åbo svenska församling, har blivit vald till nya prästassessor vid domkapitlet i Borgå stift. 26.1.2015 kl. 10:25

gospel. Gospelkören His Master’s Noise tar farväl av dirigenten Elna Romberg med en hejdundrande konsert med gästartisten Gladys del Pilar från Sverige. 10.5.2022 kl. 15:52

SYDÖSTERBOTTEN. Biskoparna Bo-Göran Åstrand i Borgå och Matti Salomäki i Lappo har kallat kyrkoherdarna och ledande förtroendevalda i Närpes, Kristinestads svenska och finska församlingar till ett möte i Närpes den 2 juni. Till mötet kommer biskoparna med frågor och inte med svar. 6.5.2022 kl. 16:52

KYRKOMÖTET. Biskop Teemu Laajasalo har skrivit tv-sketcher i sina dagar. Med en viss glimt i ögat luggade han kyrkan för att ha gått vilse i sin egen djungel av projekt och processer. Och kyrkomötet applåderade. 6.5.2022 kl. 13:45

KRIGET I UKRAINA. Den rysk-ortodoxa kyrkan har introducerat tanken om ett rättfärdigt, heligt krig i Ukraina. Samtidigt lämnas många av de stupade kvar på slagfältet. Finland lärde sig under sina krig hur viktigt det är för moralen att sända stupade soldater hem. Är det här en princip som det ryska krigsmaskineriet ignorerat? 28.4.2022 kl. 10:41

BORGÅ STIFT. Mia Anderssén-Löf har sökt tjänsten som stiftsdekan vid domkapitlet efter bara fem månader som kyrkoherde i Pedersöre. – Jag har känt det som min kallelse och plikt, säger hon. 25.4.2022 kl. 12:16