Håkan Ahlnäs är aktuell med sin utställning Svart på vitt i stadsbiblioteket i Nykarleby.

Håkan Ahlnäs tro har präglat hans konst och hans liv

nykarleby.

Håkan Ahlnäs har alltid varit aktiv i både kyrkliga och kulturella sammanhang. Enligt honom är kyrkans viktigaste uppdrag enkelt – att motverka ensamhet.

28.1.2025 kl. 10:25

Hela januari ställer Håkan Ahlnäs ut sin konst i Astasalen i Nykarleby. I utställningen ”Svart på vitt” ingår också sakrala motiv. Det gör det ofta då Håkan Ahlnäs är i farten.

Redan som liten pojke såg han sin pappa måla. Håkans farbror var läkare till yrket men en duktig tecknare på fritiden. De konstnärliga anlagen går i släkten.

– Jag har ju varit pälsfarmare och har numera ateljé i pälshuset. Som pälsfarmare kunde man med andra halvan av huvudet be för något eller tänka ut motiv till målningar medan man arbetade.

Han är känd för att varva och experimentera med olika tekniker. Han har hållit ett flertal utställningar och dessutom gett ut de två konstböckerna Livet och Flanör i sex städer.


Från yngst till äldst

Också tron har alltid varit en viktig del av Håkans liv. Han är uppvuxen i ett hem där kyrka och tro värderades högt av både föräldrar och syskon.

– Om man överdriver lite kan man säga att Jesus är min vän den bäste. Det låter ju väldigt fromt och ska inte tas så allvarligt, men ändå som en sanning.

Väckelserörelsen Kyrkans Ungdom är hans andliga hemvist, liksom den egna församlingen. Han är medlem i kyrkofullmäktige och har på ett eller annat sätt varit engagerad som förtroendevald i församlingen i flera decennier.

– Jag ställer inte upp några fler gånger, jag tycker att jag har åldern inne. Då jag började var jag nästan yngst i alla sammanhang, och nu är jag nästan äldst överallt där jag är, säger Håkan.

Då han blickar tillbaka på sina år som förtroendevald i församlingen hittar han en av höjdpunkterna rätt nära tillbaka i tiden: renoveringen av Sankta Birgitta kyrka.

– Ljudåtergivningen blev åtgärdad och ljuskronorna fick ellampor som komplement till de levande ljusen, värmen installerades i golvet och så vidare. Det har helt klart skett förbättringar.


Du har i många år gett av din tid till församlingen. Har det gett dig något i utbyte att verka som förtroendevald?

– Jag har fått mycket från församlingen och väckelserörelserna under årens lopp.

Håkan berättar om barndomens söndagsskola i bönehuset hemma i Socklot och om tonårens första stiftsläger. Om förbundsmöten och årsfester.

– Det finns ju också en evangelisk krets här i Nykarleby och den evangeliska rörelsen har stått väldigt stark till exempel i Jeppo. Jag anser att vår kyrka är stark genom sina väckelserörelser.

Själv är han aktiv i många olika sammanhang. Han är en flitig gudstjänstbesökare, engagerad kyrkvärd och så deltar han i samtalsgruppen för män.

– Det här med gubbdagis ser jag som väldigt betydelsefullt. Det finns många ensamma människor i dag, och om en människa i ett par dör, då har vi män ofta värre att klara oss som änklingar än kvinnor som änkor.

Att motverka ensamhet och hjälpa utslagna människor ser han som en av den världsvida kristna kyrkans viktigaste uppgifter. Det är ett arbete som inte tar slut i första taget.

– Om vi vill vara kyrka och tar det på allvar, då har vi fullt med arbete.

Rebecca Pettersson


Kyrka. 11.9.2008 kl. 00:00

Samhälle. Företag utmanas delta i global utjämning. 11.9.2008 kl. 00:00

Stig Kankkonen. Som ni kanske redan känner till flyttade hela ”Bangatan 29” (Församlingsförbundet, Fontana Media, Fontana Medias bokhandel, Kyrkpressen) i början av sommaren till Mannerheimvägen 16 11.9.2008 kl. 00:00

Ledare. Det växande alkohol- och drogproblemet har många konsekvenser som ger anledning till eftertanke. Eller åtminstone borde göra det. 11.9.2008 kl. 00:00

Kyrka. Rapporten från arbetarskyddsingenjörens inspektion visar på stora brister och psykiska påfrestningar i Jomala församling som arbetsplats. 10.9.2008 kl. 00:00

Kyrka. Vasa kyrkliga samfällighet har beslutat att grunda ett eget gravområde för foster yngre än 22 veckor. Orsaken är att samfälligheten årligen fått förfrågan om en sådan gravplats. 10.9.2008 kl. 00:00

Teologi. Bara kvinnliga metaforer för Gud räcker inte för att återupprätta kvinnan i vår teologi. Ska människor framstå som Guds avbilder behöver vi en teologi där människans förmåga att samverka med Gud får rum. Det säger teol. dr. Merete Thomassen från Norge. 10.9.2008 kl. 00:00

Insändare. På nittiotalet gick det ett program på X3M. Namnet minns jag faktiskt inte alls. Men där kunde man önska sig låtar. Ett sorts önskelåt-program alltså. Men det var väl så ifall de inte råkade ha skivan just där i studion så framförde de sången alldeles själva till önskaren. Minns särskilt bra en tjej från Terjärv som önskade sig en låt av Savage Garden och just denna låt hon önskade som var "Truly Madly Deeply" ifall jag kommer rätt ihåg, så hade då inte killarna i studion alls – utan de framförde den själva. De hade väl visst någon gitarr där också. Parodi och nostalgi värdet av det hela var skyhögt. Är bergsäker på att om tjejen ifråga läser detta och kanske kommer ihåg att hon just beställt Truly Madly Deeply finner jag det som ett mindre mirakel. Mannen i radion begrep inte första gången varifrån tjejen var hemma ifrån. Utan hon måste säga det på nytt. Det tog väl just 2 gånger förrän det gick hem att Terjärv var hemorten. Detta program är väl dött idag. Önskar så gärna att den av alla program skulle återuppstå och att männen bakom detta oerhört översjyssta vänliga program med häftiga killar som vågar sjunga live för hela nationen karaoke-stil vinner vilken idols som helst, när som helst och hur som helst. Så du gyllene X3m från mitt kära 90-tal, vad du är långt borta och vad jag saknar tiden jag hade med dig. Du är och förblir min favorit-station, trots att du är det i det förflutna. 10.9.2008 kl. 00:00

Kyrka. Biskoparnas uttalande 2001 om den just då godkända partnerskapslagen var ett försvar av det traditionella äktenskapet och en uppmaning till kyrkligt anställda ”att leva i enlighet med den traditionella undervisningen”. Enligt ärkebiskop Jukka Paarma behövs en uppdatering av ställningstagandet och en sådan är på väg. 10.9.2008 kl. 00:00

Allmän info. test 9.9.2008 kl. 00:00

Världen. Gamla, användbara glasögon ska i tre år samlas in för distribution bland fattiga i Malawi. 9.9.2008 kl. 00:00

Kyrka. Polisen i Vichtis beslöt i dag att Birgitta Dahlbergs anmälan mot kaplan Halvar Sandell leder till förundersökning. 9.9.2008 kl. 00:00

Kyrka. – Vi måste vakna när det gäller klimat och naturskydd, sade biskop Wille Riekkinen i sitt öppningstal vid biskopsmötet i dag. 9.9.2008 kl. 00:00

Världen. Allt fler vill få askan efter sina döda anhöriga utströdda i den svenska fjällvärlden. Samerna protesterar. 9.9.2008 kl. 00:00

Samhälle. Muslimsk Bayram-fest, luthersk jul, judisk Purim-fest, katolsk Maria Bebådelsedag och ortodox påsk. I Blomängens lågstadieskola i östra Helsingfors får eleverna bekanta sig med andra kulturer och religioner hela läsåret. 9.9.2008 kl. 00:00

ärkebiskop. De sittande biskoparna överväger som bäst om de vill ge sig in i ärkebiskopsvalet eller inte. 23.8.2017 kl. 15:20

Borgå stift. Kyrkoherde Stina Lindgård har återtagit sin ansökan till notarietjänsten i Borgå stift. 22.8.2017 kl. 12:38

Knivdåd. För Åbo svenska församling började dramatiken några minuter efter klockan fyra på fredagen då en förälder som hämtade sitt barn från församlingens eftermiddagsklubb Amelia berättade för ledarna att något hänt på torget, alldeles i närheten av församlingens hus Aurelia. 21.8.2017 kl. 16:47

Helsingfors. Efter en längre paus återupptar Svenska Lutherska Evangeliföreningen (SLEF) firandet av svenskspråkiga gudstjänster i Helsingfors. 21.8.2017 kl. 12:47

Åbo. "I Åbo förstörde våldet fredagskvällens frid. Gatorna är tysta. Åbo domkyrkas klocka slår så som varje dag och varje timme." 18.8.2017 kl. 20:47