Hallå där Sandi Bengts!

Johannes.

– Det är kiva att sitta och pyssla och diskutera allt möjligt med barnen på fritids. Barnen har varit jätteglada åt att ha mig här. Sandi Bengts är ny barnledare i Johannes församling.

23.1.2025 kl. 10:48

Sandi jobbar på fritids i Hörnan och i Johannes vardagsrum. Hon leder också en del av församlingens musiklekar.

Interaktionen med barnen på musiklekarna, då de sjunger tillsammans och barnen skrattar, har varit fina stunder, berättar Sandi, som själv har sjungit hela livet. Hon spelar också gitarr och har nyligen börjat skriva egen musik. Sandi är uppvuxen i centrala Helsingfors och hon är också intresserad av teater.

– Jag har deltagit i Lurens sommarteater i Lovisa några år. I år blir det en musikal, så jag hoppas få vara med.

Christa Mickelsson
Text och foto: Ulrika Lindblad


På pingstdagen firas en festliturgi i Uspenskijkatedralen i Helsingfors. 27.5.2012 kl. 06:00

Kantorn i Lahtis Salpausselkä församling Marjaana Turunen är Årets kantor 2012. 26.5.2012 kl. 12:00

Orgel Johannes församling eftis. – Alla kan kanske inte livnära sig som musiker men de allra flesta kan uppnå en sådan nivå att de själva njuter av den musik de gör. 25.5.2012 kl. 12:39

Ett alternativ till ett stort släktbröllop kan vara att gifta sig utomlands endast i kretsen av de närmaste eller på tu man hand. Bröllopsresan kommer på köpet. 25.5.2012 kl. 09:46

Det kristna förlagets styrelse leds av garvat tidningsproffs. 22.5.2012 kl. 14:23