Gospelkören His Master’s Noise vill uppmuntra till ett mera socialt och närvarande samhälle. Här uppträder de på julkonserten i Helsingfors.

”Tisdagar, när vi övar, är veckans bästa dag – man går hem gladare än man kom till övningen”

KÖRMUSIK.

Bandmusik fyller Andreaskyrkan när Kyrkpressens redaktör kliver in under genrepet inför julkonserten med gospelkören His Master’s Noise. Koristerna Emilia Nylund, Viktor Nylund och Rabbe Tiainen sätter sig ner för en pratstund.

2.1.2025 kl. 16:11

– För mig har kören varit ett viktigt sammanhang som jag inte får någon annanstans, berättar Rabbe Tiainen, körmedlem i över tio år.

Han beskriver hur musiken och vänskapen i kören skapar ett sammanhang som stärker både det sociala och musikaliska.

Emilia Nylund fyller i.

– Tisdagar, när vi övar, är veckans bästa dag. Man går hem gladare än man kom till övningen. Det är något som är unikt för just körsång – att så många röster blir till en gemensam klang.


De tre koristerna reflekterar över hur isolationen förändrade människor. Foto: Christa Mickelsson



Pandemins påverkan på körlivet

Precis som många andra föreningar drabbades kören av pandemin.

– Under coronan försökte vi hitta nya lösningar, som utomhusövningar och distansövningar. Men det var inte samma sak, säger Emilia, som varit med i kören i flera år.

De tre koristerna reflekterar över hur isolationen förändrade människor.

– Människor blev mer inbundna och vågade kanske inte ta kontakt med nya människor. Det ser vi nu i kören, och vi har fortfarande inte återhämtat oss från pandemiåren, förklarar Viktor Nylund.

Det har blivit vanligare att människor väljer sociala medier framför verkliga möten ansikte mot ansikte, funderar trion tillsammans.

– Många har vant sig vid bekvämligheten av att kunna umgås, arbeta och till och med sjunga hemifrån, utan att behöva lämna sitt hem. Den här förändringen har påverkat sociala aktiviteter, körlivet och föreningslivet, säger Rabbe Tiainen.


Kom och pröva på

Trots utmaningarna under pandemin har kören behållit sitt inkluderande arbetssätt.

– Det är ingen proffskör. Alla får vara med, och det är just det som gör det lättare att ta steget och börja sjunga. Den låga tröskeln öppnar dörrar för nya medlemmar och gör det möjligt för fler att uppleva körsångens kraft, berättar Emilia.

– Det handlar om att skapa en gemenskap där människor känner sig välkomna, oavsett om de har erfarenhet av musik eller inte.

– Genom att bjuda in nya medlemmar och uppmuntra till fysiska möten hoppas jag att vi som kör bidrar till ett mer socialt och närvarande samhälle. Förstås vill vi också växa som kör. Kom och pröva på! Basar och tenorer är extra välkomna, men alla korister mottas med glädje, säger Rabbe.

Christa Mickelsson


Receptserien Karins Kyrkkaffe finns nu på webben. 5.6.2012 kl. 10:51

Magnus Engblom valdes till ordförande på nya stifsfullmäktiges första sammanträde. 4.6.2012 kl. 09:48

. I sommar är 279 vägkyrkor öppna för resenärer. 3.6.2012 kl. 08:00

Kyrkostyrelsen ska flytta till mindre och funktionsdugligare utrymmen. 2.6.2012 kl. 06:00

Blogg. I höst fortsätter bloggen med nya spännande bloggare. 1.6.2012 kl. 14:43

Kapellet i Påras i Kronoby står nu klart. På torsdagskvällen välsignades kapellet av kyrkoherde Markus Ventin och kontraktsprosten Hans Häggblom. 1.6.2012 kl. 09:18

Veckoslutet som kommer är avslutningarnas tid. En av dem som sätter punkt för en tolvårig skolgång är Lina Frisk. 31.5.2012 kl. 11:44

Några gånger om året avviker församlingarnas deadline för annonseringen i Kyrkpressen från det normala. Här kan du läsa information om alla specialdeadlines fram till årets slut. 13.6.2012 kl. 14:19

På torsdag kväll invigs och välsignas det nya kapellet i Kampen i Helsingfors. 31.5.2012 kl. 09:53

eurovision. Eurovisionstvåan Buranovskiye Babushki sjöng för att få en ny kyrka till hembyn. De väntar också på att få Bibeln på sitt modersmål. 30.5.2012 kl. 16:51

kommunitet. En hel generation kristna omprövar sitt sätt att koppla sin tro till världen de lever i. De använder inte tron som en biljett ut ur världen utan involverar sig i den. 29.5.2012 kl. 13:17

Vatikanen har gett ut normer för hur man känner igen uppenbarelser och hur man vet att de är äkta. 29.5.2012 kl. 09:38

På pingstdagen firas en festliturgi i Uspenskijkatedralen i Helsingfors. 27.5.2012 kl. 06:00

Kantorn i Lahtis Salpausselkä församling Marjaana Turunen är Årets kantor 2012. 26.5.2012 kl. 12:00

Orgel Johannes församling eftis. – Alla kan kanske inte livnära sig som musiker men de allra flesta kan uppnå en sådan nivå att de själva njuter av den musik de gör. 25.5.2012 kl. 12:39

naturen. Visst finns naturen i stan! Se dig omkring, förundras och hitta lugnet i naturen. Det är vi många som gör. Det finns också mycket du kan göra för att ta hand om naturen i närområdet. 26.5.2021 kl. 08:00

musik. Mikael ”Mickus” Nyman skriver inget som inte har betydelse för honom. – Jag lägger normalt mer vikt vid texten än musiken. 24.5.2021 kl. 14:09

kyrkoherdeval. I mitten av april valde församlingsrådet i Vanda Kristian Willis till kyrkoherde trots att Monica Cleve enligt beredningen var mer meriterad. Cleve kommer nu att föra frågan vidare till förvaltningsdomstol. 19.5.2021 kl. 14:20

val. – Jag har fört en inre kamp med frågan och kommit till en kallelse. Det känns att tiden är inne för mig att ta det här steget, säger Mia Anderssén-Löf, som nu är kyrkoherde i Nykarleby församling. 14.5.2021 kl. 14:50

kyrkoherdeval. I mitten av april valde församlingsrådet i Vanda svenska församling Kristian Willis till ny kyrkoherde i församlingen. Nu har Monica Cleve, som också sökte tjänsten, valt att lämna in ett rättelseyrkande till församlingsrådet. Inför valet konstaterades både i domkapitlets utlåtande och i beredningen av ärendet att Cleve ”i skicklighet och kunnande är mera meriterad”. 12.5.2021 kl. 19:46