Närmare 1 100 organisationer har registrerat sig för att lobba i politiken – få av dem kyrkliga

Nya registret visar: Kyrkan lobbar gärna det rödgröna lägret

KYRKA OCH POLITIK.

Tala med statsministern. Sitt med riksdagsgrupperna. Mejla ministerns medarbetare. Deala med ministeriet. Strategierna är många när kyrkan och relaterade organisationer lobbar för sina intressen.

28.10.2024 kl. 14:00

Anita Westerholm, 29, rättsnotarie från Raseborg, dyker upp som en av dem nära makten som kyrkorna gärna hållit kontakt med för att bevaka sina kyrkliga intressen.

– Kyrkliga frågor hörde till mitt ansvarsområde under min tid som specialmedarbetare för minister (Anna-Maja) Henriksson. Så jag kan tänka mig att det föll sig rätt naturligt att vara i kontakt med mig i sådana frågor, säger hon.

Som yngre SFP-aktiv är hon nu specialmedarbetare för Anders Adlercreutz, som har tagit över som undervisnings- och därmed kyrkominister. Fast kyrkofrågorna sköts numera av en annan kollega till henne som ministermedarbetare, Andreas Elfving.

Hur man har ringt och mejlat just Anita Westerholm framgår av den nyöppnade lobbar­databasen, Öppenhetsregistret.


Ofta kontaktade: Peter Östman, KD-gruppledare och Anita Westerholm, SFP-kyrkoministerns medarbetare


Från april i år bokförs och offentliggörs intressegrupper med mer än fem kontakter till högre beslutsfattare inom politik och högre förvaltning på ett år.


Av närmare 1 100 registrerade företag, organisationer och direkta lobbarfirmor har Kyrkpressen tittat på de åtta som lobbar för det kyrkliga Finland. De är Kyrkostyrelsen, missions- och biståndsorganen Kyrkans Utlandshjälp, FMS och Fida, vårdstiftelsen Diakoniss­anstalten, yrkeshögskolan Diak och det kyrkliga facket Aki-förbunden.

Helsinki Missio (Helsingfors Mission) är trots sitt namn en religiöst obunden organisation som gör socialt arbete. Kyrkor och samfund är trots det representerade i organisationens ledning och vi har den här gången inkluderat den i översikten.

"Mest vill man informera oss om sina olika projekt. Men jag kommer inte på att besök och mejl skulle ha lett till enskilda politiska beslut."

”Mest information om projekt”

Bland de politiska partierna hör Kristdemokraterna (KD) naturligt till dem som kyrkor och samfund gärna kontaktar. Under öppenhets­registrets första halvår uppvaktades partiets gruppordförande i riksdagen Peter Östman och den nya riksdagsledamoten Mika Poutala mest.

– Mest handlar det om att man vill informera oss om sina olika projekt. Men jag kommer inte på att besök och mejl skulle ha lett till enskilda politiska beslut, säger Peter Östman.

Östman hör som politiker av enskilda väljare så gott som varje dag, av typ ”från Vexala”. Organisationerna är enligt honom ofta mera målinriktade än de vanliga väljarna.

Gränsen mellan lobbning och annan kontakt till hemmafronten är hårfin. Peter Östman blir inbjuden och besöker regelbundet föreningar och företag hemma i valkretsen. Nyligen besökte han också Kansan­lähetys bibelinstitut i Ryttylä, som i fjol smått omstritt fick så kallade julpengar av riksdagen, tack vare KD.

Sådan aktivitet bland riksdagsledamöterna ges sällan någon anteckning i Öppenhetsregistret och betraktas inte som direkt lobbning.

Kyrkans Utlandshjälp dryftade Libanon och Nordkorea med Pekka Haavisto.

Rödgröna viktiga för kristet bistånd

Flera rödgröna politiker hör till dem som kyrkliga organisationer gärna tycks ha vänt sig till. Bland dem finns de tidigare ministrarna Hanna Sarkkinen från Vänsterförbundet och Krista Mikkonen från De Gröna,

Kyrkans Utlandshjälp KUH har för sin del också gått ända till toppen när man träffade statsminister Petteri­ Orpo (Saml) för att enligt registret tala om ”fred, mänskliga rättigheter och internationell humanitär rätt”. I samma ärende talade utlandshjälpen också med biståndsminister Ville Tavio (Sannf).

Kyrkostyrelsen ville tala om ungas psykiska välmående i skolan med två SFP-ministrar.

SFP-ministrarna Anna-Maja Henriksson och Sandra Bergqvist har antecknats för besök från Kyrkostyrelsen om ungas psykiska välmående under sin uppväxt, och i skolan.

Kyrkans Utlandshjälp har också rapporterat sin kontakt med den förra utrikesministern och presidentkandidaten Pekka Haavisto (De Gröna), bland annat för att dryfta Libanon, Etiopien, Syd-Sudan eller Nordkorea.

Påstötarna riktas olika

Kyrkans Utlandshjälp utmärker sig också i allmänhet för att, trots den nuvarande högerregeringen, ofta driva sina intressen via de rödgröna oppositionspartierna SDP, Vänsterförbundet och De Gröna.

Vanligare är självfallet att lobbare i allmänhet vänder sig till regeringspartierna, eftersom det är i deras led besluten fattas. Därmed kan man alltså inte dra för snabba slutsatser om var alla innerst inne har sina bästa vänner i politiken.

Finska missionssällskapet FMS ser enligt Öppenhetsregistrets första siffror inte ut att lobba politiker så mycket, utan har i stället bokfört många kontakter med de mera opolitiska cheferna och andra anställda vid de olika avdelningarna vid Utrikesministeriet.

Det anrika biståndsorganet Fida som står Pingstkyrkan nära har enligt registret lobbat ett större antal sannfinländska politiker i frågor om bistånd, bland dem starka kritiker som Mauri Peltokangas, Sebastian Tynkkynen och Vilhelm Junnila.

– – –

Rättelse, fredag kl. 15.20: Helsinki Missios status har preciserat. Organisationen är religiöst och politiskt obunden och är inte organisatoriskt anknuten till kyrkan.


Läs också Jan-Erik Andelins ledare på temat.


SÅ LOBBADE KYRKLIGA ORGANISATIONER POLITIKER OCH BESLUTSFATTARE

Jan-Erik Andelin


äktenskap. Den kompromisslösning som Mariehamns församling tagit fram i frågan om äktenskap för samkönade par är till biskop Björn Vikströms belåtenhet. 20.3.2017 kl. 15:09

hopp. Det finns de som samlar på frimärken, och andra samlar på kapsyler. I del tre av en serie i sex delar berättar Karin Erlandsson att hon samlar på berättelser om det kristna hoppet. 16.3.2017 kl. 16:12

kyrkslätt. När det är religionstimme i Kyrkslätt undervisas alla barn, oberoende av åskådning, i samma grupp. Oacceptabelt, säger Jarri Vuorio, vars son hör till ortodoxa kyrkan. 16.3.2017 kl. 13:17

profilen. Han är en stor optimist. Men Kenneth Holmgård säger att när en optimist faller så faller han hårt. Och det har han gjort några gånger. Det är många höjder och många dalar. 15.3.2017 kl. 16:06

Helsingfors. Alla svenska Helsingforsförsamlingar läser asylbeslut i gudstjänsten under fastan. Varför? För ökad medmänsklighet. 14.3.2017 kl. 11:20

församling. Domkapitlet förelår att Stina Lindgård, nuvarande kyrkoherde i Lappträsk och Liljendal, blir herde för den nya församlingen i Lovisanejden. 9.3.2017 kl. 15:07

äkenskap. Kyrkorådet i Mariehamns församling beslöt vid ett sammanträde förra veckan att kyrkorummet i församlingen inte ska användas för vigsel av samkönade par. 9.3.2017 kl. 11:45

vigsel. – Vi försöker alltid träffa brudparet i förväg för att diskutera musikvalet, säger Lisen Borgmästars, kantor i Jakobstad. 9.3.2017 kl. 00:00

recension. Sofia Torvalds har läst Anders Larssons roman om en värld som gått förlorad men samtidigt alltid finns där. 6.3.2017 kl. 15:44

Talko. Medan lägerverksamheten ligger nere över vintern är talkoaktiviteten i Pörkenäs i Jakobstad desto större. I vinter byggs en bastu. 6.3.2017 kl. 10:59

asylsökande. En rad lutherska församlingar har gått med i de finländska teatrarnas Wee see you-kampanj. 6.3.2017 kl. 10:53

äktenskap. Tre präster i Mariehamns församling har tillsammans beslutat att de viger samkönade par. Kyrkorådet i församlingen kommer att behandla frågan nästa vecka. 1.3.2017 kl. 12:57

äktenskap. Rörelserna Kom alla och Gemenskap erbjuder mental, andlig och juridisk hjälp åt präster som viger samkönade par från och med första mars. 27.2.2017 kl. 16:50

Äktenskap. Representanter för finlandssvenska väckelserörelser övertygas inte av kyrkomötesinitiativet som kan leda till en ny äktenskapssyn. 27.2.2017 kl. 16:09

tystnad. Var är du? Du är lika efterlängtad som svårfångad. Jag söker dig hemma, på retreaten, i spårvagnen. Och jag ger inte upp 24.2.2017 kl. 14:51

vanda. Mona Nurmi studerar teologi i Åbo. Ämnet är hisnande med mångfalden av tolkningssätt. Diametralt olika åsikter bland studerande väcker ibland livliga diskussioner. 22.12.2022 kl. 14:40

kvevlax. Att besöka julkyrkan och att umgås med familj och vänner är något av det viktigaste för väldigt många under julen. Det är något som länge var långt ifrån självklart för en del av oss som bor i Korsholm. 22.12.2022 kl. 14:45

kyrkbrand. Den brunna kyrkan i Rautjärvi var ett nytt andligt hem för släkter från Rautjärvi kommuns östra del – som avträddes till Sovjetunionen. 27.12.2022 kl. 13:30

BISKOPENS JULHÄLSNING. Den här vintern ska jag göra något jag aldrig gjort förut. När det blir riktigt kallt kommer jag att ta på mig gröna, stickade sockor. Jag är inte riktigt van vid det. Jag trivs mera i svart. Men de här sockorna är speciella. Jag fick dem av några diakoniarbetare som en hälsning för att kyrkans diakoni fyller 150 år i år. Och grönt är diakonins färg, livets och medmänsklighetens färg. 25.12.2022 kl. 10:00

HJÄLP. En läsare efterlyste fakta om diakoni, vilket passar fint som final på diakonins jubileumsår, och som avstamp för det nya året. Vet du vad som utmärker en diakonal församling och vilka egenskaper en diakoniarbetare inte klarar sig utan? 22.12.2022 kl. 15:13