Ray Baker efter sitt första anförande under Kyrkhelg Nord.

Ray Baker i Karleby: ”Tycker du att kärlekslösa homofoba kristna liknar Jesus? Det tycker inte jag.”

KYRKHELG NORD.

Då Ray Baker tar till orda under inledningsmötet av Kyrkhelg Nord ger han kängor åt såväl Mark Levengood som bibeltrogna konservativa kristna.

20.9.2024 kl. 21:10

Det är den 20 september då inledningsmötet för Kyrkhelg Nord hålls i Gamla Karleby stadskyrka.

Besökarna strömmar in i jämn takt och kyrkan fylls snabbt till brädden. Gamla bekanta tar i hand och kramas. Sorlet sprider sig. Barn, unga, vuxna och gamla. Alla har hittat till kyrkan ikväll.

Mötet börjar och mötesvärdarna Julia och Peter Esberg hälsar välkomna. Sen sjungs psalm 417. Per Stenberg, kyrkoherde i Karleby svenska församling, fortsätter med att hälsa välkommen i skämtsam ton och river loss några försynta skratt.

Delilah-kören och Wörship från Vörå framför två sånger, sedan bjuds kyrkhelgens huvudtalare Dan Sarkar upp till talarstolen. Han talar utgående från Markusevangeliet och betonar att Jesus aldrig tar avstånd från Gamla testamentet.

– Genom Jesus lär vi känna Gamla testamentets Gud. Den Gud som Jesus har kontakt med är den Gud som är vår Gud, säger Dan Sarkar, och fortsätter vidare med vandringen genom Markusevangeliet.

Ordningsvakter vid dörren till en välfylld kyrka.

Snart blir det ändå dags för Ray Baker att ta till orda. Han inleder med att ge en överblick av sin bakgrund. Hur han, som undervisade på bibelskola i Värmland, satt på sina vänners bröllop och kokade inombords.

– Jag var så upprörd att jag inte klarade av att vara med på bröllopsfesten. Jag satte mig i bilen och körde hem, och gick in en porrbutik, säger han.

Han fortsätter berätta om sin kamp, känslan av att balansera mellan sin tro och sin längtan efter kärlek.

– Nu vet jag inte om du som är här ikväll är straight eller gay, men jag själv kunde inte hitta ett sätt att förena Bibeln med mina känslor. Jag var arg på Gud och svartsjuk på mina straighta vänner.

Så fortsätter hans berättelse, om kärlekslösheten gentemot homosexuella i kyrkan på 80-talet, och samhälleliga tabun i kölvattnet av Aids och fördomar.

– En stor del av 80-talet kände jag mig som en lindansare. Skulle jag följa mina känslor och förneka min tro eller följa tron och förneka mina känslor? Ni som är en del av hbtq-rörelsen förstår mina känslor. Hur jag än landade skulle jag fara illa.


Ser inte sitt liv som en mall, men kanske för vissa

Sen kommer han in på hur han träffade en kvinna vid namn Kay, hur de fortsatte träffa varandra trots stort geografiskt avstånd, brevväxlingar som blev till gemensamma resor.

Hur han berättade om sin sexuella läggning för henne och grät så att han tvingades stanna bilen. Hur hon tröstade honom och hur deras relation utvecklades från vänskap till förälskelse, och så en kväll, något han aldrig trodde skulle hända: fysisk attraktion.

– Idag har vi en djup kärlek och ett tillfredsställande samliv. Det finns människor som tänker fy vad tragiskt. Eller Mark Levengood som trakasserat oss och sagt stackars kvinna. Till det vill jag säga att en av de grundläggande principerna i hbtq-rörelsen är att man får älska vem man vill.

Han hymlar inte med att han tror att ett liv i homosexualitet inte är Guds plan för en kristen människas liv.

– Jag tror inte att mitt liv är plan b, eftersom jag följer Guds tanke om sexualitet är det plan a.

Men han ger lika många kängor åt konservativa troende kristna som till meningsmotståndare i hbtq-frågan.

– Jag har sagt att mitt livs väg inte ska tas som en mall för hur hbtq-personer ska göra. Men jag tror det kan vara ett alternativ för en del.

– Det finns mycket mer jag skulle vilja berätta om mig själv, Bibeln och Gud. Jag gör som jag gör för att jag anser att Jesus är bäst. Det är värt de ansträngningar det kräver, inte bara på det sexuella området, utan också vad gäller arrogans, själviskhet och självgodhet.

– Min största synd är att jag inte älskar Herren av hela mitt hjärta, hela min själ och av hela mitt förstånd, och min nästa som mig själv.

– Där har jag verkligen satts på prov de senaste veckorna kan jag säga, säger han och hänvisar till mediestormen kring hans medverkan i Kyrkhelg Nord,

Ray Baker avslutar ändå på ett sätt som kanske ingen i kyrkbänkarna väntat sig.

– Till dig som är gay, lesbisk, eller hör till hbtq-rörelsen vill jag be om ursäkt.

– Jag vill be om ursäkt för alla oreflekterade okänsliga kristna som kan ha sårat dig. Jag vill be om ursäkt för de som motiverats mer av homofobi än av Kristi kärlek. Jag vill inte såra någon, jag vill bara hjälpa människor att följa Jesus.

– Tycker du att kärlekslösa homofoba kristna likar Jesus? Det tycker inte jag. Följ Jesus. Amen.

Applåder i kyrkan.

Text: Rebecca Pettersson
Bild: Rebecca Pettersson


En kaplanstjänst i Johannes församling i Helsingfors har fått två sökande. 22.9.2014 kl. 15:24

Marcus Rosenlund tror inte på gudar, men han tror inte heller på en värld utan religioner. 18.9.2014 kl. 15:03

församlingsval. Följande förtroendevalda har valts in i de församlingar i Borgå stift där sämjoval ordnas. 17.9.2014 kl. 13:36

val2014. Kyrkpressen publicerar namnet på alla kandidater i alla församlingar. Namnen uppdateras så fort församlingarna skickar in informationen. 17.9.2014 kl. 11:28

Domkapitlet har utnämnt kyrkoherden i Lovisa svenska församling Karl af Hällström till kontraktsprost i Domprosteriet. 12.9.2014 kl. 09:50

Stop Spild af Mad. – Vill kan rädda civilisationen om vi vill. Men då måste vi producera mat vars enda syfte är att kastas bort, säger Selina Juul, grundaren av den danska succérörelsen Stop Spild Af Mad. 12.9.2014 kl. 09:35

När det planeras hjälpinsatser måste man tänka på alla parter, också på muslimerna, säger biskoparna i ett ställningstagande. 11.9.2014 kl. 15:26

Katriina Järvinen kallar sig själv ”den fattiga kvinnans Merete Mazzarella”. Hennes färska bok handlar om barn som inte vill ha kontakt med sina föräldrar. 11.9.2014 kl. 09:50

Vad har Sibelius, Abraham Lincoln och Jesus gemensamt? Svaret är att de alla hade ett nervsystem som var känsligare än hos genomsnittet. Under de här männens livstid fanns det inget begrepp som beskrev deras personlighetsdrag. I dag kallar vi dem högkänsliga. 10.9.2014 kl. 15:38

Munsala kapellförsamling löper risk att bli utan representation i moderförsamlingen Nykarlebys kyrkofullmäktige. Då det återstår mindre än en vecka av tiden att nomineria kandidater har man ännu inte börjat söka efter dem. 9.9.2014 kl. 13:47

församlingsval. Församlingsvalet är en möjlighet för församlingarna att göra sig själv synliga. Den 15 september ska kandidaterna vara uppställda. 8.9.2014 kl. 15:12

finlands evangelisk-lutherska folkmission. Finlands evangelisk-lutherska folkmission har inför församlingsvalet i höst lanserat nätverket ”Tro och gemenskap”. 8.9.2014 kl. 15:04

jomala. En sex år gammal tvist mellan Jomala församling och församlingens tidigare kyrkoekonom har fått sitt utslag i Ålands tingsrätt, skriver tidningen Åland. 8.9.2014 kl. 15:03

Anton Häggblom. Över tusen personer ville spela i MAMMA MIA! som sätts upp på Svenska teatern i höst. Anton Häggblom från Karleby var en av några få som kom över en huvudroll. 3.9.2014 kl. 10:23

Kari Mäkinen. Olika åsikter ska rymmas i kyrkan. Det som behövs är respekt och omsorg om enhet. 1.9.2014 kl. 13:45

sexuella minoriteter. Församlingsrådet i Vasa svenska församling öppnar sina utrymmen för vigsel av personer som tillhör sexuella minoriteter. Beslutet fattades i går kväll efter omröstning där rösterna föll tolv mot tre. Motförslaget var att vänta tills kyrkan löst äktenskapsfrågan. 28.4.2022 kl. 16:05

KYRKOMÖTET. I sitt öppningstal vid kyrkomötet på tisdag 3 maj talade ärkebiskop Tapio Luoma om kriget som Ryssland inledde i Ukraina i februari. 3.5.2022 kl. 15:03

FÖRSAMLINGSSAMMANSLAGNING. Cirka tre fjärdedelar av församlingsmedlemmarna på Bergö har skrivit under en namnlista som motsätter sig sammanslagningen av Malax, Petalax och Bergö församlingar. 4.5.2022 kl. 15:48

sekter. Peter Gembäck var en av pastorerna i den kristna pingstsekten i Knutby utanför Uppsala. Efter kraschen har han inte läst Bibeln på fem år. Och försökt sluta tro. Men det går inte. 13.4.2022 kl. 10:56

ETT GOTT RÅD. Lita inte på alla, säger Maria Antas i vår serie "Ett gott råd". 19.4.2022 kl. 14:55