Först ut är Jenny Airaksinen, barn- och ungdomsdiakon i Kyrkslätts svenska församling.

Kyrkpressen har fått en ny blogg: Andetag – Svenskfinlands diakoniarbetare

diakoni.

Några diakoniarbetare runtom i Borgå stift kommer blogga på Andetagbloggen varje fredag med en text som tangerar diakoni på något sätt.

16.8.2024 kl. 19:09
Först ut är Jenny Airaksinen, barn- och ungdomsdiakon i Kyrkslätts svenska församling. Hon skriver:

"Diakonin ger det som behövs för ett människovärdigt liv. Få vet vad diakonin egentligen gör, eftersom församlingarnas diakoniarbetare oftast jobbar tyst i skuggorna. När fler vet var samhällets svagaste länk finns, blir det enklare att lyfta fram brister och tillsammans bygga upp ett bättre välfärdssamhälle. Vi vill också dela med oss av vardagsmirakel – Gud finns med oss i allt vi gör, och diakonin möter många solskenshistorier."

Välkommen, Svenskfinlands diakoniarbetare!

Bloggen hittar ni här: https://www.kyrkpressen.fi/andetag
KP


Finns det klasskillnader i kyrkan och finns det rum för alla? Frågan ställde vi till en arbetare i Jakobstad. 26.4.2013 kl. 10:59

Två observatörer från Borgå stift tog del av arbetet mot människohandel i Sydostasien. 25.4.2013 kl. 10:08

Beskedet om att de två kidnappade syriska biskoparna återbördats togs tillbaka. 25.4.2013 kl. 07:55

Hur skiljer sig den som tror på Gud från människor som inte gör det? Den frågan diskuteras i den färska antologin ”En liten skillnad”. 24.4.2013 kl. 12:57

De två kidnappade biskoparna har återfått friheten. 23.4.2013 kl. 20:15