Himlaliv är ett program som utvecklats genom åren, men hittade sin nuvarande form för över tio år sedan.

Sagan all för Himlaliv på tv?

Himlaliv.

Kyrkpressen har fått information om att tv-programmet Himlaliv ska läggas ner. Annika Löfgren vid Svenska Yle säger att beslutet inte är fattat.

24.1.2024 kl. 09:58

Tv-programmet Himlaliv, som består av personporträtt på personer som berättar om livsomvälvande händelser och om sin tro, ska läggas ner. Det berättar källor som Kyrkpressen varit i kontakt med.

Men Annika Löfgren, ansvarig producent vid Svenska Yle Fakta, säger att beslutet inte än är fattat.

– Min kommentar är att det inte finns ett sådant beslut. Vi har under hösten tillsammans med kyrkan diskuterat det andliga utbudet överlag och hur det ska se ut i framtiden.

Kyrkan är i det här fallet Kyrkans central för det svenska arbetet, som varit producent för programmet och delvis deltagit i dess kostnader.


Om Himlaliv slutar, har det i så fall att göra med att Yle behöver spara?

– Himlaliv är ett program som funnits väldigt länge. Det hör till normal programutveckling att fundera på programmens livslängd och framtid, säger Annika Löfgren.

Vilka nya programformat som kunde bli aktuella är något som ska födas fram i diskussioner med kyrkan.

– Inga beslut om Himlalivs fortsättning är fattade, därför kan vi inte heller kommentera vilken form ett eventuellt nytt innehåll skulle ha, säger hon.


Hur tycker du att Yle på bästa sätt skulle se till att det finns ett gott utbud av andliga program? Är exempelvis tv-gudstjänster ett bra format i framtiden med tanke på att många församlingar numera strömmar sina gudstjänster på nätet?

– Jag tar ogärna ställning till något enskilt innehåll, kyrkan är ju som bekant ansvarig utgivare här och vi diskuterar utbudet tillsammans med dem. Folks medievanor förändras och det är något som både kyrkan och Yle tar i beaktande när vi planerar innehåll, säger Annika Löfgren.


Nytt gudstjänstkoncept på finska

Lucas Snellman, ansvarig redaktör för de svenska andakterna och gudstjänsterna, bekräftar att man under hösten fört diskussioner om Svenska Yles andliga program.

– Vi har diskuterat de nuvarande programmen och funderat på framtiden.

Enligt Snellman pågår diskussionen och ännu har inga beslut fattats.

– På mötena har vi sett över programutbudet i förhållande till våra respektive uppdrag och framtida resurser, men också diskuterat hur vi kan betjäna publiken på bästa möjliga sätt.

Eftersom andaktsprogrammen görs i samarbete mellan Yle och olika kristna kyrkor har det ekumeniska kristliga radioutskottet hållits underrättade om läget.

– Utskottet har diskuterat frågan eftersom det är en för samfunden gemensam angelägenhet.

Snellman tillägger att hans finska kolleger fört liknande diskussioner med Yle.

– Där blev resultatet bland annat ny sändningstid för den andra radiogudstjänsten och färre tv-gudstjänstrepriser. Istället blir det en satsning på ett nytt koncept för tv-gudstjänster och temagudstjänster i radio. Vad våra diskussioner med Svenska Yle resulterar i är ännu öppet.

Text: Sofia Torvalds


Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

Satu Kantola leder Finska Missionssällskapets inrikesarbete. 4.4.2012 kl. 12:54

bibeln. Församlingarna i Esbo donerar 2 900 biblar till stadens grundskolor och gymnasier. 3.4.2012 kl. 11:29

I resten av Europa är det vanligare att kyrkobyggnader säljs och används till olika ändamål. I maj kan det bli möjligt i Finland. 3.4.2012 kl. 08:00

Kristen litteratur har under flera års tid uppmärksammats i församlingarna en vecka på våren. I år blir det ingen vecka. 2.4.2012 kl. 13:31

Nu är det slut med hemgjorda palmer och skalperade krukväxter. Missionärerna räddar palmsöndagens festtåg. 1.4.2012 kl. 17:57

Kristna bokhandeln Kotimaakauppa heter numera Sacrum. 1.4.2012 kl. 08:00

Katolikerna i Sydney får klara sig utan palmblad på palmsöndagen. Ormbunksblad ersätter och räddar helgen. 31.3.2012 kl. 08:00

Muslimers deltagande i nattvarden i en gudstjänst som Danmission ordnade har väckt debatt i Danmark. 30.3.2012 kl. 15:28

skatt. Medlemmarna flyr och kyrkans pengar tryter. Så vem ska betala när målfärgen flagnar i våra gamla kyrkor? Staten, tycker Torsten Sandell. 29.3.2012 kl. 17:00

kina. Den ledande kinesiska människorättsjuristen Gao Zhishen är vid liv, men fortsättningsvis i fängelse. Anhöriga har fått träffa honom för första gången sedan han fängslades för drygt två år sedan. 29.3.2012 kl. 09:26

sårbarhet. "Likt lärjungarna har jag ofta upplevt att jag befinner mig i någon slags mellantid, mitt emellan långfredag och påskdag: Jag vill tro, men har ej krafter att göra det. Jag vill hoppas, men vet ej om jag förmår eller vågar det." 31.3.2021 kl. 00:00

Burma. Att kunna hjälpa kyrkan är den överlägset svåraste utmaningen för biskopen av Burma. Johan Candelin arbetar från Karleby för att få hjälp till en av de fattigaste lutherska kyrkorna i världen. 25.3.2021 kl. 11:08

Bibelfynd. Israeliska arkeologer har gjort nya fynd av bibliska textfragment i Dödahavsområdet för första gången sedan dödahavsrullarna i Qumran hittades 1947. 24.3.2021 kl. 12:40

Kyrkans Ungdom. I fjol ersattes Kyrkans Ungdoms sommarläger med Digimäki. I år blir det "Pieksämäkidagar" sista veckan i juli, på olika håll i stiftet. Mats Nyholm, direktor i S:ta Clara–kyrkan i Stockholm, är huvudtalare. 23.3.2021 kl. 18:43

nykarleby. Telin-orgeln från 1768 flyttas inte från Nykarleby kyrka. 23.3.2021 kl. 15:38