Lucas Snellman tror valet blir spännande.

Många tomma stolar söker namn i kyrkomötet

KYRKOMÖTET.

Borgå stift har sex ombud i kyrkomötet: två präster, tre lekmän och ett ombud från Åland. Fyra av de tidigare ombuden ställer inte upp för omval. Det innebär ett spännande val för Borgå stift.

29.11.2023 kl. 16:48

Lucas Snellman, ledande sakkunnig inom kommunikation vid Kyrkans central för det svenska arbetet, tycker det är spännande att vi i följande kyrkomöte kommer att ha många nya ombud från Borgå stift.

– På Jesus i centrum-listan finns kandidater kopplade till väckelserörelser, medan Tillsammans för kyrkan-listan är en bredare, mer folkkyrklig lista.

När han tänker på de två prästombuden, och på den sakkunskap det avgående ombudet Rolf Steffansson har haft, ser han att det finns starka namn på Jesus i centrum-listan.

– På den listan finns flera som har missionärsbakgrund och är insatta i den globala kyrkan: Albert Häggblom, Magnus Riska och Torsten Sandell. Albert fick också mycket röster i senaste val, även om han inte blev invald den gången.

Men att ha många jämnstarka kandidater på samma lista kan också vara en risk, eftersom bara den som får mest röster blir invald.

– På Tillsammans för kyrkan-listan finns i sin tur flera prästkandidater med till exempel domkapitelserfarenhet. Jag tänker på Mia Anderssén-Löf, Tomas Ray och Johan Westerlund.


Tror du att Mia Anderssén-Löf den här gången ligger sämre till för att hon nu är dekan vid domkapitlet och skulle tvingas jäva sig i vissa frågor?

– Jag blev nog lite förvånad över att hon kandiderar, eftersom många beslut i kyrkomötet kopplar till stift eller domkapitel. Samtidigt förstår jag att det behövs en viss kontinuitet i ett läge då många ombud slutar.

När det gäller lekmannalistorna tror Lucas Snellman att Göran Stenlund, som ställer upp för omval, ligger bra till för att trygga en viss kontinuitet bland lekmännen. Men vem "ärver" Ulla-Maj Wideroos och Patrik Hagmans röster?

– Jag tror att Martina Harms-Aalto kan ligga bra till när det gäller att få in någon med en liknande profil som Ulla-Maj, det vill säga en bakgrund inom Sfp och politiskt beslutsfattande.

Patrik Hagmans kunnande är svårt att ersätta.

Vem som blir invald istället för Patrik Hagman är en fråga som är svårare att svara på.

– Patriks kunnande är svårt att ersätta. Jag ser åtminstone inte någon tydlig efterträdare på de här listorna.

I valet till stiftsfullmäktige finns motsvarande listor.

– Den väckelsebetonade prästlistan motsvarar nästan listan till kyrkomötet. På den mer folkkyrkliga listan finns många nya och också unga kandidater.

Lucas Snellman, som i tiden satt med i det första stiftsfullmäktige, tycker att stiftsfullmäktige är en bra skola när det gäller att lära sig hur och var beslut fattas i kyrkan.

– När det gäller de lekmannalistorna kan jag konstatera att kyrkomöteslistorna månat mer om den regionala fördelningen än listorna till stiftsfullmäktige. På en av listorna är tolv av sjutton från Österbotten, på den andra är tretton av sjutton från södra Finland.

Text: Sofia Torvalds


Lillkyro församling ska bli självständig församling inom Vasa kyrkliga samfällighet vid kommunsammanslagningen. Det föreslår styrgruppen som förbereder strukturförändringen inom samfälligheten. 22.3.2012 kl. 07:33

Fasta ekonomi välja mat. Liisa Mendelin "fattigdomsfastar" 40 dagar på minimal ekonomi. 21.3.2012 kl. 15:49

Med en svensk påsk-app för smarttelefoner kan man följa Jesus under påsken. 20.3.2012 kl. 17:00

Teologie doktor Björn ”Nalle” Öhman valdes igår till ny kyrkoherde i Åbo svenska församling. 19.3.2012 kl. 12:59

Koptiska kyrkan Shenuda Egypten. Krävande uppgifter väntar kopternas nya ledare i post-Mubaraks Egypten. 19.3.2012 kl. 13:08

Brödsöndag Midfastosöndag. I dag är det brödförsäljning i många församlingar. 18.3.2012 kl. 00:00

st patrick Irland. I dag firar irländarna sitt helgon. 17.3.2012 kl. 00:00

Den anglikanska kyrkans andlige ledare Rowan Williams går tillbaka till katedern. 16.3.2012 kl. 17:43

Nelson Mandelas förtrogne. Kritikern med humor och hjärta. Rättvisans försvarare. 16.3.2012 kl. 16:47

Gud 50 tv-gudstjänst Ralf Karlsson. Finlandssvenska tv-gudstjänster firade 50 år. 16.3.2012 kl. 16:00

kyrkhelg. Olof Edsinger är gästtalare på Kyrkhelg Syd i Helsingfors. Han ska tala om bland annat Guds helighet. 16.3.2012 kl. 09:11

Elisabeth Rehn, snart 77, har störtat med flygplan, välsignats av påven och gråtit med mödrar som förlorat sina barn. 15.3.2012 kl. 16:07

kina.   Förföljelserna av de kristna i Kina har under de två senaste åren varit de mest intensiva på två decennier. China Aid kan namnge tjugotusen försvarare av mänskliga rättigheter som kidnappades, fängslades eller hotades under fjolåret. 14.3.2012 kl. 19:05

president. Biskop Irja Askola välsignade president Sauli Niinistö och hans hustru Jenni Haukio på onsdagen. 14.3.2012 kl. 16:46

– De gamla som våra volontärer besöker är verkligt ensamma. De har inga närstående, de har ingen alls att prata med. 14.3.2012 kl. 14:07

NATURNÄRA. "Då kommer lugnet, som under en andakt, en meditation, de där sista stunderna i yoga då man bara ligger ner." 11.5.2021 kl. 09:00

eurovision. Hans band Blind Channel tävlar i Eurovisionen den 22 maj. 11.5.2021 kl. 09:00

Bidrag. Fjorton projekt har fått bidrag ur Gunvor och Bo Skogmans fond, meddelar Kristinestads församling. 4.5.2021 kl. 09:59

tillväxt. "Var har jag låtit mina rötter växa under det här året och vilken frukt kommer de att ge?" 28.4.2021 kl. 08:30

dop. Dopet är en tradition – men det är också en länk till gemenskap med församlingen och med Gud. 28.4.2021 kl. 08:00