Lucas Snellman tror valet blir spännande.

Många tomma stolar söker namn i kyrkomötet

KYRKOMÖTET.

Borgå stift har sex ombud i kyrkomötet: två präster, tre lekmän och ett ombud från Åland. Fyra av de tidigare ombuden ställer inte upp för omval. Det innebär ett spännande val för Borgå stift.

29.11.2023 kl. 16:48

Lucas Snellman, ledande sakkunnig inom kommunikation vid Kyrkans central för det svenska arbetet, tycker det är spännande att vi i följande kyrkomöte kommer att ha många nya ombud från Borgå stift.

– På Jesus i centrum-listan finns kandidater kopplade till väckelserörelser, medan Tillsammans för kyrkan-listan är en bredare, mer folkkyrklig lista.

När han tänker på de två prästombuden, och på den sakkunskap det avgående ombudet Rolf Steffansson har haft, ser han att det finns starka namn på Jesus i centrum-listan.

– På den listan finns flera som har missionärsbakgrund och är insatta i den globala kyrkan: Albert Häggblom, Magnus Riska och Torsten Sandell. Albert fick också mycket röster i senaste val, även om han inte blev invald den gången.

Men att ha många jämnstarka kandidater på samma lista kan också vara en risk, eftersom bara den som får mest röster blir invald.

– På Tillsammans för kyrkan-listan finns i sin tur flera prästkandidater med till exempel domkapitelserfarenhet. Jag tänker på Mia Anderssén-Löf, Tomas Ray och Johan Westerlund.


Tror du att Mia Anderssén-Löf den här gången ligger sämre till för att hon nu är dekan vid domkapitlet och skulle tvingas jäva sig i vissa frågor?

– Jag blev nog lite förvånad över att hon kandiderar, eftersom många beslut i kyrkomötet kopplar till stift eller domkapitel. Samtidigt förstår jag att det behövs en viss kontinuitet i ett läge då många ombud slutar.

När det gäller lekmannalistorna tror Lucas Snellman att Göran Stenlund, som ställer upp för omval, ligger bra till för att trygga en viss kontinuitet bland lekmännen. Men vem "ärver" Ulla-Maj Wideroos och Patrik Hagmans röster?

– Jag tror att Martina Harms-Aalto kan ligga bra till när det gäller att få in någon med en liknande profil som Ulla-Maj, det vill säga en bakgrund inom Sfp och politiskt beslutsfattande.

Patrik Hagmans kunnande är svårt att ersätta.

Vem som blir invald istället för Patrik Hagman är en fråga som är svårare att svara på.

– Patriks kunnande är svårt att ersätta. Jag ser åtminstone inte någon tydlig efterträdare på de här listorna.

I valet till stiftsfullmäktige finns motsvarande listor.

– Den väckelsebetonade prästlistan motsvarar nästan listan till kyrkomötet. På den mer folkkyrkliga listan finns många nya och också unga kandidater.

Lucas Snellman, som i tiden satt med i det första stiftsfullmäktige, tycker att stiftsfullmäktige är en bra skola när det gäller att lära sig hur och var beslut fattas i kyrkan.

– När det gäller de lekmannalistorna kan jag konstatera att kyrkomöteslistorna månat mer om den regionala fördelningen än listorna till stiftsfullmäktige. På en av listorna är tolv av sjutton från Österbotten, på den andra är tretton av sjutton från södra Finland.

Text: Sofia Torvalds


ekonomi. Forskning visar att kyrkans pensionsfond har indirekta placeringar i kärnvapenbranschen. 27.4.2012 kl. 15:49

Borde inte de rika ge till de fattiga också i kyrkan? Något måste göras åt kyrkans utjämningssystem. 27.4.2012 kl. 15:16

Agnes M. Sigurðardóttir är första kvinnan som biskop i isens och eldens rike. 26.4.2012 kl. 14:27

Hela havet stormar i rikskyrkan när det gäller struktur och modeller. Hur passar Åland in i sammanhanget? 26.4.2012 kl. 14:10

Andligt liv på webben Webbpräst KCSA Trsäkbacka Jakobsson. Nyheten om att kyrkans webbarbete på svenska skärs ner har väckt mycket diskussion särskilt på nätet. Bror Träskbacka, direktor på KCSA, och Daniel Jakobsson, ungdomsarbetsledare i Matteus församling, tar upp debatten. 26.4.2012 kl. 08:47

Nepal Westerling Finska Missionssällskapet. Ben Westerling, mångårig medarbetare vid Fontana Media, har valts till regionchef för Finska Missionssällskapet i Nepal. 24.4.2012 kl. 15:07

Biskopsmötet har utsett biskop Björn Vikström till medlem i kyrkostyrelsen. 24.4.2012 kl. 10:09

Europaårets tema för i år är solidaritet över generationsgränserna. Det uppmärksammas med ett värdecafé. 23.4.2012 kl. 11:21

Vasa Blessed Mess . Se bilder från temahelgen i Vasa! 22.4.2012 kl. 11:25

scout. Under scoutveckan som inleds på måndag uppmanas scouterna att ta med sig kompisar till scoutevenemang. 22.4.2012 kl. 08:00

Kyrkans Utlandshjälps internationella biståndsarbete ökade med 17,6 procent. Intäkterna ökade med tre miljoner. 21.4.2012 kl. 08:00

Örja kyrka i Landskrona har sålts för en krona till en privatperson. Den rivningshotade kyrkan ska bli bostad. 20.4.2012 kl. 16:57

På söndag firas bibelsöndagen. Bibelåret firas på flera sätt i Åbo i maj. 20.4.2012 kl. 13:29

strukturreform prosterimodellen lars-runar knuts. Ett gravt fel. Så säger stiftsfullmäktige om bristen på språkkonsekvensbedömning när det gäller den framtida församlingsstrukturen. 19.4.2012 kl. 15:30

En chans för dig som vill jobba på en tidning som tar tag i de stora frågorna. 19.4.2012 kl. 14:53

GUDSTJÄNST. I sommar får församlingen delta i gudstjänsten igen efter en lång coronapaus. Hur många ryms in? Det beror på var du bor. – Det känns overkligt, säger kyrkoherde Mats Lindgård om att öppna kyrkdörrarna igen. 8.6.2021 kl. 12:18

PRÄST. Fred Wilén är ny kyrkoherde i Kyrkslätt. Han träffar varje vecka folk som gillar honom för att de minns honom från radion. 7.6.2021 kl. 14:39

GUDSTJÄNST. I juni börjar kyrkorna öppna upp för gudstjänstbesökare. Men kyrkoherde Johan Westerlund rakar av sig sitt coronaskägg först när kyrkans alla coronabegränsningar är borta. 28.5.2021 kl. 16:05

samtal. Vad är ett gott samtal? Vad händer när människor möts i dialog istället för debatt? Jakten på det goda samtalet tog sig uttryck i en talkshow i kyrkan. 27.5.2021 kl. 17:02

sammanslagning. Fyra församlingar slås samman på Åland och bildar två nya. Sammanslagningarna godkändes av Kyrkostyrelsens plenum idag. 27.5.2021 kl. 14:38