Hans Ingvesgård har varit med och byggt upp Geritrim, en inrättning specialiserad på vård och rehabilitering. FOTO: Tony Westerlund

Politiken och kyrkan har fått Hans tid

Kristinestad.

Hans Ingvesgård har varit politiskt aktiv så pass länge att han slagit rekord i Finland.

8.11.2023 kl. 15:35

Då Hans Ingvesgård var 23 år blev han invald i Lappfjärds kommunfullmäktige. I dag är han 77 år och medlem i stadsstyrelsen i Kristinestad.

Du har varit politiskt engagerad i över 50 år, varifrån kommer ditt engagemang?

– Jag har det i släkten så att säga, säger Hans Ingvesgård.

Hans pappa och farfar var båda kyrkopolitiskt aktiva.

– Jag har också varit aktiv i de kyrkliga sammanhangen och satt bland annat i stiftsfullmäktige i två perioder på 90-talet.

Engagemanget och drivkraften verkar fortsätta gå i arv i och med att Ingvesgårds son Tom är kyrkoherde i Närpes församling och dessutom kontraktsprost.

Hans Ingvesgårds egen meritlista är också lång. Han har varit ordförande för både stadsfullmäktige och stadsstyrelsen. Han har varit folktingsman, ordförande för Vasa sjukvårdsdistrikt, och så har han varit potatisodlare i Lappfjärd i 40 år. Och det är inte allt, men åtminstone ett urval.

Vilka frågor har du velat driva inom ramarna för ditt politiska engagemang?

– Jag har brunnit rätt så mycket för företagsamhet i och med att jag själv varit lantbrukare och potatisodlare till yrket. Näringslivsfrågor har varit nära hjärtat för mig.

Vad har fått dig att hålla ut och orka engagera dig i över 50 år?

– Säg det. Jag är gammal idrottsman så det kanske finns någon seghet i generna. Jag vet faktiskt inte riktigt vad som varit drivfjädern.

Finns det något du är särskilt stolt över att ha åstadkommit?

– Kanske det att jag lyckades skapa en massa arbetsplatser som ung i slutet av 60- och början 70-talet.

En annan höjdpunkt var att hans motioner för att starta en industrialiseringsnämnd i Lappfjärd gav utdelning. Det blev en industrialiseringsnämnd i kommunen.

– Det här var före kommunsammanslagningen och jag blev vald till ordförande för nämnden. Vi försökte skapa arbetsplatser, förde kampanjer i Sverige och för att försöka värva företag hit. Vi lyckades också i viss mån.

Varför har du valt att engagera dig också i församlingen?

– Kanske för att mina förfäder varit aktiva och uppmanat mig till att engagera mig. Jag har också hela livet varit starkt troende.

Kyrkobyggnaden i sig själv är en viktig plats för Hans, och han oroar sig lite över Lappfjärds kyrka.

– Vi skulle behöva få en annan slags värmekälla och så har vi lite problem med innertaket i kyrkan. Jag är lite bekymrad över hur vi ska klara det.

– Vi kommer kanske få något stöd av Kyrkostyrelsen antar jag, men den är så stor den där kyrkan.

Lappfjärds kyrka är en av de största landsorts‑
kyrkorna i Finland, och det har spekulerats i att ritningarna blev ihopblandade då Norrköpings kyrka i Sverige skulle byggas, så att den hamnade i Lappfjärd av misstag.

– Det har jag svårt att föreställa mig, men det är konstigt att den blev så här stor, säger Hans Ingvesgård.

Rebecca Pettersson


Samhälle. Den vietnamesiske man som sökte hjälp av församlingen i Åbo utvisades i dag. 30.5.2008 kl. 00:00

Samhälle. "Huvudaktören bakom kyrkans röst på Radio Dei försvinner. Nu gäller det att hitta ett nytt lokomotiv." 30.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. På söndag vigs teologiedoktor Matti Repo till biskopsämbetet i Tammerfors stift. 30.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ett finsk-vietnamesiskt par har sökt hjälp hos den finskspråkiga Henriks församlingen i Åbo. 29.5.2008 kl. 00:00

Världen. Enligt Amnestys årsrapport fängslar 45 länder i världen människor för åsikter eller tro. 30.5.2008 kl. 00:00

Världen. Fyra miljoner besökare per år sliter ner domkyrkona i Sverige. Nu vill församlingarna ha hjälp med det ekonomiska lasset. 30.5.2008 kl. 00:00

Samhälle. Religion är något av ett tabu på arbetsplatser, visar teologie magister Jukka Kolmonens pro gradu-avhandling om välmående i arbetslivet. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Sedan ett par veckor erbjuder Tammerfors kyrkliga samfällighet möjlighet att skriva in sig i kyrkan via nätet. 29.5.2008 kl. 00:00

Kultur. Sorvali begravningsplats i Viborg städas upp som ett gemensamt kulturprojekt. 28.5.2008 kl. 00:00

Världen. Mugabe har slagit igen nästan alla landets anglikanska kyrkor som anses stödja oppositionen. 28.5.2008 kl. 00:00

Människa. Kaj Korkea-aho tror på Gud men han vill inte leva innanför den trygga bubblan. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ett ord inför helgen sänds numera kl. 17.58. 28.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans Ungdom har fått stort stöd för sin ungdomssatsning KUng-08. 28.5.2008 kl. 00:00

Ledare. Stiftsfullmäktige visade fräscha tag och fördomsfrihet på sitt första möte. 2.6.2008 kl. 00:00

Mira Strandberg. Vi står där, bredd i bredd, inför det yttersta tecknet på livets förgänglighet. 29.5.2008 kl. 00:00

Domslut. Det är lagstridigt att anställa en icke-behörig person till en kyrkligt tjänst för längre än ett år i taget. Helsingfors förvaltningsdomstol upphäver Karleby svenska församlings beslut att anställa sin tf ungdomsarbetsledare för tre år. 18.1.2017 kl. 11:48

disciple. Konferens för unga vuxna bjuder på möten över språkgränser och tips för ett nytt år och en vardag i Jesus fotspår. 17.1.2017 kl. 12:46

Analys. Kyrkpressen publicerar nu i sin helhet den artikel av John Vikström om kvinnan och prästämbetet som först ingick i Teologisk Tidskrift 5–6/2016. 18.1.2017 kl. 00:00

profilen. Porträttet av sig själv i prästkläder har Camilla Brunell på skrivbordet för att påminna om sin nya roll: Nu är hon präst. Men vägen dit har inte varit rak och hon har sett döden i vitögat. 12.1.2017 kl. 09:00

förföljelse. Fler kristna dödades för sin tro 2016 än året tidigare. 16.1.2017 kl. 13:17