– Det är lättare att sjunga med unga än med vuxna, säger Ragnhild Hiis Ånestad.

Barnkörfestival i Helsingfors – "Mitt mål är att alla ska njuta av att sjunga"

gospel.

Gospelgurun Ragnhild Hiis Ånestad leder gospelkören Oslo Soul Children. Hon besöker Helsingfors i april för en körfestival för barn och unga.

3.4.2023 kl. 08:00

– År 2001 startade jag Oslo Soul Children för sångare i åldern 10–16 år, alltså de som inte kände sig hemma varken i barnkörer eller ungdomskörer, säger Ragnhild Hiis Ånestad, som har hållit på med körsång i 35 år.

Konceptet har spridit sig till hela världen.

– Nu finns det 300 körer världen över i fjorton olika länder. Vi sjunger mest gospel, pop, soul och R’n’B. Kören har rest väldigt mycket och turnerat bland annat i USA, England och Tyskland.



Hur är det att leda barn i körsång, i jämförelse med vuxna?

– Barn plockar upp saker väldigt snabbt och de är väldigt öppna och spontana. Jag lägger faktiskt mer tid på att undervisa vuxna än små barn, även om det är exakt likadan repertoar.

– Jag har också lagt till märke till att vi, som är runt 50 år, har ganska likadan musikstil som barnen och ungdomarna. Och jag märker också att barnen är väldigt intresserade av att lära sig traditionella gospelsånger, lovsånger, psalmer. De är nyfikna på sångskatten vi har. Det är mitt ansvar att förmedla arvet, men också att skapa ny musik som de unga kan enas om.


Har du skrivit många sånger?

– Ja, väldigt många. Vi har släppt sexton album, och tillsammans med andra har jag har producerat och skrivit nästan alla låtar. Nu är jag faktiskt studieledig. Jag ska skriva några låtar under den ledigheten, har jag planerat.



Du kommer till Helsingfors i april och leder barn och unga i en körfestval. Vad ska de unga vänta sig?

– De som kommer till körfestivalen kommer att lära sig några helt nya låtar, som handlar om livet, helt enkelt. Att lära känna Jesus genom sånger och sångtexter tycker jag är jättebra. Mitt mål är att alla ska njuta av att sjunga. Dessutom har jag med mig två 16-åriga tjejer som är väldigt duktiga sångare. De delar med av sina personliga berättelser, vittnesmål. Jag tror att många kan känna igen sig i texterna.


Varför är det så få pojkar som vill sjunga i kör, och hur kan man peppa pojkarna?

– Så det är det. Det är en utmaning. Pojkarna kan sjunga och är musikaliska. Vi måste ta dem på allvar. Det är lätt för mig som tjej att identifiera mig med tjejerna, jag är ju själv tjej. Jag har själv två söner som har varit ”mitt skolarbete”. Den ena är 20 år, den andra är 17 år. Jag har varit deras körledare och mamma, jag har fått mycket feedback av dem.

– Vi har haft tur och haft många pojkar i våra körer. Och det handlade nog lite om att jag har haft mycket fokus på killarna, eftersom jag själv blivit medveten om det som mamma och körledare. Jag fokuserar ofta på pojkarna i kören, de gärna stå lite framför. Jag gillar också att ta fram låtar som killar gillar.


Kommer du ihåg en konsert som har varit speciell på något sätt?

– Det finns många! Men strax före påsk, för ett år sedan, var vi i Ecuador. Sångarna bodde i slumkvarteren. Jag har sällan sett sådan äkthet bland sångarna. Jag blev så rörd och inspirerad.

––––––––––––––––––––––––––––

Barnkörfestival i Helsingfors

– Festivalen Soulkids & Soulteens går av stapeln den 21–23 april i Andreaskyrkan i Helsingfors.

– Kören delas upp enligt ålder: för dig som är 6–10 år gammal, och för dig som är 11–16 år gammal. Anmälan på www.fmu.nu

Lydia Lundgren (Nor), Julie Hammersmark (Nor) från Oslo Soulteens kommer med som solister.

– På lördag kväll blir det en konsert i Andreaskyrkan och helgen avslutas på söndag med medverkan i en radiogudstjänst.



Kyrka. Marcus Henricson ny VD för Fontana Media. 7.4.2009 kl. 00:00

Kultur. Göran Stenlund slutar som ledare för ungdomskören Evangelicum efter 38 år. 7.4.2009 kl. 00:00

Kultur. Med en packning på 16 kg ger redaktören Peter Lüttge sig ut på en färd längs Jakobsvägen. 6.4.2009 kl. 00:00

Kyrka. Biskop Gustav Björkstrand skriver i sin påskhälsning om den Stora veckans budskap. 6.4.2009 kl. 00:00

Teologi. 5.4.2009 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkoårets fastetid avslutas med stilla veckan som vi firar denna vecka. 6.4.2009 kl. 00:00

Teologi. I dag vajar de nordiska palmkvistarna i våra kyrkor. Vi firar Palmsöndag med vide och sång. 5.4.2009 kl. 00:00

Samhälle. I dag lördag tar Changemaker kriget i Kongo till centrum av Helsingfors. 4.4.2009 kl. 00:00

Människa. Prosten Henrik Perret ställs upp som kandidat i biskopsvalet i höst. Perret var tvåa i biskopsvalet för tre år sedan. 3.4.2009 kl. 00:00

Samhälle. Pauli Aalto-Setälä har valts till ansvarig chefredaktör och förläggare för Kotimaa. Mari Teinilä blir tidningens chefredaktör. 3.4.2009 kl. 00:00

Kultur. På Palmsöndag klockan 18 kan alla webbanvändare njuta av Johann Sebastian Bachs Johannespassion över nätet. 3.4.2009 kl. 00:00

Samhälle. Efter busskampanjen mot Gud går humanisterna vidare med certifikat för den som vill avsäga sig dopet. 3.4.2009 kl. 00:00

Kyrka. Direktor Bror Träskbacka och prosten Johan Candelin har nämnts som seriösa biskopskandidater – men de tackar nej. 2.4.2009 kl. 00:00

Människa. "I sången är människan närvarande som en helhet och det gör mig lycklig" säger Kari Turunen. 2.4.2009 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsen godkände i plenum på tisdag ett förslag om att utveckla församlingsvalet. 1.4.2009 kl. 00:00

Kyrkomötet. Kyrkomötet valde Pekka Huokuna till ny kanslichef för kyrkostyrelsen. 8.11.2018 kl. 12:48

Vasa. Kyrkoherden i Solf söker tjänsten som samfällighetens förvaltningschef. 8.11.2018 kl. 10:05

pris. Folktingets samvetspris tillfaller någon som genom ord eller handling visat prov på stort civilkurage under det gångna året. 7.11.2018 kl. 12:32

församlingsvalet. På flera större orter röstades det flitigare under den första förhandsröstningsdagen jämfört med förra församlingsvalet. 7.11.2018 kl. 09:58

Bok. Tänk om religionen behövs för att bygga ett gott samhälle. 2.11.2018 kl. 14:16