”Det viktigaste är att ha ett mål att sikta mot”

profilen.

Markus Finnholm ser annorlunda på ett nytt år än han gjort tidigare i sitt liv. Efter en del motgångar har han fått sitt första riktiga jobb.

9.1.2023 kl. 08:29

En känsla av att vara annorlunda och ett dåligt självförtroende har länge hängt med Markus Finnholm. Men han har haft lätt för skolämnen, inte minst matematik och kemi, och har utbildat sig inom konstämnen.


Vad tror du att ditt dåliga självförtroende berott på?

– Redan som sjuåring hade jag inte en enda vän som skulle ha stått mig nära. Det präglar en ganska mycket att ha det så under hela skoltiden.

– Saker jag tyckte var intressanta tyckte ingen annan att var intressant, och tvärtom.

Senare i livet har han insett att annorlunda inte automatiskt är fel, och han har också hittat likasinnade vänner.

Efter högstadiet gick han en linje för foto och IT vid Evangeliska folkhögskolan i Vasa, och sedan studerade han till bildartesan vid Yrkesakademin i Jakobstad.

– Jag kan också varmt rekommendera ungdomsverkstäderna vid After Eight i Jakobstad.Där jobbar jättetrevliga människor som hjälper ungdomar med bland annat jobbsökande.


Du gjorde civiltjänstgöring i Terjärv församling, vad gjorde du och vad betydde det för dig?

– Jag klippte gräs och städade kyrkan, senare hjälpte jag också till i gudstjänsten, det var fint.

Tidigare hade han endast bott i sitt föräldrahem eller på internat. I Terjärv fick han sitt första egna boende.

– Mitt självförtroende började byggas upp när jag flyttade hemifrån. Jag hade egentligen aldrig haft ansvar för något. Om man inte har något ansvar finns det inte heller någon orsak att börja bygga upp sitt självförtroende.

Att hitta sin plats i samhället och hitta jobb har varit en kamp de senaste åren.

– Efter att min tid vid ungdomsverkstaden var slut kändes det som att jag inte gjorde något med tiden; jag bara existerade, utan att göra något. När man sökt alla jobb man kan söka, så kan man inte göra så mycket mer.


Hur känns det att ha fått sitt första jobb?

Efter anställningsintervjun gick jag hem och glömde nästan bort det hela. Jag tänkte att jag får säkert inte jobbet för jag kan ingen finska. Nästa kväll ringde de!

Nu när jag har kommit över den här tröskeln är det enklare att komma vidare. Jag kan visa på att jag har ett riktigt jobb, med avtal och riktig lön.

Behovet av arbetskraft var stort när han anställdes på Lidl, så istället för att börja på halvtid som tänkt var det heltid i några veckor som gällde. Han plockar fram varor och jobbar i kassan.

– Det var lite chockerande att få första lönen! Jag har alltid varit bra på att hålla i pengar och känt stolthet över att hitta något riktigt billigt, men först nu har jag fullt ansvar för mina inkomster och utgifter.


Hur ser du på det nya året i dag?

– Mycket mer positivt än tidigare. Jag flyttar också in i en ny lägenhet, med balkong, vid nyår.


Vad skulle du säga till sådana som nu går igenom samma som du gjort, som känner att tiden står stilla och att de inte kommer vidare?

– Även om man inte ger hundra procent varje gång så är det viktigt att faktiskt söka jobb och gå på intervjuer. Det viktigaste är att man far! Så länge man är där och uppför sig så finns en chans.


Vad är viktigast för dig för att du ska känna att livet har en mening?

– Det viktigaste man kan ha är ett mål att sikta mot, något man kan arbeta för: ett intresse, och något att lämna efter sig.


Har du hittat det?

– Jag står själv i en korsning nu. Ska jag studera vidare, matte eller kemi? Eller ska jag jobba med något konstnärligt? Jag vill hitta den riktning jag ska ta.

Markus Finnholm

  • GÖR: jobbar på Lidl.
  • BOR: i Jakobstad, kommer från Kronoby.

  • Ålder: 24 år.
  • Motto: Håller man inget nära så ser allting vackert ut.
  • Intresse: 3D-printning.



Text och foto: Ulrika Hansson


äktenskapet. Viga eller inte viga? Det frågar sig många präster nu, då det framkommit att prästerna ur juridisk synvinkel torde ha rätt att viga också homosexuella par när den nya lagen träder i kraft – oberoende av kyrkans linje i frågan. 28.4.2016 kl. 00:00

åland. Kyrkoherdetjänsten i Mariehamn har utannonserats två gånger, men inte fått sökande. Snart blir ytterligare tre kyrkoherdetjänster lediga på Åland. Hur ska herdebristen lösas? 26.4.2016 kl. 14:57

Sex kristna kyrkbyggnader hör till de 6 300 tomter i sydöstra Turkiet som den turkiska staten tvångsinlöst. 26.4.2016 kl. 07:22

äktenskap. Förra året ingicks aningen fler äktenskap än de två föregående åren 2013 och 2014. Det visar Statistikcentralens senaste framställning. 25.4.2016 kl. 16:20

Vad ska man göra med sitt häftiga temperament? 22.4.2016 kl. 14:05

slktforskning. Om sekretessbestämmelserna vållar problem för släktforskaren kan församlingen hjälpa. 22.4.2016 kl. 13:52

frälsningsarmén. – Jag kan nästan tycka att det är ett större under av Gud att orka hålla mig under armarna än att göra mig helt frisk, säger Eva Kleman, nyutnämnd kommendör för Frälsningsarmén i Sverige och Lettland. 22.4.2016 kl. 13:45

hanna lehtonen. För tre år sedan var hon osäker på om någon alls skulle vilja sjunga i hennes kör. 21.4.2016 kl. 07:16

frsta hjlp. De lär sig rädda liv - till takten av Bee Gees hitlåt Stayin’ Alive. 20.4.2016 kl. 07:00

understd. Förbundet Kyrkans Ungdom (KU) fick 11 000 euro när Kyrkostyrelsens plenum delade ut understöd till kyrkliga organisationer. 19.4.2016 kl. 15:39

lediga tjnster. Däremot ville fyra bli stiftssekreterare för församlingsdiakoni vid domkapitlet i Borgå, och en kyrkoherde i Sjundeå. 18.4.2016 kl. 15:45

tempelplatsens kyrka. Tusentals turister gästar sommartid tempelplatsens kyrka varje dag. 18.4.2016 kl. 11:17

våga fråga. Veckans läsarfråga handlar om föräldrar som lägger sig i sina vuxna barns liv. 18.4.2016 kl. 09:59

scouting. Under Scoutveckan 18-24.4 hörs och syns scouterna extra mycket. 15.4.2016 kl. 13:56

Försvarsmakten. Dopundervisning och att vistelsen i Finland är registrerad räcker för den som vill bli döpt och medlem i den evangelisk-lutherska kyrkan. 15.4.2016 kl. 11:36

Helsingfors. Den vacklande ekonomin i Matteus församling i Helsingfors blir inte bättre av att svenska församlingar i huvudstaden fusioneras. Driv på att höja skatte­öret i stället, föreslås i en rapport till domkapitlet. 6.10.2022 kl. 15:04

FÖRLOSSNING. Redan som sjuåring visste Johanna Holmäng att hon ville bli barnmorska. Hennes jobb är hennes kall. Varje dag möter hon stor förväntan, men vissa gånger också bottenlös förtvivlan. – Ibland måste jag gå från sorgens rum in i glädjens, då är det inte lätt att hålla masken, säger hon. 28.9.2022 kl. 13:31

PREPPERPRÄST. När Sverige inte hade ett enda stridsflygplan att sända upp då Ryssland övade kärnvapenanfall gick det upp för prepperprästen Jonas Ahlforn i Örebro att det inte räcker att bunkra upp toalettpapper som förberedelse för en samhällskris. 29.9.2022 kl. 11:00

BORGÅ STIFT. Efter pandemin har det varit svårare att få till dop. Begravningar och minnesstunder har förändrats. Vid prästernas synodalmöte i Åbo sade biskop Bo-Göran Åstrand att kyrkan inte blir som förut – också dess särställning som folkkyrka ifrågasätts nu i riksdagen. 29.9.2022 kl. 00:00

SYSKON. Kjell Westö och Mårten Westö är bröder, författare och spelar i samma band. De har ärvt ett depressivt stråk, men hanterar det på olika sätt. Den ena är intensiv, den andra är lugn. Den ena ber ibland, den andra köpslog en gång med Gud och blev avslöjad som spelare. 28.9.2022 kl. 10:38