"Varför skulle allt plötsligt bli perfekt, när varken vi själva eller vårt liv är det?"

BISKOPENS JULHÄLSNING.

Den här vintern ska jag göra något jag aldrig gjort förut. När det blir riktigt kallt kommer jag att ta på mig gröna, stickade sockor. Jag är inte riktigt van vid det. Jag trivs mera i svart. Men de här sockorna är speciella. Jag fick dem av några diakoniarbetare som en hälsning för att kyrkans diakoni fyller 150 år i år. Och grönt är diakonins färg, livets och medmänsklighetens färg.

25.12.2022 kl. 10:00

Sockornas värde i euro tror jag inte är speciellt högt. Ett garnnystan eller två kostar inte så mycket. Men värdet i mina varma sockor är mycket högt. Jag är övertygad om att de här sockorna kommer att hålla mig varm under kalla vinterdagar. Och jag tror att de också kommer att hålla min värk i benen, som brukar dyka upp i kallt och fuktigt väder, på avstånd. Men framför allt är värdet högt eftersom de här gröna sockorna är en påminnelse om det viktiga arbete som kyrkans diakoniarbetare gör året runt.

Jag vet att många diakoniarbetare tillsammans med frivilliga medarbetare arbetar särskilt hårt just nu. De ordnar julinsamlingar, hjälper behövande familjer och enskilda, delar ut förnödenheter och julgåvor, tar kontakt med ensamma, ordnar träffar och mycket annat. Genom deras arbete förmedlas hjälpen vidare från privatpersoner, organisationer, föreningar och företag. Kyrkans diakoni växer fram ur övertygelsen att Guds kärlek gäller alla och att vi ska visa omsorg om varandra.

De fint handstickade, gröna sockorna påminner mig också om en annan sak nu inför julen. Det är inte julgåvornas antal eller ekonomiska värde det kommer an på. Jag tror att få av oss minns vad vi har fått i julklapp de senaste åren. Det vi minns är stunderna tillsammans, hur skönt det var att få vila några dagar, psalmsången i kyrkan och att vi kanske för ett ögonblick insåg vad som är värdefullt på riktigt.


Den här
julen behöver vi inte de högt ställda förväntningarna om en perfekt jul. Varför skulle allt plötsligt bli perfekt? Varken vi själva eller vårt liv är det. Vi behöver inte heller långa listor över vad som ska göras. Vi behöver varandra! En enkel julgåva, en varm blick, några kärleksfulla ord, en stund tillsammans – och vi blir varma inombords.

I dessa tider tror jag att det är mycket viktigt att vi försöker hålla varandra varma. Vi behöver se och ta kontakt med dem som är ensamma. Vi som har möjlighet att ge, ska ge vårt bidrag till insamlingar för nödlidande både i vårt land och i kris- och krigsdrabbade länder. Alla kan göra något. Några uppmuntrande ord, en varm blick, en kram, ett samtal, en stund tillsammans betyder så mycket.


Natten då
Jesus föddes sände Gud sin allra varmaste hälsning till oss. Guds kärlek och barmhärtighet värmer i alla väder. Och Guds kärlek och barmhärtighet räcker till – för oss och för hela världen.

Fridfull jul och ett välsignat nytt år!

Bo-Göran Åstrand är biskop i Borgå stift


Kultur. Sorvali begravningsplats i Viborg städas upp som ett gemensamt kulturprojekt. 28.5.2008 kl. 00:00

Världen. Mugabe har slagit igen nästan alla landets anglikanska kyrkor som anses stödja oppositionen. 28.5.2008 kl. 00:00

Människa. Kaj Korkea-aho tror på Gud men han vill inte leva innanför den trygga bubblan. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ett ord inför helgen sänds numera kl. 17.58. 28.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans Ungdom har fått stort stöd för sin ungdomssatsning KUng-08. 28.5.2008 kl. 00:00

Ledare. Stiftsfullmäktige visade fräscha tag och fördomsfrihet på sitt första möte. 2.6.2008 kl. 00:00

Mira Strandberg. Vi står där, bredd i bredd, inför det yttersta tecknet på livets förgänglighet. 29.5.2008 kl. 00:00

Ledare. Den samhälleliga utvecklingen är åtminstone i viss mening ganska biblisk. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ryktet om kyrkoasyl har spridit sig i och med det uppmärksammade fallet av Naze Aghai. 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. "Att motverka skadligt bruk av alkohol är en satsning för bättre hälsa i hela världen." 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. Drygt femhundra kyrkor har försvunnit efter 34 år av turkisk ockupation på norra Cypern. 27.5.2008 kl. 00:00

Insändare. test 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. Många schweitzare har ett positivt förhållande till tro.  26.5.2008 kl. 00:00

Världen. Delar av Bibeln finns nu översatt till 2 454 språk. 26.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Nu finns det på kyrkans webbsidor material på lättläst svenska.  Sidorna riktar sig till dem som har svårt att läsa eller svårt att tillägna sig innehållet i texter. 26.5.2008 kl. 00:00

äkenskap. Kyrkorådet i Mariehamns församling beslöt vid ett sammanträde förra veckan att kyrkorummet i församlingen inte ska användas för vigsel av samkönade par. 9.3.2017 kl. 11:45

vigsel. – Vi försöker alltid träffa brudparet i förväg för att diskutera musikvalet, säger Lisen Borgmästars, kantor i Jakobstad. 9.3.2017 kl. 00:00

recension. Sofia Torvalds har läst Anders Larssons roman om en värld som gått förlorad men samtidigt alltid finns där. 6.3.2017 kl. 15:44

Talko. Medan lägerverksamheten ligger nere över vintern är talkoaktiviteten i Pörkenäs i Jakobstad desto större. I vinter byggs en bastu. 6.3.2017 kl. 10:59

asylsökande. En rad lutherska församlingar har gått med i de finländska teatrarnas Wee see you-kampanj. 6.3.2017 kl. 10:53