– Mera tid för barn och barnbarn. Och för sådant jag gjort förut, kanske att måla, eller körsång. Men vi får se vad det blir, säger Irina Lemberg som blir pensionär

Irina Lemberg blir klar med jobbet i Borgå

BORGÅ.

– Fast läget med de ukrainska flyktingläget kliar i fingrarna, säger diakoniarbetaren Irina Lemberg som i maj lämnar jobbet för att bli pensionär.

26.4.2022 kl. 15:56

Ett flexibelt arbete, där man sköter sådant som ingen annan i samhället sköter. Ofta är det att vandra tillsammans med människor under en längre tid.

Så beskriver Irina Lemberg det arbete vid Borgå domkyrkoförsamling som hon lämnar efter över 20 år, nu som ledande diakoniarbetare, och går i pension.

Irina växte upp i Hertonäs i östra Helsingfors, med kyrkan. I Matteus församling var också föräldrarna Etel och Göran socialt och diakonalt aktiva lekmän, bland annat kring Matteus dåvarande fritidsgård Solstrand inåt landet, i Loppis.

Irina Lemberg utbildade sig till sjuk- och hälsovårdare, men sadlade i 40-årsåldern om och utbildade sig till diakonissa.

– Årskursen 1999 var den sista då man utbildades från en bakgrund inom sjuk- och hälsovården. Nu utbildas man till dia­kon som socialarbetare.

Går mitt i pågående flyktingläge

Irina Lemberg lämnar nu jobbet i mitten av maj, mitt i flyktingvågen från Ukraina.

– Det kliar i fingrarna och jag skulle gärna jobba med det, men som tur är kan jag ju delta som frivillig, säger hon.

Under hennes år vid diakonin har en hel del förändrats, inte minst under corona­pandemin eller vid 2015 års stora flyktingvåg.

– Det går mot samarbete i nätverk, i nästan varje sak. Vi har mycket mera kontakt nu med Borgå stad eller till exempel Röda Korset.

Hon är också glad över att stadens sociala omsorg under åren har utvecklats. Och sedan kan diakonin gå vidare in på nya områden, säger hon.

Också arbetet som diakon har förändrats från tiderna då diakonissan ofta tog sig an diakonins klienter en och en.

–Nu jobbar vi mycket mera med grupper. Mycket av kontakterna flyttar över till sociala medier. Det är kanske min ålder, men jag tycker inte de ersätter fysiska möten.

När arbetet mera involverar frivilliga så innebär det också att diakoniarbetet förskjuts från vardagstid till veckoslut.

Kyrkfolk ser ofta gudstjänstlivet som det viktiga i kyrkan, medan samhället ofta mest respekterar kyrkan för diakonin. Har du känt av det?

– Absolut! Vi tycker ju ibland kanske lite naivt att vi firar gudstjänst i vardagen. Men vi har också försökt sammanföra de här grupperna, och till och med lyckats ibland. I församlingens gudstjänstgrupper finns människor som har kommit med via diakonin.

Pensioneringen hoppas Irina Lemberg ska ge mera tid för barn och barnbarn och föräldrarna borta i Esbo.

– Och så hoppas jag kunna ta upp sådant jag gjort förut, kanske att måla, eller körsång. Men vi får se vad det blir.

I ledningen för diakonin efterträds hon av Ulrika Lindholm-Nenonen. Ny diakon i Borgå blir Henrika Lemberg som kommer från Esbo svenska församling; hon är faktiskt Irina Lembergs svärdotter.

Jan-Erik Andelin


klippan. Klockan 22 i lördags gick startskottet för Mitt-i-nattenloppet på Klippan. 24.5.2016 kl. 09:56

åbo svenska församling. Kyrkoherdarna och samfällighetens ledningsgrupp har olika åsikter om församlingsutvecklingen i Åbo. 23.5.2016 kl. 16:13

stafettkarnevalen. Bollkastning i kyrkans tält var en hit vid Stafettkarnevalen. 23.5.2016 kl. 16:11

Hon jämför hetsätning med missbruk och kallar sig själv matmissbrukare. 20.5.2016 kl. 15:38

landsbygden. Sin älskade hembygd kunde hon tänka sig att lämna för kärlekens skull, men inte korna. 20.5.2016 kl. 10:06

FMS. Som en ny planet. Så beskriver Anna och Bertrand Tikum sin nya hemort Dakar i Senegal dit de återvänder efter en andningspaus i Finland. 19.5.2016 kl. 13:53

Hur ska det gå för minoritetsreligionerna om skolor experimenterar med gemensam religionsundervisning för alla? 18.5.2016 kl. 12:14

mission. Selektiv mutism. När Pia Rinne började skolan i Namibia var hon tyst i ett helt år. Några år senare var hon tyst i ett år till. 17.5.2016 kl. 11:27

mission. I lördags ordnade Finska Missionssällskapet missionsfest i Ekenäs. 16.5.2016 kl. 15:59

En gång var han en pojke som överlevde Auschwitz och Buchenwald. Senare blev han författare och Nobelpristagare. 13.5.2016 kl. 16:15

kyrkostyrelsens plenum. Borgå stift representeras i kyrkostyrelsens plenum av läkaren Åsa A Westerlund under mandatperioden 2016–2020. 13.5.2016 kl. 15:59

Kyrkomötet. Nästa gång det blir församlingsval sammanfaller valdagen inte med farsdagen. 13.5.2016 kl. 13:44

Kyrkomötet. Läkaren Saija Kuikka valdes till första viceordförande för kyrkomötets mandatperiod 2016–2020. 11.5.2016 kl. 14:53

Kyrkomötet. Kyrkomötets elektorer har valt medlemmar till mötets nio utskott och utskotten valt ordförande sinsemellan. 11.5.2016 kl. 15:04

Gemensamma kyrkorådet i Vasa har beslutit att föreslå en höjning av skattesatsen. 13.5.2016 kl. 16:08

FÖRSAMLINGSVALET. Församlingen var en av de få i Finland som höjde röstningsprocenten sedan församlingsvalet 2018. 20.11.2022 kl. 22:20

FÖRSAMLINGSVALET. Församlingsvalet är på gång under dagen. Röstningslokalerna stänger klockan 20. I Borgå röstade Anna Simonsen, 56, som medlem i kyrkan för första gången i livet. Med sin röst ville hon motverka den skeva representationen i kyrkan. 20.11.2022 kl. 13:48

KYRKOHERDETJÄNST. Kyrkoherdetjänsten i Korsnäs församling har nu fått en sökande: pastor Rose-Maj Friman, som är chef för sjukhussjälavården i Vasa. 18.11.2022 kl. 13:40

mariehamn. När Giséla Linde gick kursen Livsstegen fylldes hon av vördnad över hur mycket vi orkar med – och hur mycket kraft vi har. Hon fick också syn på att kyrkan ofta står för en mer generös blick än världen utanför. 16.11.2022 kl. 10:42

GUDSBILD. När Helena Rönnberg växte upp var Gud en sträng far som krävde ständiga prestationer – och matade hennes egen perfektionism. Idag är Gud bara en sak för henne: kärlek. 14.11.2022 kl. 15:13