Domkyrkan har lysts upp också tidigare år. Katarina Broas tycker bäst om glädjen och stämningen under ljusfestivalen.

Något som ger glädje och hopp

BORGÅ.

Det blir en ljusfestival i Borgå också i år. – Vinterns mörker viker och ljuset tar över, säger evenemangsplanerare Katarina Broas.

1.2.2022 kl. 10:59

Festivalen ”Borgå Ljus” ordnas nu för tredje året. Under två år har den infallit under coronatider.

– Vi är glada att det finns något som ger glädje och hopp i denna dystra tid, säger Katarina Broas som är evenemangsplanerare på Borgå stad.

Katarina Broas är evenemangsplanerare vid Borgå stad. Foto: Privat

Hon tycker det är viktigt att folk får komma ut och se Borgå i ett lite annorlunda ljus.

– Vi använder oss av staden som den är.Idén är att vi väljer olika områden i stan, exempelvis parker eller byggnader, och belyser dem på ett sätt som gör att de ser annorlundaut än till vardags.

Rutten är cirka tre kilometer lång och startar vid domkyrkan.

– Vi har hittat ett tema för årets festival: ”Vi är ute på äventyr mellan himmel och jord”. Domkyrkan står högst upp och är lite som en kronjuvel, därifrån traskar man genom gamla Borgå in till centrum och vidare till Kokonbacken. Det är inte så långt mellan de olika stationerna så det fungerar också för barnfamiljer.

Vid domkyrkan är temat rymden och stjärnorna, och det är mediakonstnär Artturi Elovirta som står bakom den satsningen.

På Runohotellet lyfts idrott genom tiderna fram tack vare fotomaterial från Borgå museum. Bilderna projiceras på fasaden.

– Det blir sport från 1920- och 1930-talet, exempelvis simning, brottning, kajak, skridskoåkning och backhoppning. Huset där hotellet nu finns var idrottsväsendets kontor i många år.

Förra årets ljusfestival drog 20 000 besökare under tre dagar.

– Det är roligt att kunna göra det här i all tristess som råder. Jag har uppskattat glädjen som människorna får genom det här. Glädjen och stämningen är det bästa, och känslan av att publiken får något överraskande.

På vägen genom stan kan man möta dansare i Runebergsparken och vid slutmålet Kokonbacken finns aktiviteter för barnfamiljer.

– Nedanför slalombacken, som är upplyst, finns ett trevligt område för barn med en ljuslabyrint där man kan hitta spännande saker.

Ljuset vinner

Det finns en tanke med att ljusfestivalen ordnas i februari.

– Vår uppgift är att liva upp stan och se till att det finns något året runt för besökare, inte bara jul- och sommartid.

– Vi har följt med hur solen går upp och ner, och precis när festivalen är över börjar vinterns mörker vika och ljuset ta över. Vi firar ljusets ankomst!

Festivalen Borgå Ljus

  • Firas i Borgå 11–13.2 kl. 18–21.
  • Info och ruttkarta: borga.fi/borga-ljus-info
  • Arrangör är Borgå stad med många olika aktörer, konstnärer och tekniker.
  • Besökare uppmanas att komma till fots om möjligt för att undvika rusning och köer.
Ulrika Hansson


En Guds gåva är det, arbetet på Samariacentret i Vasa. Förutom att hon har fått en arbetsplats har Maarit Rahjas relation till Gud förstärkts. 15.6.2012 kl. 13:52

På sommaren ska musikälskaren gå i kyrkan. Det är gratis och det är terapeutiskt. 15.6.2012 kl. 11:02

Film om rasism och tv-program om utslagning bland unga fick understöd. 14.6.2012 kl. 11:25

eko. I en ekoskriftskola funderar ungdomarna på hur vi kan respektera skapelsen i vårt vardagliga liv. 13.6.2012 kl. 12:22

lekholmen. Lägerholmen Lekholmen i Helsingfors skärgård fyller 75 år. Jubileet firades på söndagen. 12.6.2012 kl. 13:59

Terapeuten och författaren Tommy Hellsten berättar i färska numret av tidningen Askel att han befann sig i livsfara under en svår seglats för en månad sedan. 11.6.2012 kl. 16:03

Den nya prästdräkten för kvinnor fick pris i designtävlingen Vuoden Huiput 2011. 8.6.2012 kl. 12:56

Lägerholmen Lekholmens 75-årsjubileum firas med festmässa på söndag. 7.6.2012 kl. 15:55

I kyrkans krypta ställs etiken och tekniken mot varandra. Var går gränsen? 7.6.2012 kl. 06:00

Stora skaror har besökt det nyöppnade kapellet i Helsingfors centrum. 6.6.2012 kl. 10:49

Receptserien Karins Kyrkkaffe finns nu på webben. 5.6.2012 kl. 10:51

Magnus Engblom valdes till ordförande på nya stifsfullmäktiges första sammanträde. 4.6.2012 kl. 09:48

. I sommar är 279 vägkyrkor öppna för resenärer. 3.6.2012 kl. 08:00

Kyrkostyrelsen ska flytta till mindre och funktionsdugligare utrymmen. 2.6.2012 kl. 06:00

Blogg. I höst fortsätter bloggen med nya spännande bloggare. 1.6.2012 kl. 14:43

Kroppen. Hur talar du till din kropp? Vad tänker du om den? 28.4.2021 kl. 00:00

Valborg. Han känner sig taggad inför en annorlunda valborg även om det känns trist att behöva hålla distansen. 26.4.2021 kl. 14:31

Åbo akademi. Vem som har hand om undervisningen i praktisk teologi i höst är oklart. 23.4.2021 kl. 12:14

Kyrkpressen. Biskopen var tveksam, men han ville inte vara den som hindrade att Kyrkpressen startade. Om Borgar tar ansvar för innehållet och Boije för ekonomin så måste vi försöka, sade biskopen. Så blev det. (Den här texten publicerades i KP 1/2020. KP publicerar den i repris som en hyllning till Bjarne Boije, 100 år.) 21.4.2021 kl. 12:31

Läckage. Ett felande sprinklermunstycke sprejade ut vatten över takvalvet i Pedersöre kyrka natten till lördag. På grund av läckaget måste kyrkan stängas för en vecka. 20.4.2021 kl. 12:25