Att verkligen mötas, äta gott och umgås är grundtanken bakom Fredscaféet.

Fredscaféet bjuder in alla

BORGÅ.

Fredscaféet i Borgå samlar människor från världens alla hörn. Alla religioner, kulturer och språk är välkomna. En småskalig julfest blir det också i år.

16.12.2021 kl. 00:00

Sedan 2016 har Fredscaféet i Borgå samlat kring 80 till 100 personer varannan månad. Caféet är ett samarbete mellan svenska och finska församlingen och flyktingförläggningen i Borgå. Samarbetet inleddes kort efter den stora flyktingvågen under 2015.

– Tanken har från första början varit att det är viktigt att vi sitter ner och äter tillsammans och möts människa till människa. Det finns inte alltid ett gemensamt språk, då är maten viktig och också musiken. Vi brukar lyssna till musik eller sjunga tillsammans, berättar Hanna Eisentraut-Söderström som är invandrarpräst i Borgå svenska domkyrkoförsamling.

Det är alltid några av deltagarna som lagar maten.

– Vi har verkligen haft mat från hela världen. De som besöker caféet kommer ursprungligen från exempelvis Iran, Irak, Afghanistan, Syrien, Kina, Grekland, Frankrike och Tyskland. Vi möts som människor och det spelar ingen roll vilken religion, kultur eller vilket språk människor har.

Hon tror att det är det kravlösa som gjort träffarna så populära.

– Vi äter lite, sjunger med den sångröst vi fått, är klädda enligt vår kultur. Vi är människor allihopa. Och vi har deltagare i alla åldrar, från småbarn till pensionärer.

Fredsarbete i en splittrad värld

I en värld med polarisering, där grupper av människor ställs mot varandra, ser Hanna Eisentraut-Söderström caféet som en viktig satsning.

– Jag ser det här som kyrkans fredsarbete. Kyrkans uppgift är att visa att det går att vara tillsammans, komma överens och skapa dialog. Det här är inte verksamhet för periferin, utan det viktigaste vi kan hålla på med.

Jul också i år

Fredscaféet är inte religionsutövning utan en mötesplats för alla. En julfest med tomte, paket och lucia har alltid varit uppskattad.

– Julen är så stor i vårt samhälle. Det här är ett sätt för besökarna att bekanta sig med sådant som är typiskt för vår kultur, säger Eisentraut-Söderström.

Det blir en enklare variant i år på grund av förnyade coronarestriktioner.

– Det blir ingen mat eller allsång, men det blir en sjungande tomte, som delar ut paket, lucia och blåsorkestern Cornicines som spelar julmusik.

FREDSCAFÉ

  • Fredscafé ordnas ungefär varannan månad i Finska församlingshemmet på Lundagatan 5 i Borgå.
  • En småskalig julfest ordnas lördag 18.12 kl. 16. På grund av de gällande coronarestriktionerna kan 40 personer delta i den.
  • Vårens träffar infaller följande torsdagar kl. 18: 3.2, 10.3 och 12.5.
Ulrika Hansson


Den nya prästdräkten för kvinnor börjar användas i maj. En landsomfattande turné ger möjlighet att bekanta sig med och prova dräkten. 12.4.2012 kl. 11:39

Peter Halldorf har tvingats ge återbud och ersätts av vissångaren Tomas Boström på helgen Nära det Heliga i Vasa. 11.4.2012 kl. 15:05

I takt med att församlingarnas ekonomiska situation blir sämre försämras också Finska Missionssällskapets ekonomiska läge. 11.4.2012 kl. 09:16

Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

värderingar. Vi för Luthers arv vidare utan att vara medvetna om det. Till och med ateisterna påverkas av de lutherska värderingarna. 29.3.2021 kl. 11:01

sårbarhet. "Likt lärjungarna har jag ofta upplevt att jag befinner mig i någon slags mellantid, mitt emellan långfredag och påskdag: Jag vill tro, men har ej krafter att göra det. Jag vill hoppas, men vet ej om jag förmår eller vågar det." 31.3.2021 kl. 00:00

Burma. Att kunna hjälpa kyrkan är den överlägset svåraste utmaningen för biskopen av Burma. Johan Candelin arbetar från Karleby för att få hjälp till en av de fattigaste lutherska kyrkorna i världen. 25.3.2021 kl. 11:08

Bibelfynd. Israeliska arkeologer har gjort nya fynd av bibliska textfragment i Dödahavsområdet för första gången sedan dödahavsrullarna i Qumran hittades 1947. 24.3.2021 kl. 12:40

Kyrkans Ungdom. I fjol ersattes Kyrkans Ungdoms sommarläger med Digimäki. I år blir det "Pieksämäkidagar" sista veckan i juli, på olika håll i stiftet. Mats Nyholm, direktor i S:ta Clara–kyrkan i Stockholm, är huvudtalare. 23.3.2021 kl. 18:43