Under rättsprocessen har Johan Candelin känt sig som de förföljda kristna föreningen hjälper – oskyldigt anklagad.

"Det har varit en lärdom att uppleva hur det är att vara åtalad utan orsak – det är vardag för många kristna i världen"

MARTYRKYRKANS VÄNNER.

Martyrkyrkans vänner har återupptagit sin verksamhet efter att myndigheterna återbördat pengarna som varit i kvarstad till föreningens konto. Föreningen har redan sänt ut pengar till projekt man understött tidigare.

14.9.2021 kl. 19:20

– Det har varit en lärdom för oss att uppleva hur det är att vara åtalad utan orsak. Det är vardag för många kristna i världen. Nu fick vi själva uppleva vad det betyder att lida, säger föreningens ordförande Johan Candelin.

Den friande domen och att åklagaren inte valt att överklaga den känns bra för honom. Nu finns det inte längre några juridiska hinder för föreningen att fortsätta arbetet.

– Det har varit en stor glädje att vi i styrelsen hållit ihop, stöttat varandra och visat stor solidaritet med varandra under processen.

Föreningens tillgångar var belagda i kvarstad under två och ett halvt år medan polisutredningen och rättsprocessen pågick.

– Det har varit en fruktansvärt tung tid. Det har varit svårt att varje vecka få begäran om hjälp och att tvingas säga att tyvärr kan vi inte hjälpa. En del vänner och församlingar har hjälpt direkt och det är vi glada över men det har inte på långt när täckt det vi skulle ha kunnat göra. Personligen har processen också tagit väldigt mycket både på mitt rykte och på min hälsa.

Vetskapen om att många människor bett för honom och uttryckt sin sympati har gett honom kraft.

– Det är också många som sagt att de kommer att fortsätta stöda föreningen. Jag hoppas att alla 4 000 människor som regelbundet stött oss fortsätter med det.

Johan Candelin ser både tingsrättens och hovrättens domar som väldigt välformulerade.

– Domen i hovrätten var så klar att det inte lämnade några frågetecken. Det var också därför åklagaren inte överklagade. Domstolarna tog vårt parti och konstaterade att vi inte brutit mot lagen utan är fullständigt oskyldiga till alla anklagelser.

Kan man mäta värdet av uppehållet i föreningens verksamhet på något sätt?

Under ett normalt år har vi fått in ungefär en dryg halv miljon euro. På två och ett halvt år hade vi då fått in 1 – 1,3 miljoner euro. Det har vi förlorat trots att vi inte gjort något fel. I sista hand är det de lidande kristna som förlorade pengarna. De fick inte den hjälp de borde ha fått och som vi skulle ha gett dem.

Nu har föreningen återupptagit hjälpen och stödet till de projekt man understött tidigare.

– Vi har kunnat hjälpa flyktingar från Pakistan i Kambodja, karenflyktingar och den lutherska kyrkan i Burma. I Pakistan hjälper vi en skola och några församlingar. I Indonesien hjälper vi pastorer som planterar församlingar och så hjälper vi nordafrikanska flyktingar på olika håll i världen.

En av de första uppgifterna för styrelsen är nu att dra upp föreningens riktlinjer för verksamheten de kommande åren.

Text och arkivfoto: Johan Sandberg


Sini Sundqvist. Många tonåringar är trötta i dag. Och saknar vuxna att tala med. Bland annat det har Sini Sundqvist lärt sig i jobbet som ungdomsarbetsledare och försöker anpassa verksamheten i enlighet med den insikten. 29.4.2015 kl. 16:47

Kyrkomötet. Nästa vecka är det dags för kyrkomötet att besluta om alla församlingar i framtiden ska tillhöra en samfällighet eller inte. Peter Lindbäck har redan nu meddelat att han kommer att föreslå att lagförslaget förkastas. 29.4.2015 kl. 16:40

Anne-Louise Nilsson och hennes sambo ville få in mer lek i sitt liv och bestämde sig för att öppna sitt hem för barnen. 29.4.2015 kl. 15:56

Finska Missionssällskapet hjälper de drabbade i Nepal. Missionärerna är oskadda, bland dem finlandssvenska Westerlings som råkar befinna sig i Finland. 26.4.2015 kl. 13:36

En maktkamp har lett till att Evangeliföreningens missionärer i Kenya har evakuerats från missionsstationen Atemo. 23.4.2015 kl. 07:31