– Jag vill gärna fortsätta skriva musik och ge ut den, att folk lyssnar och blir berörda och får ut någonting av den.

Susanna Sandell : "Texterna får visa vem jag är och vad jag tror på"

musik.

Musiken har funnits med Susanna Sandell hela livet. Hon har studerat musikpedagogik och har skrivit egen musik sedan tonåren. I maj släppte hon sin första egna singel och mer är på gång.

8.7.2021 kl. 08:00

– Det är flera låtar som väntat många år på att få bli inspelade, som jag länge tänkt att skulle vara kul att göra något med, säger Susanna Sandell.

När hon nådde brytningsskedet mellan studier och yrkesliv kände hon att det var rätt läge att våga satsa.

Hennes färska singel har titeln Springer ingenstans. Hon skrev den år 2017, när hon och hennes man Isak var i början av sitt förhållande och hon var på väg att åka på utbyte till Danmark.

– Jag brukar säga att den handlar om tillit, att våga säga: jag finns kvar här.

Hon tänker att texten handlar om en sorts frihet som finns i att våga binda sig: att kunna lita helt på någon annan och vara ifrån varandra utan att fundera ”vad händer med oss nu?”

På ett bredare plan fungerar den också som en reflektion över och motvikt till ett samhälle där så mycket ska röra sig snabbt och vara flexibelt.




Texten är viktig för henne. De flesta av hennes sångtexter är väldigt personliga och anknyter till en viktig period eller händelse.

– Om jag tänker på varför jag skriver musik så var det åtminstone i början ganska sällan för att någon annan ska höra den. För mig är det ett sätt processa saker jag varit med om, att uttrycka och bearbeta egna känslor.

I början skrev hon en del på engelska, men insåg att det var svårt att skriva bra texter på ett främmande språk och undvika klyschorna. Svenskan passar ihop med hennes stil och det hon vill säga.

– På sätt och vis var det svårare att börja skriva på svenska, men det jag skrev blev mycket mer äkta, det var svårare att gömma mig bakom något.

Hon säger att hon inte har några tydliga musikaliska referenser.

–Jag inspireras och influeras av allt jag lyssnar på: allt från soul- och r&b-artister, till svenska jazzsångare, till engelska singer-songwriters.

I texten till Springer ingenstans nämns ordet Gud tre gånger.

– Jag vill inte så gärna bli placerad i ett fack: det här är kristen musik. Men jag vill och hoppas ju att min musik på något sätt ändå reflekterar vem jag är och vad jag tror på. Det tycker jag gärna får synas i mina texter.

Så vad musiken egentligen är, är det kanske lyssnaren som bestämmer.

– Var och en som lyssnar kan tolka det på den nivå där man själv är.

Vad händer härnäst för dig?

– Vi har jobbat med flera olika låtar. Till hösten kommer jag att släppa en EP.

Planen är att släppa en andra singel i augusti och EP:n i september. Tack vare stipendier har Susanna Sandell haft möjlighet att jobba både med en erfaren producent och med erfarna musiker.

Det var en sak hon lärde sig under sitt utbytesår, att inte värva musiker till sina projekt med tankesättet ”de är ungefär på min nivå, de kanske kan tänka sig att spela med mig”.

– Fråga de som är bäst. Väldigt sällan har jag varit med om att folk har tackat nej. Folk vill ju spela.

Nu njuter hon av sitt första sommarlov som lärare.

– Planen är att sitta ner och skriva lite nytt. Jag är lite on-off på det sättet: nu har jag studerat och spelat in och under den perioden har jag inte velat splittra mig och skriva så mycket nytt.

Hon har tyckt om att få feedback och kommentarer på sin musik och hoppas få höra den spelas på fler radiokanaler. Till hösten hoppas hon få komma ut och framföra sin musik för en livepublik, men tanken att göra det till en karriär är inte särskilt lockande.

– Jag har aldrig på allvar velat leva på min egen musik. Jag behöver rutiner och ett mer regelbundet jobb.

Hon tycker det är ganska skönt att själva skapandeprocessen inte tar för mycket plats i livet.

– Det här året har faktiskt varit optimalt.

Med lärarjobb fyra dagar i veckan har hon haft en hel vardag att ägna åt sin egen musik. Drömmen är kanske just det, att också i fortsättningen ha tid att göra de saker hon vill.

– Jag vill gärna fortsätta skriva musik och ge ut den, att folk lyssnar och blir berörda och får ut någonting av den.



Susanna Sandell

Kommer från Korsholm, bor i Helsingfors.

Gift med Isak.

Har studerat musikpedagogik vid Sibelius-Akademin, arbetar som musiklärare.

Hon tycker om att vara ute i naturen – cykla, promenera, ligga i parken, ha picknick – att laga mat, baka och att bjuda hem vänner på middag.

Aktuell med singeln Springer ingenstans.

Text och foto: Emelie Wikblad


BRÖLLOP. I mitten på 50-talet bestämde sig Lumparlands marthor att skramla ihop till en brudkrona till kommunens flickor. Till det behövdes 200 gram silver och 13 000 mark. Men när man ville skänka den till församlingen sade dåvarande pastorn nej tack. Några årtionden senare hittade den ändå till kyrkans förvar. Nu har den dammats av för en historisk tillbakablick. 21.7.2022 kl. 15:00

beslutsfattande. I början av juni sände Kyrkpressens redaktion iväg en enkät till alla församlings- och kyrkorådsmedlemmar i Borgå stift, och fick in 180 svar. En av frågorna lydde så här: Kyrkans lagstiftning ger kyrkoherden en stor roll i församlingens beslutsfattande. Tycker du att den är för stor? 6.7.2022 kl. 17:41

Personligt. – Och sen låta sig slukas av dem innan man kan komma upp till ljuset igen, säger My Ström. 7.7.2022 kl. 19:58

Franciskusfest. Sedan år 1979 har den ekumeniska Franciskusfesten firats på Kökar den första helgen i juli. Se foton från årets fest! 3.7.2022 kl. 19:41

Nekrolog. Bjarne Boije somnade in den 19 juni, mätt på livet, 101 år och två månader gammal. 1.7.2022 kl. 15:54

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02

Nekrolog. Anita Höglund, omtyckt krönikör och tidigare redaktör vid Kyrkpressens föregångare Församlingbladet, har dött. 25.6.2024 kl. 10:44

INGERMANLANDS KYRKA. Missionsorganisationerna har svarat på biskopsmötets frågor om prästvigningarna i Sankt Petersburg. Den ena av dem utmanar biskoparna om hur man tillämpar och tolkar ett missionsavtal. 10.6.2024 kl. 15:50

lekholmen. Nora Sønnerstad är hjälpledare vid Johannes församlings skriftskolläger för tredje sommaren. Hon kommer också att jobba som holmungdomsledare med den öppna verksamheten. Bara tanken att vara på Lekis halva sommaren och kalla det för mitt sommarjobb är ganska ”win-win". 29.5.2024 kl. 20:32

ungdomsarbete. TV-talang blir ny sakkunnig för ungdomsfrågor vid kyrkans svenska central. Han får bland annat ansvar för UK - Ungdomens kyrkodagar 6.6.2024 kl. 12:00

BESVÄR. Två medlemmar i Petrus församlings församlingsråd har lämnat in ett så kallat kyrkobesvär till Helsingfors förvaltningsdomstol över domkapitlets beslut att välja Pia Kummel-Myrskog till kyrkoherde i Petrus församling. 5.6.2024 kl. 21:13