Om du vill ha en psalmbok kan du hämta en från Aurelia under sommarmånaderna. Boka in tid via www.abosvenskaforsamling.fi eller genom att ringa församlingsbyrån 040-3417458.

Nu får alla i Åbo en egen psalmbok

psalmbok.

Åbo svenska församling firar hundraårsfest och alla medlemmar får en psalmbok i gåva. –Det blir en gåva från oss själva till oss själva, säger kyrkoherde Mia Bäck.

11.5.2021 kl. 16:16

I år firar Åbo svenska församling sitt hundraårsjubileum. Alla församlingsmedlemmar som vill det får en psalmbok i gåva.

När psalmboken kom år 1986 delade församlingen också ut psalmböcker.

– Men vi fick ju ett psalmbokstillägg år 2015, och tillägget finns med i de psalmböcker som delas ut. Nu när vi firar gudstjänst virtuellt tänkte vi att det skulle vara bra att se till att alla har en psalmbok hemma och kan sjunga med, säger kyrkoherde Mia Bäck.

Åbo svenska församling har 9 200 medlemmar och Bäck tänker sig att församlingen delar ut en psalmbok per hushåll.

– Jag tror ju inte att det blir en jätterusning, men jag hoppas många ska ta tillvara den här möjligheten. Det är ju en gåva där man både är givare och mottagare: en gåva från oss själva till oss själva!

Själv älskar Mia Bäck psalmer. Ju mer hon sjungit dem, desto viktigare har de blivit för henne.

– Min första aha-upplevelse om hur viktiga psalmer kan vara för människor var när jag som 16-åring jobbade som praktikant på ett åldringshem. Där fanns en dam som inte alls talade, men jag blev tipsad om att jag kunde sjunga med henne. Jag valde Blott en dag, och när jag började sjunga vaknade hon till liv och började sjunga med. Psalmerna fanns där, djupt inom henne.

Många av oss kopplar ihop psalmer med viktiga stunder i våra liv, med glädje och sorg, men också med trygga stunder i samband med aftonbönen eller med mor- eller farföräldrar.

– En av mina egna favoritpsalmer är Fri som rymdens svala av Hjalmar Krokfors, den har jättefin text och melodi. Den beskriver på ett fint sätt att vi är fria i Gud, att kristendomen handlar om frihet, inte om måste och tvång, säger Bäck.

En av hennes favoriter i psalmbokstillägget är en gammal irländsk psalm från 700-talet, Var du vår längtan.

– Den är så glad och frimodig på något sätt. Jag tycker om psalmer som är lätta att sjunga tillsammans.

Hon uppskattar också att det finns psalmer med stödtecken och rörelser i psalmbokstillägget.

Psalmboken börjar delas ut i sommar.

– Vi kommer att fortsätta fira gudstjänst virtuellt hela sommaren, även om vi skulle ha församlingen på plats i sommar.

Hur de ska göra med de virtuella gudstjänsterna efter sommaren, om gudstjänsterna återgår till hur det var före pandemin, är fortfarande oklart.

– Det finns ju människor som helt konkret inte kan ta sig till kyrkan, och många åker också ut till skärgården till helgerna. Jag tror också att vi nått en helt ny församling.

I Åbo lockar gudstjänsterna vanligen mellan 80 och 120 besökare. Virtuellt har de haft omkring 150–160 deltagare en vanlig söndag.

– Vi ska göra en utvärdering och se om vi fortsätter strömma också när allt återgått till det normala. Vi ska överväga för- och nackdelar, säger Mia Bäck.

Sofia Torvalds


Kyrka. Åbo är en europeisk kulturhuvudstad år 2011. 10.6.2008 kl. 00:00

Världen. Bibelsällskapet har utnämnt bibelforskaren Mikael Winninge till översättningsdirektör med första uppgift att utreda när en ny svensk bibelöversättning behövs. 10.6.2008 kl. 00:00

Samhälle. Mariehamns församling utreder om församlingsgården Villa Carita i centrala Mariehamn kan bli ett Fountainhouse. 10.6.2008 kl. 00:00

Världen. Egyptens parlament har antagit en lag som förbjuder kvinnlig könsstympning. 10.6.2008 kl. 00:00

Världen. I Jordanien har arkeologer funnit lämningar av en underjordisk kyrka som daterats till mellan 33 och 70 e. Kr. 9.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Nagu församling vill inte slås ihop med de andra församlingarna i Väståboland, så som domkapitlets förslag lyder.  9.6.2008 kl. 00:00

Världen. Åttio procent av de kyrkliga arbetsgivarna i Sverige har stora brister i sina jämställdhetsplaner. 9.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Många glada nyheter men också bön om hjälp hördes när de hemmavarande missionärerna framförde sina hälsningar från fältet under helgens missionsfest. 9.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Den nya kyrkoherden i Ingå församling, Torsten Sandell, installeras i dag av biskopen. 8.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Missionsfesterna i Pernå och Uleåborg gästas av en ungdomskör från en luthersk skolan i Palestina. 7.6.2008 kl. 00:00

Världen. Stora synagogan i Bryssel förklarades i går vara den "Stora Europeiska Synagogan". 6.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Domkapitlet i Borgå stift har i dag behandlat visitationsprotokollen från visitationerna rörande förvaltning och ekonomi i Övermarks och Jomala församlingar. 5.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Den första mässan firades i april 1988 i Agricola kyrkan i Helsingfors. 6.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Webbsidan lastenkirkko.fi riktar sig till barn under tio och ger möjligheter för barn att bekanta sig med kärnan i kristendomen. 6.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Om två år får sextonåringar rösta i kyrkliga val. 5.6.2008 kl. 00:00

vårdreformen. Vart vänder man sig när det strular till sig i äktenskapet? Tusentals finländare tar varje år kontakt med församlingarnas familjerådgivning och i fjol fick sammanlagt 18 000 finländare hjälp vid någon av landets 41 centraler. 4.4.2017 kl. 14:38

radio. På söndag har det gått 85 år sedan den första svenska radioandakten gick ut i etern. 31.3.2017 kl. 15:02

Helsingfors. Peter Halldorf besöker Helsingfors nästa vecka. Enhet och ekumenik är temat för hans anförande i Johanneskyrkan. 30.3.2017 kl. 13:28

familj. För Bettina Westergård har livet som mamma till åtta fosterbarn inte alltid varit lätt, men hon har aldrig ångrat sitt beslut.– Men jag har fått leva ett så rikt liv. 30.3.2017 kl. 08:12

profilintervju. För mig har det varit viktigt att stå kvar i att Gud ville mig, säger Alaric Mård. 29.3.2017 kl. 15:01