Författaren Sabine Forsblom och journalisten Jan-Erik Andelin bidrar till att det också i år går att ta del av Via Crucis.

Via Crucis också i år

Borgå.

Påskvandringen Via Crucis tar i år formen av en podcast som man kan lyssna till under sin vandring. Jan-Erik Andelin kopplar påskens händelser till vår vardag och Sabine Forsblom läser bibeltexterna.

31.3.2021 kl. 08:30

I år kan du lyssna till Via Crucis som podd, medan du kanske går rutten från Näsebacken, över Gamla bron till rådhuset och sedan upp till domkyrkan. Eller kanske någon helt annan rutt som du själv väljer. Samtidigt kan du höra journalisten Jan-Erik Andelin koppla påskens personer och känsloregister till vår tid.

– Jag har plockat från min erfarenhet av att ha bott i Borgå i 35 år. Jag har lyssnat till människor, vad de tänker om sig själva och sitt liv och hur det knyter an till påskens budskap. Jag har hittat dilemman och stämningslägen, glädje- och sorgeämnen som fördjupas av påskens budskap.

Poddversionen varvar musiken från Via Crucis, bibelberättelser och berättelser om verkliga personer som Andelin mött som privatperson och som journalist.

Han är själv fascinerad av Petrus, den entusiastiske som sedan fegade ur när det gällde.

– En skolkompis till mig lät mig veta att jag inte ställde upp för henne när hon mobbades i skolan, det är ett exempel på greppet jag använder.

Lever och utvecklas

Författaren Sabine Forsblom är initiativtagare till Via Crucis. Påskdramat fyller tio år nästa år och samlar stora skaror när coronaläget inte lägger stopp. I år bidrar Forsblom med bibeltexterna i poddversionen.

– Det är roligt att se att Via Crucis lever och utvecklas.

Ett skådespel och drama öppnar upp en bibelberättelse.

– Första året vi ordnade Via Crucis fanns en grupp med skriftskolungdomar i publiken vid genrepet. En av ungdomarna sa: Nu förstår jag vad det här handlar om!

Jesu lidandes historia är viktig att känna till, anser Forsblom.

– Den ställer så många etiska och moraliska frågor där man kan pejla sitt liv och dilemman kring ansvar, skuld och svek. Samtidigt är det en berättelse som nästan all vår västerländska berättartradition vilar på, den ensamma hjälten som ställer sig upp mot övermakten.

För Forsblom är påsken pånyttfödelse.

– Några gånger har jag varit med och vandrat kring ortodoxa kyrkan natten mellan lördag och söndag. När man kommer in i kyrkan igen är det ljust för då har Jesus uppstått.

– Ägg hör också till påsken förstås! Jag kokar dem med lökskal så de blir marmorerade och fina, säger hon.

Via Crucis-podcasten är tvåspråkig och finns tillgänglig från och med palmsöndagen 28.3, via bl.a. domkyrkan.fi/viacrucis.

Ulrika Hansson


partipolitik. Kristdemokraterna fjärmas mer och mer från folkkyrkan. Kyrkans anställda röstar på De Gröna. Sannfinländarna får inte kyrkfolkets sympatier. Och SFP:s kyrklighet är illa undersökt. Kyrkpressen har tittat på två nya undersökningar om politik och kyrka. 25.9.2023 kl. 17:24

FINSKA MISSIONSSÄLLSKAPET. Finska Missionssällskapet kämpar med ekonomin och planerar en omstrukturering som kräver omställningsförhandlingar. Hela personalen omfattas. Uppsägningsbehovet uppskattas till högst en tredjedel av personalen. 22.9.2023 kl. 12:21

PSYKISKA PROBLEM. Familjerådgivningscentralerna har sedan 2020 besvarat enkäter om vilka trender som syns i familjerådgivningen. I enkäten 2023 sa 83 procent att klienternas psykiska problem har ökat. 20.9.2023 kl. 17:23

Replot. Replotherden Camilla Svevar jobbar nu i Vasa – och domkapitlet har inte hittat någon vikarie. 18.9.2023 kl. 16:13

kyrkoherdeval. Vanda svenska församling och Monica Cleve nådde förlikning om kyrkoherdevalet. Kristian Willis torde installeras som kyrkoherde i Vanda nästa år. 18.9.2023 kl. 15:50

advent. Allhelgona ligger bakom oss, affärerna är fyllda med julpynt. – Hur tar man emot ett nyfött barn? Inte är det ju med skrålande högtalarmusik, säger Katarina Gäddnäs. 18.11.2024 kl. 12:48

tro. Han såg Bibeln som endast en historisk bok och ville inte acceptera att Gud verkar idag. Men Magnus Finskas tvingades tänka om när Gud helade hans sjuka rygg. – Jag vill inte säga att jag är kristen. Om inte mitt liv avspeglar att jag är det så är det ju en lögn, säger han idag. 13.11.2024 kl. 13:54

KYRKOMÖTET. Den segslitna frågan om vem som ska betala för gravväsendet i Finland går vidare. i ett vasst brev till regeringen varnade kyrkomötet för dyrare gravar framöver för den som inte hör till kyrkan. 8.11.2024 kl. 16:41

KYRKOMÖTET. Det är olika dyrt för både anhöriga och församlingar att sköta en begravning. Kyrkomötet i Åbo debatterade det här länge på tisdagen. 5.11.2024 kl. 16:45

UNG I KYRKAN. Höstdagarna 2024 samlar som bäst närmare 600 tonåringar från församlingar runt om i Svenskfinland. 2.11.2024 kl. 12:44