Telin-orgeln kan få plats på läktaren brevid Christentensorgeln från 1979. Skeppsbyggaren Anders Telin i Gamlakarleby byggde orgeln 1768.

Nykarleby kyrka behåller sin gamla Telin-orgel

nykarleby.

Telin-orgeln från 1768 flyttas inte från Nykarleby kyrka.

23.3.2021 kl. 15:38

– Att det uppstått debatt om orgeln handlar dels om att man pratat förbi varandra och dels om att det är komplicerade processer, säger kyrkoherde Mia Anderssén-Löf.

Orgeln, som är ospelbar, är historiskt värdefull. Nu står den i norra korset i kyrkan, men kan komma att flytta till läktaren.

Diskussionen i Nykarleby började då kyrkofullmäktige formulerade ansökan om renoveringsbidrag för kyrkan till Kyrkostyrelsen. I åtgärdsprogrammet på 25 punkter ingår att restaurera golvet och lägga in golvvärme.

– För att kunna göra det behöver vi flytta på Telin-orgeln, säger Mia Anderssén-Löf.

Fullmäktige skriver att orgeln varsamt ska monteras ner och flyttas till en annan plats i väntan på restaurering.

– Det är allmänt formulerat eftersom vi inte hade fått in alla utlåtanden från Museiverkets och Kyrkostyrelsens sakkunniga före mötet. Vi kunde inte heller påskynda utlåtandena eftersom pandemin begränsade experternas möjligheter att komma till Nykarleby. Vi tog beslutet för att hinna få in kompletterande handlingar till vår ansökan så att den skulle bli behandlad i mars.

Placeringen av orgeln har diskuterats. Där den nu står skymmer den delvis ett fönster och utrymmet kunde användas till annat ändamål.

– Det förslag som nu ligger bäst till är att den skulle få plats på orgelläktaren bredvid den nuvarande orgeln. Det skulle ju vara den naturliga platsen.

– Det finns en samstämmighet om att Telin-orgeln ska behållas i Nykarleby kyrka.

Restaureringen av orgeln ingår inte i den planerade renoveringen. 2010 fick man en offert på restaureringen av orgeln, en offert som gick på en miljon kronor ( cirka 100 000 euro) plus moms. Sedan dess har inget gjorts.

Hur och när renoveringen av kyrkan framskrider beror på Kyrkostyrelsen. Totalkostnaderna för det första skedet av renoveringen av kyrkan beräknas bli 1,2 miljoner euro, och det andra skedet, restaureringen av takmålningarna lika mycket till.

– De konkreta åtgärderna är en fråga vi återkommer till när vi fått finansiering.

Anderssén-Löf tror ändå att golvvärmen prioriteras.

– Nu värms kyrkan av direkt el som ger kraftiga växlingar i temperaturen och luftfuktigheten i kyrkan. Det sliter på väggmålningarna.

I bästa fall kan renoveringen börja i augusti.

Johan Sandberg


Kultur. När den finlandssvenska sång- och musikfesten Ta i Ton samlas i Åbo i juni är en av attraktionerna svart gospel. 30.5.2011 kl. 00:00

Världen. Frankrikes lutherska och reformerta kyrka planerar en sammanslagning, skriver tidningen Sändaren. 30.5.2011 kl. 00:00

Människa. Vid 26 års ålder är hon nyvigd präst i Österbotten. Själv tycker hon att det spelar större roll för prästuppgiften att hon är ung än att hon är kvinna. 30.5.2011 kl. 00:00

Världen. Vatikanstaten har öppnat påvens tåglinje och tågstation för allmänheten, skriver Kyrkans tidning. Tåglinjen är bara 300 meter lång och är därmed världens kortaste nationella tåglinje. 29.5.2011 kl. 00:00

Kultur. Den mest populära talkshowen genom tiderna, Oprah Winfrey Show, sändes för sista gången i veckan. Oprah Winfrey anses vara en av de mäktigaste kvinnorna genom tiderna, och många ser henne till och med som en spirituell ledare. 29.5.2011 kl. 00:00