Snön gör omgivningarna vackrare just nu och många rör sig i närområdets parker och skogar.

"Den här tiden föder ångest"

Livsrum.

Dag för dag kommer vi närmare ett slut på pandemin – men än är vi inte där, trots att vi hunnit tröttna på undantagsläget.

– Den här tiden har lärt oss att leva en dag i taget, säger prästen Ulla Lumijärvi.

18.2.2021 kl. 13:44

Att möta människor är det viktigaste i mitt arbete, men också det svåraste just nu.

Det säger Ulla Lumijärvi som är präst och jobbar vid de olika Livsrummen i Helsingfors, rum som den kyrkliga samfälligheten öppnat för att samla olika former av hjälp, stöd och gemenskap under samma tak.

Lumijärvi är i Matteuskyrkans livsrum på tisdagarna, i Malms livsrum på onsdagarna och i Hermannis livsrum på torsdagarna. Hon finns på plats så att den som kommer för att till exempel få mathjälp eller hämta take away-lunch kan samtala med henne.

– På hösten frågade vi människor vad de ville ha, och det visade sig att de ville prata. Vi startade upp smågrupper och folk kom och samtalade fram till slutet av november, ganska mycket om döden och om livets mening.

Lumijärvi leder också stillhetens yoga, en meditationsform som har rötter både i yogan och i kristen meditation. Rörelserna och andningen i Stillhetens yoga hjälpte människor att släppa taget om ångesten ifall det kändes för svårt att prata under hösten.

– Den här tiden föder ångest hos människor, och jag tror också att det finns mycket dold ångest.

Ett av livsrummens motton är att ingen är ensam. Det ska alltid finnas en människa att prata med.

Vad kan du ge för råd?

– Om det är någon som är ångestfylld försöker jag komma med hopp. Jag påminner om att nu vaccineras redan de som är över 85 och snart vaccineras också vi som är yngre. Situationen kommer att förändras även om vi ännu inte vet exakt när det sker. Vi kan be tillsammans, och så gör vi andningsövningar ibland. När man andas ända ner i magen har det en lugnande effekt.

Ensamheten är ett annat stort problem, många saknar någon att samtala med i vardagen. Vid sidan av ångest och ensamhet lägger Lumijärvi också märke till att många lider av coronatrötthet och undrar om det här någonsin kommer att ta slut.

– Jag försöker säga att det nog kommer att ta slut i något skede, men jag tror att vi får leva med den här situationen ännu under den här våren.

Ulla Lumijärvi är präst och jobbar på Livsrummen i Östra centrum, Malm och Hermanstad. Foto: Markku Pihlaja

Vilken sorts värld tror du kommer efter pandemin?

– Jag tror att vi i världen efter coronan kommer att uppskatta vänner, familj och möjligheten att göra saker tillsammans mycket mer än förr. Sådana saker som att kunna röra sig fritt vart man vill och när man vill och att kunna äta tillsammans.

Både kyrkan och arbetsplatserna har tagit ett digitalt språng under det senaste året. Lumijärvi tror att det kommer att finnas kvar när vi ska övergå till det nya normala och att vi kanske får se fler hybridmodeller där en del deltar i möten fysiskt medan andra deltar via videosamtal.

– Men jag tror ändå att vi kommer att uppskatta arbetsgemenskap och möjligheten att ses ansikte mot ansikte. Det blir så annorlunda när man ser en person fysiskt, kroppspråk och humor fungerar på ett helt annat sätt. Kommunikationen blir ganska rakt på sak på Teams, där saknas det roliga småpratet.

Samtidigt känner hon en oro för de marginaliserade. Under det gångna året är det många som mest levt sina liv hemma.

– Vad händer i höst om livet är friare då – kommer folk ut från sina hem? Under hela den här tiden har det varit normalt för mig att se människor omkring mig – men hur kommer världen att kännas för den som blivit ovan med det?

Hon undrar också vad som hänt i hemmen under året som gått och hur unga kommer att anpassa sig till det nya normala när friheten en dag kommer.

Den här tiden lär oss att leva en dag i taget. När Lumijärvi möter människor frågar hon dem ofta: Vilka trevliga saker har du sett eller upplevt i dag?

– Många har till exempel fäst uppmärksamhet vid fåglar, gått i närområdets parker och sett sådana saker som man kanske inte skulle ha noterat tidigare. Snön hjälper just nu, den är vacker och gör att det inte känns så mörkt – inte ens på natten.

SVENSKA LIVSRUM

  • Om du besöker ett av församlingarnas Livsrum och vill tala svenska - gör det! Även om personalen i Livsrummen till stor utsträckning är finskspråkig kan de hjälpa dig att få det stöd du behöver, också på svenska. Exempelvis familjerådgivning erbjuds på svenska, men inte på alla församlingarnas verksamhetspunkter. Livsrummet i Matteuskyrkan fungerar i samarbete med den svenska församlingen i huset. Här finns också möjlighet att prata både ryska och engelska. Också svinnmatsrestaurangerna Waste&Feast, som fungerar i anslutning till Livsrummen, betjänar vid behov på flera språk.
  • Livsrummen finns på följande platser: Matteuskyrkan (Åbohusv. 3), Hermanstads diakonihus (Tavastv. 73) och i Malm (Pehrsstråket 16).
Erika Rönngård


Ledare. Det blåser kraftiga centraliseringsvindar inom den kyrkliga förvaltningen. Resultaten av dem tar nu form och skepnad i rask takt, med tekniska, ekonomiska och personalpolitiska argument. 3.9.2010 kl. 00:00

Kyrka. Åbo ärkestift har tre kandidater att välja bland då det väljer ny biskop. Nomineringstiden avslutades måndagen den 30 augusti 2010. 1.9.2010 kl. 00:00

Kyrka. Bästa bloggare och läsare! Torsdagen den 2 september ligger kyrkpressen.fi tillfälligt nere på grund av ett större underhåll. 31.8.2010 kl. 00:00

Kultur. Nu inbjuds alla barn att skicka in teckningar till Kyrkpressen. Den här gången gäller det att teckna Jesus som går på vattnet. 31.8.2010 kl. 00:00

Kyrka. Ärkebiskop Mäkinen och minister Wallin uppmanade unga att delta i församlingsvalet vid kampanjstarten inför valet. - Nu har de unga en chans att få sina röster bättre hörda i kyrkan, sade Mäkinen. 30.8.2010 kl. 00:00

Världen. Uppsala universitet har antagit 37 500 studenter i höst, men bostäderna räcker inte åt alla. Nu upplåter EFK-församlingen Korskyrkan i Uppsala sina lokaler åt ett tjugotal studenter. 30.8.2010 kl. 00:00

Kyrka. I höstens församlingsval får fångar för första gången delta i förhandsröstningen, rapporterar Helsingin Sanomat. 29.8.2010 kl. 00:00

Samhälle. Kyrkostyrelsen vill bevara de nuvarande elva årsveckotimmarna i undervisning i den egna religionen. Enligt Kyrkostyrelsen förverkligar den nuvarande undervisningen i livsåskådning förpliktelserna i den nationella lagstiftningen och internationella avtal på ett bra sätt. 28.8.2010 kl. 00:00

Kultur. Emma och Uno fick sex barn i tät följd, när det sjätte föddes bodde de inte längre tillsammans. Vad var det som hände? Märta Tikkanen har skrivit en roman om sina morföräldrar. 27.8.2010 kl. 00:00

Människa. Marika Hagnäs talar mycket och skrattar högt och ofta. Hon har lärt sig att acceptera sig själv och har inför 40-årsstrecket blivit kvitt behovet att behaga andra. 26.8.2010 kl. 00:00

Övriga. 26.8.2010 kl. 00:00

Ledare. Häromveckan spottade Kyrkostyrelsens datorer ut den sammanlagda redovisningen över församlingarnas ekonomi år 2009. Det krönte många kyrkoherdars och kyrkoekonomers förtvivlade blankettslit under året. En hälsning till er: Det hade en betydelse. 26.8.2010 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans centralförvaltnings nya webbtjänst Sacrista öppnades på tisdagen. Adressen är sacrista.evl.fi 26.8.2010 kl. 00:00

Samhälle. När den kristna kören Amigo Choral ville ha konsert i Topeliussalen i Sibbo blev det nej. Nu säger kulturdirektören att de är välkomna nästa gång bara det inte krockar med något annat evenemang. 25.8.2010 kl. 00:00

Kultur. Psalmerna klingar på alla nordiska språk när kyrkosångare från hela Norden träffas i Vasa. 25.8.2010 kl. 00:00

vikariat. Robert Lemberg kommer att vikariera stiftsdekan Magnus Riska från augusti 2020 till augusti 2022. 21.4.2020 kl. 15:37

livsfrågor. Det är aldrig för sent att gå skriftskolan, och man behöver inte vara säker på att man vill bli konfirmerad för att börja. Konformationsundervisningen från vuxna utgår från konfirmandens frågor och livssituation. 22.4.2020 kl. 00:01

Göra gott. Coronaviruset kom i vägen för Petrus församlings godhetshelg. I stället uppmuntrar de oss alla att sprida godhet till människor i vår närhet under hela våren. 22.4.2020 kl. 00:01

Konfirmander. Lägren kan inte ske på distans, säger biskop Bo-Göran Åstrand. 17.4.2020 kl. 12:37

sommarläger. Det blir inget sommarläger i Pieksämäki i år. Det beslöt styrelsen för förbundet Kyrkans Ungdom, KU, i går. 16.4.2020 kl. 16:03