Mikael Busck- Nielsen och Karin Salenius leder diskussionsgruppen för frånskilda.

Prata om hur det känns efter skilsmässan!

Samtalsgrupp.

Johannes församling vill erbjuda människor en möjlighet att tala om livet efter skilsmässan och startar en samtalsgrupp för frånskilda.

14.10.2020 kl. 07:00

– Kyrkan borde på något sätt förhålla sig till det faktum att folk skiljer sig. I vigselsamtalen talar man ofta om ett evigt förbund, men alla vet att det inte alltid går så, säger Mikael Busck-Nielsen som är församlingspastor i Johannes församling. Han kommer att leda samtalsgruppen tillsammans med diakoniarbetaren Karin Salenius. Båda har egen erfarenhet av att genomgå en skilsmässa.

Det är första gången en sådan här samtalsgrupp ordnas på svenska i kyrkans regi i Helsingfors. Busck-Nielsen och Salenius lovar vara öppna för deltagarnas önskemål.

– Vi har slagit fast datum för träffarna, men inte planerat dem i detalj. Vi vill gärna göra det tillsammans med deltagarna. Men det blir ingen terapigrupp utan en grupp för kamratstöd. Vid någon av träffarna kommer vi kanske att bjuda in en gäst som kan ge en professionell input, säger Busck-Nielsen.

Karin Salenius planerar också att lyfta fram det stöd som församlingarna kan erbjuda i form av familjerådgivning och diakoni.

– Om det finns praktiska hinder för att delta i gruppen får man gärna ta kontakt med diakonin och se om vi hittar en lösning på problemet, säger Salenius.

Inte bara för den som varit gift

Samtalsgruppen finns till för den som upplever sig vara frånskild och har ett behov att prata om livet efter skilsmässan. Det spelar ingen roll om förhållandet som tog slut var ett äktenskap eller inte.

– Det spelar inte heller någon roll hur lång tid det gått sedan man skilt sig eller om man hör till kyrkan eller inte, säger Busck-Nielsen.

"Jag tror att det kan finnas en sorg att bearbeta även för den som tagit initiativet."

Oavsett hur ens egen roll i skilsmässan sett ut kan det finnas ett behov av att prata om situationen efteråt.

– Gruppen är inte bara till för dem som blivit lämnade, även om de ofta har ett större behov av att prata. Jag tror att det kan finnas en sorg att bearbeta även för den som tagit initiativet. Man får leva med följderna av skilsmässan ändå, säger Busck-Nielsen.

Och följderna kan vara många. Busck-Nielsen och Salenius listar några: Hem som bryts upp, att inte längre bo med sina barn på heltid och människor som försvinner ur ens liv.

– Umgänget med partnerns släktingar slutar ofta abrupt i samband med skilsmässan, det blir inga snygga övergångar, säger Salenius.

Dela livserfarenheter

Genom samtalsgruppen vill de visa att vi har lov att känna inom kyrkan – alla sorters känslor.

– Du är en hel människa med alla känslor. Också med de nya känslor som kan uppstå efter en skilsmässa, säger Salenius.

– I gruppen får man dela erfarenheter med varandra och vi som är ledare försöker styra det så att det faktiskt blir olika erfarenheter, säger Busck-Nielsen.

– Vi vill visa att det går att komma ett steg vidare även om man först måste ta två steg bakåt, säger Salenius.

Idén till gruppen fick de efter att en annan församlingsanställd förde vidare ett önskemål om den här typen av verksamhet, och Salenius och Busck-Nielsen hälsar att man gärna får framföra önskemål till församlingen om man har ett behov av att dela livserfarenheter med andra människor.

"Det går att komma ett steg vidare även om man först måste ta två steg bakåt”.

– Kyrkan ska finnas med i människors vardag – veckan har sex vardagar och bara en helgdag. Församlingen vill stöda också i det som känns obekvämt, säger Salenius.

Gruppen startar under senhösten och pågår till slutet av december. Tidpunkten är vald med omsorg.

– Det är mörkt och dystert på hösten, Allhelgona kan väcka gamla sorger till liv och julen är ofta svår för den som är frånskild, säger Busck-Nielsen.

Samtalsgrupp för frånskilda

  • Samtalsgruppen startar i Hörnan/Högbergsgården (Högbergsgatan 10, ingång från parksidan) 2.11 kl 19-20.30 och träffas åtta måndagar.
  • Anmälningar till Johannes församlings kansli, (09) 2340 7700 johannes.fors@evl.fi
  • Vill du veta mer? Kontakta Mikael Busck-Nielsen (0407733155, mikael.busck-nielsen@evl.fi) eller Karin Salenius (050 380 0867, karin.salenius@evl.fi)
Erika Rönngård



Kyrka. I går debatterade den nya centrumförsamlingen Johannes fyra kyrkoherdekandidater kring urbana frågor och fiktiva problem. 19.3.2009 kl. 00:00

Kultur. Svenska kyrkans pris 2009 för insatser för sverigefinsk kultur gick till prosten Juhani Rantanen i Borås och utredningssekreteraren Kaisa Syrjänen Schaal i Stockholm. 19.3.2009 kl. 00:00

Stig Kankkonen. Det är inte allt för ofta jag mera grundligt städar mitt ganska stora skrivbord hemma, men ibland händer det. 19.3.2009 kl. 00:00

Ledare. Det som nästan kan kallas en ödesgemenskap mellan samhället och kyrkan visade sig bli ett centralt tema då kyrkans nu och framtid diskuterades under Kyrkans forskningscentrals jubileumsseminarium i Tammerfors. 19.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Antalet jämställdhetsplaner i församlingarna har fördubblats under åren 2004-2007. 18.3.2009 kl. 00:00

Insändare. Det är glädjande att Ungdomens Kyrkodagar intresserar sig för och har diskuterat utbildningen av kantorer och kommer med synpunkter på hur denna kunde förändras. 26.3.2009 kl. 00:00

Insändare. Det är glädjande att Ungdomens Kyrkodagar intresserar sig för och har diskuterat utbildningen av kantorer och kommer med synpunkter på hur denna kunde förändras. De förslag till utveckling som UK framför är dock redan verklighet. Den studerande som så önskar har möjlighet att inrikta sig på icke-klassisk musik, som t.ex gospel, vid musikutbildningen i Jakobstad och vid Sibelius-Akademin. Orgelspel, som redan i sig är ett ytterst mångsidigt och stilmässigt brett område, är inte det enda alternativet till fördjupning i kantorsutbildningen. På Sibelius-Akademin finns femfördjupningsalternativ, tyngdpunkten kan alltså istället ligga på solosång, körledning eller t.ex. på ett program där rytmmusik ingår. Inte ens vid ansökningen till utbildingen krävs prov i orgelspel. Orgelspel hör givetvis till grundutbildningen, liksom även solosång och körledning.Varje kantor har i sitt arbete en stor frihet att själv profilera sitt arbete genom att använda sig av olika musikaliska stilar och uttrycksmedel. Ansvaret för detta ligger på den enskilde kyrkomusikern, och på de medel och resurser som de enskilda församlingarna har till förfogande.Med dessa tankar välkomnar vi alla intresserade att söka till kantorsutbildningen, och där bekanta sig med ett mångsidigt och givande yrke.Kyrkomusikerföreningens arbetsutskottPia Bengts, ordförandeAnna Maria Böckerman, vice ordförandeNiels Burgmann, sekreterare 18.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Veckan mot rasism 14-22.3.2009 uppmärksammar fördomar gentemot etniska minoriteter. 18.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. En reklamkampanj med ateistiskt budskap planeras i Finland. 17.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Alpha-konferensen vid Lärkkulla fortsätter i dag. 14.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Kanal Hoppets nätbaserade radiokanal Higher Ground ljuder nu också i mobiltelefoner. 15.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Bibelkuppen har startat i skolorna runt om i Svenskfinland. 16.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Karlebyprästen Peter Silfverbergs predikan den första februari har anmälts till domkapitlet. 13.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Tempelplatsens kyrka i Helsingfors belönas för sin lättillgänglighet.  13.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. – Vi räknar med att officiellt ställa upp Björn Vikström som biskopskandidat under mars månad, säger Björn ”Nalle” Öhman. 12.3.2009 kl. 00:00

Kyrkomötet. På onsdagskvällen tog kyrkomötet återigen upp frågan om samkönade par kan vigas i kyrkan. När debatten avbröts på torsdag eftermiddag stod många ännu i kö till talarstolen. Däremot kom kyrkomötet till ett beslut om att inte avstå kyrkans vigselrätt. 17.5.2018 kl. 15:58

Kyrkomötet. Valen i kyrkan är problematiska och polariserande, anser en grupp kyrkomötesombud. Ett valsätt där kandidaterna rangordnas kunde vara en bra lösning. Kyrkomötet beslöt jobba vidare med initiativet. 17.5.2018 kl. 10:55

debatt. Tänkaren, youtube-föreläsaren Jordan Peterson väcker starka känslor för eller emot. Nu berättar Patrick Wingren varför han, som kristen, tror att Petersons budskap kan göra världen till en bättre plats 16.5.2018 kl. 06:38

äktenskap . Regnbågspräster närvarar på kyrkomötet när äktenskapet igen är på agendan. Ett delat konstitutionsutskott håller fast vid äktenskapet mellan man och kvinna. 14.5.2018 kl. 10:14

ekonomi. Vem som helst kan drabbas av ekonomiska utmaningar. Gör upp en realistisk budget och förbered dig på otrevliga scenarier. Numera erbjuder också Helsingforsförsamlingarna ekonomisk rådgivning. 9.5.2018 kl. 16:03