Biskop Bo-Göran Åstrand och Johan Bärlund, professor i nordisk rätt, kommenterar HFD:s beslut för Kyrkpressen.

Kyrkan måste själv bestämma hur den ska göra med äktenskapen

äktenskapssyn.

I dag kom beslutet från Högsta förvaltningsdomstolen – Uleåborgs domkapitel hade rätt att utfärda en varning till präst som vigt ett samkönat par. Rättsväsendet griper inte in för att hjälpa kyrkan fatta beslut om äktenskapssynen – men kyrkan måste enligt biskop Bo-Göran Åstrand bestämma sig snart.

18.9.2020 kl. 16:15

Högsta förvaltningsdomstolen har i dag kommit med ett beslut i fallet som gäller en präst som fått en varning från Uleåborgs domkapitel efter att han vigt ett samkönat par sommaren 2017. Högsta förvaltningsdomstolen anser inte att domkapitlet förfarit lagstridigt när det gett prästen en varning. HFD bedömer inte att Finlands evangelisk-lutherska kyrkas äktenskapssyn eller vigselbestämmelser har förändrats på grund av ändringen av äktenskapslagen.

Biskoparna publicerade ett uttalande där de konstaterade att HFDs avgörande klargör det rättsliga läget gällande den långvariga diskussionen om kyrkans vigselpraxis.

– HFD har avgjort ärendet om huruvida en präst som vigt par av samma kön kan åläggas följder. Att besluta om kyrkans äktenskapssyn hör å sin sida till kyrkans egna beslutsorgan som en fråga som faller inom ramen för den religionsfrihet som tryggas i grundlagen, konstaterar biskoparna.

Biskop Bo-Göran Åstrand säger att han och de andra biskoparna levt länge i ett tillstånd där det varit svårt att förutse hur det kommer att gå.

– Det här var ett plötsligt beslut med tanke på hur diskussionerna gått den senaste tiden, men samtidigt också ett logiskt beslut. HFD vidhåller kyrkans integritet och ställning i samhället, och det ser jag i grunden som en god sak.

Men, och det här anser biskopen vara viktigt: Beslutet från HFD betyder inte på något sätt att den här frågan är avgjord för kyrkans del. Nu är man tillbaka på den ruta där man var innan det här fallet togs upp i domstol: kyrkan måste själv fatta beslut i frågan. Alla frågor finns fortfarande kvar.

– Läget håller på att bli ohållbart på det kyrkliga fältet eftersom det finns så många präster och så många av kyrkans medlemmar som anser att det borde vara möjligt att viga samkönade par.

Dagens beslut innebär enligt Åstrand att rättsväsendet inte griper in för att hjälpa kyrkan, utan kyrkan måste hitta en egen lösning – och det börjar bli bråttom.

– Över hälften av kyrkans präster är redo att viga samkönade par så fort det blir möjligt. Eftersom det också finns goda teologiska motiveringar för det måste vi lösa den här frågan så snart som möjligt. Annars finns det risk att en del av medlemmarna tröttnar och tycker att kyrkan inte beaktar situationen för dagens människor.

Biskop Bo-Göran Åstrand. Foto: Kp-arkiv / Nicklas Storbjörk.


Men det finns också en risk att väckelserörelserna börjar röra sig bort från kyrkan.

– Det har hörts röster från väckelserörelserna som säger att den dag kyrkan börjar viga samkönade par är risken överhängande att de kommer att lämna kyrkan. Men det hjälper inte någon att någon packar väskan och far innan det här är klart. Vi måste bara komma underfund med hur vi ska lösa den här frågan.

Åstrand har tidigare talat för en lösning där kyrkan skulle omfatta ett könsneutralt äktenskapsbegrepp och viga enligt det, men där de präster som håller fast vid en traditionell syn ges tillåtelse att endast viga par av olika kön. Mot bakgrund av att det inte är sannolikt att en kvalificerad majoritet i kyrkomötet skulle vara beredd att utvidga kyrkans äktenskapssyn under den nuvarande mandatperioden förespråkar han för tillfället en kompromisslösning. Den skulle behålla kyrkans syn på äktenskapet som ett förbund mellan man och kvinna men samtidigt ge par av samma kön möjlighet till vigsel genom att präster tillåts viga dem.

– Då skulle kyrkan få frid över den här frågan och vi skulle kunna koncentrera oss på frågor som borde vara mycket relevanta. Just nu använder vi väldigt mycket energi på ett inbördes bollande fram och tillbaka utan att komma någon vart.

Har HFD nu gjort det fritt fram att utdela varningar till präster som viger samkönade par?

– Man måste se närmare på det enskilda fallet eftersom varje fall är unikt. Men jag förmodar att HFD med sitt beslut sagt att kyrkan har rätt att utfärda en varning under vissa omständigheter.

Biskopsmötet kommer att samlas för att diskutera hur man ska gå vidare, och Åstrand tror att frågan om kyrkans äktenskapssyn snart kommer att landa i kyrkomötet igen.

– Hela den här saken har aktualiserats på ett sådant sätt att jag är säker på att den dyker upp på ett eller annat sätt i kyrkomötet.

Lars-Eric Henricson, lagfaren assessor vid domkapitlet i Borgå stift, anser att beslutet var väntat.

– Högsta förvaltningsdomstolens beslut följer gällande lagstiftning, med beaktande av de särskilda stadganden som gäller för den evangelisk lutherska kyrkan i Finland. Inget är oklart till den delen. Domslutet klarlägger ytterligare vilken betydelse kyrkoordningen och kyrkohandboken har, ifall man inte kände till det från tidigare.


Johan Bärlund
, arbetsledig
professor i nordisk rätt och rektor för Svenska social- och kommunalhögskolan vid Helsingfors universitet, är förvånad över beslutet. Han säger att det är beklagligt att det finns en så här konservativ falang inom Högsta förvaltningsdomstolen.

– Högsta förvaltningsdomstolen har en väldigt formalistisk syn. De konstaterar att domkapitlet inte gjort fel men går inte alls in på en argumentation kring den enskilda prästens rättsskydd.

Johan Bärlund är arbetsledig professor i nordisk rätt och rektor för Svenska social- och kommunalhögskolan vid Helsingfors universitet. Foto: KP-arkiv / Sofia Torvalds

Högsta förvaltningsdomstolen var inte enhällig i sitt beslut utan rösterna föll 4-1 efter en omröstning.

– Det riktigt viktiga här är att det varit ett omröstningsfall, vilket visar att det rättsligt går att argumentera i bägge riktningarna. Då blir det egentligen en fråga om politik och värderingar, och det handlar om de värderingar domarna står för.

Bärlund konstaterar att juridik ibland är politik och tycker att det justitieråd som var i minoritet argumenterade mer analytiskt.

– Minoriteten kommer bland annat till att äktenskapet inte är ett sakrament och att frågan därför inte ligger i kärnan av religionsfriheten. Därför är påföljden – den här varningen – för grov i förhållande till överträdelsen.

Han tycker också att det är intressant att HFD så tydligt lyfter fram att det här är en intern fråga för kyrkan.

– Jag tycker att frågan har människorättsliga aspekter, i och med att kyrkan inte är vilket religiöst samfund som helst.

Bärlund är övertygad om att HFD:s beslut kommer att väcka debatt i samhället, och han tror inte att debatten kommer att vara till kyrkans fördel.

– Biskoparnas uttalande om att HFD:s avgörande klargör att det rättsliga läget också är politik. När vi har en minoritet i HFD visar den att det går att argumentera på bägge sätten. Här borde nog biskoparna på allvar fundera på vad som är bättre för kyrkan. Att de går ut så här starkt och bejakar avgörandet kan leda till att allt fler lämnar ur kyrkan.

– Om man själv tror på att kyrkan naturligtvis ska viga par även av samma kön leder det här till att utvecklingen i rätt riktning går långsammare. När vi ser på våra nordiska systerkyrkor är det ändå klart i vilken riktning vi är på väg. Risken med avgörandet är också att en präst som viger ett samkönat par kan komma att utsättas för tjänstemannarättsliga åtgärder. Det kan bana väg för nya rättsprocesser där den argumentation som HFD:s majoritet står för inte håller.


Uppdaterad 21 september 2020 kl. 15:25 med en kommentar från lagfarne assessorn Lars-Eric Henricson.

Erika Rönngård



LÄSNING. Vi lever inte längre i en galax som kretsar kring den tryckta boken. I stället strålar skärmen som vår nya sol, skriver Joel Halldorf. Revolutionen stöper om vår civilisation i grunden – hur och varför försöker han förklara i boken ”Bokens folk”. 29.5.2023 kl. 19:19

diakoner. Biskop Bo-Göran Åstrand vigde två diakoner och en diakonissa till diakoniämbetet på pingstdagen. 28.5.2023 kl. 21:48

biskopar. Kyrkoherden i Imatra har varit både musikjournalist och missionär i Jerusalem. Nu kandiderar hon i en andra valomgång mot den förra fältbiskopen. 25.5.2023 kl. 17:57

MEDLEMSENKÄT. Fastän majoriteten av prästerna och kantorerna fortsättningsvis upplever att de är nöjda med sitt arbete och känner ett starkt arbetsengagemang, har välbefinnandet i arbetet minskat enligt många olika mätare. 25.5.2023 kl. 09:00

PRÄSTASSESSOR. Monica Heikel-Nyberg har enligt det premiminära valresultatet valts till prästassesor för perioden 1.9.2023-31.8.2026. 24.5.2023 kl. 15:58

FINSTRÖM. Finströms kyrka är en av Finlands viktigaste kyrkor. Det säger konsthistoriker Åsa Ringbom som ägnat en stor del av sin karriär åt att forska i kyrkorna på Åland. Nu är hon aktuell med en bok om Finströms kyrka. 22.5.2023 kl. 18:33

ANDLIGT VÅLD. Samhället är allt ovanare att tala om tro. Så vården vet inte alltid hur den ska hantera den som mår dåligt av att ha hoppat av miljöer där religionen har blivit för trång. Det har Maria Björkmark forskat i. 19.5.2023 kl. 09:19

KYRKBÖCKER. ”100 procent viktiga” är kyrkböckerna för den som forskar i sin släkt, säger historikern Alexandra Ramsay. I de gamla skrifterna hittar hon både stränga ordvändningar men samtidigt också präster som brydde sig om de små i sin hjord. 17.5.2023 kl. 14:46

profilen. Sebastian Holmgård är aktuell med programmet ”Tänk, tänkare, tänkast”, där han och några barn synar en del sanningar i sömmen. Finns det exempelvis gånger då man får ljuga? 16.5.2023 kl. 13:58

BORGÅ STIFT. Stiftsdekan Mia Anderssén-Löf håller på och sniffar in sina nya arbetsuppgifter vid domkapitlet i Borgå. Dekanen kopplas ofta samman med teologisk utbildning och fortbildning. Men hon har också fått strategi och framtid på sitt bord. 16.5.2023 kl. 10:02

LAESTADIANERNAS FRIDSFÖRENINGARS FÖRBUND. En del av den finlandssvenska laestadianrörelsen håller på att separera från den evangelisk- lutherska kyrkan. Nu utreder rörelsen möjligheten att bilda en egen kyrka på föreningsgrund. Men något gemensamt exodus är inte att vänta. 15.5.2023 kl. 17:59

Äktenskap. Efter fredagens omröstning blev det tumme ner för ändringarna i kyrkoordningen som skulle ha gjort vigsel till äktenskap möjligt också för par där bara den ena är medlem i kyrkan. 13.5.2023 kl. 20:23

KLIMATFÖRÄNDRING. Från och med i år får varje konfirmand i Vasa svenska församling ett eget träd i Kenya. Skolungdomar i Miriu, Kenya planterade i april 140 trädplantor för årets konfirmander. Trädplantering är ett viktigt och effektivt sätt att bromsa klimatförändringen eftersom träden binder koldioxid ur atmosfären. 11.5.2023 kl. 08:59

morsdag. På morsdag spelar kantorn Heidi Lång i familjegudstjänsten i Replot där fokus ligger på mammorna och familjen. Barnkören sjunger och till kyrkkaffet blir det marängtårta. 3.5.2023 kl. 20:52

Bidrag. Gunvor och Bo Skogmans minnesfond delade ut 10 000 euro i år. Kristinestads svenska församling har tillsatt en arbetsgrupp vars uppgift är att dela ut understöd ur fonden. 9.5.2023 kl. 18:57

KARRIÄRSBYTE. Efter tolv år som kantor i Korsholm bytte Susanne Westerlund inriktning och utbildade sig till florist. – Musiken har jag inte lämnat, jag har bara kompletterat mitt kreativa språk, säger hon. 21.10.2024 kl. 16:48

ETT GOTT RÅD. – Varje år har det blivit lite lättare att leva. Jag önskar att jag hade varit snällare mot mig själv som ung, säger Anne Hietanen. 16.10.2024 kl. 10:00

Personligt. Hon har levt i nästan 45 år ”med Herren”. Vad har Nina Åström under åren lärt sig om trons kringelikrokar och gropar? KP mötte henne och diskuterade viktiga ord som tillit, kärlek, rättvisa och nåd – och varför Jesus är hennes allt. 15.10.2024 kl. 10:00

KYRKOR I USA. I USA väntas kyrkorna spela en roll i det amerikanska presidentvalet. Men Amerika sekulariseras också, och effekten kan bli mindre än väntat. Och för många har andligheten blir mera politisk. 14.10.2024 kl. 13:00

Jubileum. Kvinnliga teologer rf har firat sitt 90-årsjubileum. – Föreningen behövs absolut fortfarande, säger styrelsemedlem Eva Ahl-Waris. 9.10.2024 kl. 13:30