Fritiden tillbringar Christina Båssar helst i stallet eller på hästryggen.

Församlingen gör ett värdefullt arbete – "Med ett par personer kan de ställa till med musikal!"

korsnäs.

Kommundirektör Christina Båssar tycker om närheten och flexibiliteten som den lilla orten erbjuder. Församling och kommun står varandra nära här – och har återväxten som gemensam utmaning.

2.9.2020 kl. 09:31

– Jag har alltid varit väldigt förtjust i små kommuner, säger Korsnäs kommundirektör Christina Båssar. Jag började i tiderna min karriär i Maxmo kommun, som då var ungefär hälften mindre än vad Korsnäs är idag.

Hon tycker om att ha överblick och kunna upprätthålla nära kontakt med de som jobbar inom kommunen.

– Samtidigt har man också möjlighet att vara flexibel och prova på ett och annat nytt.

Korsnäs är en utpräglad kustkommun. Här har man från början livnärt sig på fiske och jakt. Orten har också formats av blygruvan som verkade här och lockade nya människor till svenskdominerade Korsnäs.

– Jag skulle säga att människorna här är väldigt självständiga, de har egna åsikter – men samtidigt är de öppna för influenser utifrån.

För några år sedan namngavs Korsnäs som Finlands lyckligaste kommun, när man jämförde faktorer för sociala problem och invånarnas hälsa.

– Jag tror att den här närheten i ett litet samhälle gör att det är väldigt låga trösklar att ta kontakt. Det sociala sammanhanget är lätt att greppa.

Naturen finns runt knuten.

– Det är enkelt att ta sig ut i skog och natur. Havet ligger nära. Jag tror nog att folk värdesätter den här jordnärheten.

Kyrkan gör ett värdefullt arbete

Kommunen och församlingen har ett nära samarbete.

– Jag ser att kyrkan har en viktig funktion i Korsnäs. De gör ett väldigt värdefullt arbete med diakonin och med ungdomsarbetet.

Hon berömmer speciellt församlingens medarbetare som med sitt musikaliska kunnande tar sig an och engagerar ungdomar.

– De är fenomenalt bra. Med ett par personer kan de ställa till med musikal!

Att engagera människor och skapa kontinuitet och bredd identifierar hon som en utmaning för församlingens frivilligverksamhet som även återspeglas inom kommunens förtroendeorgan.

– Det är en liknande utmaning som både församlingen och kommunen har: vi konkurrerar idag med väldigt många andra fritidsaktiviteter. Unga familjer har inte så lätt att hitta tiden att koordinera karriär och familjeliv med egna och barnens hobbyer.

Hon har en förhoppning om att årets erfarenheter av distansmöten och nya tekniska lösningar för förvaltning också kunde bidra till att göra tröskeln lägre för fler att engagera sig.

Korsnäs har hittills klarat coronaåret bra på de flesta fronter. De hör till de kommuner som är ofärgade på smittokartorna.

– Vi har förmän som varit proaktiva på alla sätt och gjort de säkerhetsåtgärder som behövs. Till vår lycka har vi en personal som engagerat sig från dag ett.

När det behövts fler händer inom äldreomsorgen har det funnits människor som kunnat tänka sig att flytta över från dagvård eller utbildning.

– Väldigt många har också bytt ut semesterpenningen till ledig tid, istället för att bli permitterade. Det är tacksamt.

För ekonomin är den front där även Korsnäs drabbats.

– Där får vi nog kämpa. Troligen slutar det här året på minus – hur mycket på minus beror på hur mycket staten kommer emot.

Fyra frågor till Christina Båssar

Vad gör du helst på fritiden?

– Jag tillbringar helst min fritid tillsammans med min yngsta dotter i stallet, alternativt på hästryggen.

Vad brukar du lyssna på i bilen?

– Radio Vega, radio X3M eller någon podd.

När var du senast i kyrkan?

– I söndags, då min dotter blev konfirmerad. Det var en enkel fråga, skrattar hon.

Vilken var senaste boken du läste?

– Jag tror det var en av Sofie Sarenbrants deckare. Jag älskar skräckfilmer och -böcker, jag är en storkonsument av Stephen King. Ju mer verklighetsfrämmande desto bättre.

Emelie Wikblad



Dagens trosproffs är mer tilltufsade och ifrågasatta kulturellt än för bara tio år sedan. Emeritusbiskopen trivs numera som resepredikant. Han tror på påskens hopp som medicin mot uppgivenheten. 31.3.2013 kl. 12:00

Prästhemmens och prästmakens/makans roll har förändrats mycket sedan prästfruarnas förbund bildades. I dag har förbundet bytt namn och många ”prästfruar” är män och prästerna ibland ensamstående. 28.3.2013 kl. 15:00

Styrelsen för Pörkenäs har nekat rollspelsföreningen Eloria att hålla ett lajv på lägergården under påsken. 28.3.2013 kl. 12:00

När journalister rapporterar om kyrkliga frågor leder bristande kunskaper lätt till dålig journalistik. 27.3.2013 kl. 12:45

I trädgården. 31.3.2013 kl. 10:00

Vid graven i trädgården. 29.3.2013 kl. 18:00

I korsets skugga. 29.3.2013 kl. 15:00

På korset. 29.3.2013 kl. 15:00

På vägen till Golgata. 29.3.2013 kl. 12:00

I prokuratorns residens. 29.3.2013 kl. 10:00

På översteprästens gård. 28.3.2013 kl. 23:00

I Getsemane trädgård. 28.3.2013 kl. 21:00

I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

Matteus församling är bland de första i norden att använda sig av en skriba-app för telefoner. 25.3.2013 kl. 10:08

Kyrkodagarna. Britta Hermansson från Sverige talar på kyrkodagarna på Åland den 12–14 november. – Jag vill alltid utgå från den plats där vi möts och känner igen våra egna liv. 8.11.2021 kl. 17:20

HÖSTDAGARNA. Höstdagarna pågår som bäst i Toijala och har samlat 400 ungdomar. 6.11.2021 kl. 13:20

kaplansval. Ett enhällig kapellråd valde igår kväll Janette Lagerroos till ny kaplan i Houtskär. – Jag är jätteglad att jag fick jobbet, säger hon. 4.11.2021 kl. 14:27

VÄSTÅBOLANDS SVENSKA FÖRSAMLING. Harry S. Backström meddelade på onsdagskvällen att han avgår som kyrkoherde för Väståbolands svenska församling. Han tillkännagav sitt beslut via ett e-postmeddelande som gick ut till anställda, förtroendevalda och media. 3.11.2021 kl. 20:46

AVSTÄNGNING. Dennis Svenfelt blir avstängd från prästämbetet för fyra månader, meddelar domkapitlet idag. – När man inte kan sköta sin tjänst som det ankommer en tjänsteman är man inte lämplig för jobbet, säger Lars-Eric Henricson, som är lagfaren assessor vid domkapitlet. 28.10.2021 kl. 16:33