Frank Isaksson tycker också om att segla och vara ute i naturen.

Han är en mångsysslare som gillar att predika

petalax.

Hans gradutema väckte idén till en egenkomponerad mässa. Att tvingas fira gudstjänst i en tom kyrka känns konstigt, men Frank Isaksson hoppas få se människor sträcka ut handen till varandra i en gemensam nödsituation.

25.3.2020 kl. 08:00

Frank Isaksson har hunnit prova på allt möjligt: han är utbildad klasslärare och teolog, har drivit café och jobbat inom åldringsvården. Han trivs med att jobba i församling.

– Jag tycker om att predika och tycker det är roligt att hälsa på hos folk och lära känna människor.

Han har erfarenhet av att jobba i olika roller i olika församlingar – han har varit ungdomsledare i Tenala, vikarierat som diakon i Karis och jobbat som predikobiträde i Esse och i Vörå. Sedan februari jobbar han i Petalax och Bergö församlingar, som vikarie för pastor Cay-Håkan Englund.

– Jag får predika, hålla ordets gudstjänst, hålla andakter på åldringshem, och så brukar jag hjälpa till med konfirmandarbete och vad som nu dyker upp.

Som predikobiträde gör han alltså mycket av det som en präst gör, men får inte sköta förrättningar eller hålla högmässa med nattvard.

Har du tänkt att du skulle vilja jobba som präst?

– Jag är nog öppen för det. Vi ska se, det behöver ju finnas någon församling som behöver en pastor då.

I det här skedet vill han i alla fall inte flytta från Vasa, där han bor med sin fru och två söner.

Musiken är ett av Frank Isakssons stora intressen och något han har nytta av också i jobbet.

– Jag skriver sånger och spelar och sjunger i församlingar.

Nu håller han på att komponera en temamässa.

– Det började med att jag skrev en gradu om den förlorade sonen. Jag insåg att många av de sånger jag skrivit under årens lopp tangerar det temat.

Han började sätta ihop en mässa, med alla de delar som hör till liturgin.

– Jag skrev en del nya sånger och så tog jag en del av dem jag skrivit under årens lopp och gjorde om melodierna till några.

Musikstilarna varierar, från gospel till samba. Han ser fram emot att mässan ska komma till användning i församlingar.

– Normalt när jag skriver sånger skriver jag för att själv sjunga dem. Men nu har jag försökt göra sånger som ska gå bra att sjunga tillsammans, så att det ska låta bra när man är många som sjunger. Jag tror att man behöver förenkla melodierna lite för att det ska bli bra – men samtidigt får det inte bli tråkigt.

Orden är viktiga för honom när han skriver musik. Han skriver också gärna andra slags texter, just nu håller han på med en novell.

En och en halv månad har Frank Isaksson hunnit bekanta sig med jobbet i församlingarna i Petalax och Bergö. Nu befinner sig plötsligt församlingarna – och hela samhället – i en alldeles ny situation.

– Man fattar ju inte vad som händer. Jag tror att de flesta känner så i det här skedet. Det är konstigt att fira gudstjänst utan församling.

Beslutet att stänga skolorna är tufft även för alla föräldrar, som ska försöka handleda sina barn när de gör skolarbetet på distans.

– Fast jag är lärare tycker jag det är en tuff utmaning. Men det visar ju sig sen i något skede om det var ett bra beslut eller inte, och jag tror att det var ett klokt beslut.

Han hoppas få se något gott komma också ur den här situationen.

– I den här första chockfasen kanske man resignerar och tänker att vi inte kan göra någonting. Vi kryper in i våra stugor och stänger dörren. Men det ska bli intressant att se vad det kan komma för bra ur det här: att människor kanske sträcker ut handen till varandra på ett annat sätt i en gemensam nödsituation. Vi ska vara öppna för att se vad det finns för möjligheter att hjälpa varandra och hitta gemenskap.

Emelie Wikblad



Kyrka. Åbo är en europeisk kulturhuvudstad år 2011. 10.6.2008 kl. 00:00

Världen. Bibelsällskapet har utnämnt bibelforskaren Mikael Winninge till översättningsdirektör med första uppgift att utreda när en ny svensk bibelöversättning behövs. 10.6.2008 kl. 00:00

Samhälle. Mariehamns församling utreder om församlingsgården Villa Carita i centrala Mariehamn kan bli ett Fountainhouse. 10.6.2008 kl. 00:00

Världen. Egyptens parlament har antagit en lag som förbjuder kvinnlig könsstympning. 10.6.2008 kl. 00:00

Världen. I Jordanien har arkeologer funnit lämningar av en underjordisk kyrka som daterats till mellan 33 och 70 e. Kr. 9.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Nagu församling vill inte slås ihop med de andra församlingarna i Väståboland, så som domkapitlets förslag lyder.  9.6.2008 kl. 00:00

Världen. Åttio procent av de kyrkliga arbetsgivarna i Sverige har stora brister i sina jämställdhetsplaner. 9.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Många glada nyheter men också bön om hjälp hördes när de hemmavarande missionärerna framförde sina hälsningar från fältet under helgens missionsfest. 9.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Den nya kyrkoherden i Ingå församling, Torsten Sandell, installeras i dag av biskopen. 8.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Missionsfesterna i Pernå och Uleåborg gästas av en ungdomskör från en luthersk skolan i Palestina. 7.6.2008 kl. 00:00

Världen. Stora synagogan i Bryssel förklarades i går vara den "Stora Europeiska Synagogan". 6.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Domkapitlet i Borgå stift har i dag behandlat visitationsprotokollen från visitationerna rörande förvaltning och ekonomi i Övermarks och Jomala församlingar. 5.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Den första mässan firades i april 1988 i Agricola kyrkan i Helsingfors. 6.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Webbsidan lastenkirkko.fi riktar sig till barn under tio och ger möjligheter för barn att bekanta sig med kärnan i kristendomen. 6.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Om två år får sextonåringar rösta i kyrkliga val. 5.6.2008 kl. 00:00

vårdreformen. Vart vänder man sig när det strular till sig i äktenskapet? Tusentals finländare tar varje år kontakt med församlingarnas familjerådgivning och i fjol fick sammanlagt 18 000 finländare hjälp vid någon av landets 41 centraler. 4.4.2017 kl. 14:38

radio. På söndag har det gått 85 år sedan den första svenska radioandakten gick ut i etern. 31.3.2017 kl. 15:02

Helsingfors. Peter Halldorf besöker Helsingfors nästa vecka. Enhet och ekumenik är temat för hans anförande i Johanneskyrkan. 30.3.2017 kl. 13:28

familj. För Bettina Westergård har livet som mamma till åtta fosterbarn inte alltid varit lätt, men hon har aldrig ångrat sitt beslut.– Men jag har fått leva ett så rikt liv. 30.3.2017 kl. 08:12

profilintervju. För mig har det varit viktigt att stå kvar i att Gud ville mig, säger Alaric Mård. 29.3.2017 kl. 15:01