Närpes församling förbereder samarbetsförhandlingar

samarbetsförhandlingar.

Närpes församling har också meddelat om samarbetsförhandlingar. Det är första steget i en process som kan leda till permitteringar av församlingens anställa.

24.3.2020 kl. 08:55

– Vi har fattat beslut om samarbetsförhandlingar. Men vi har inget beslut på om och när de ska inledas. Det är bara en grund för att öppna för samarbetsförhandlingar ifall läget så skulle kräva, säger ekonomichef Kjell Storgeust.

Det gäller församlingens samtliga 24 fastanställda.

– Ifall förhandlingar blir av måste vi se vilka som har arbetsuppgifter som absolut måste skötas. Till exempel måste församlingsmästarna vara med på begravningarna. Det går inte att köra generellt över hela linjen.

Storguest understryker att ekonomisektionen, som gjorde beslutet, är enig om att permitteringar ska tillgripas först i yttersta nödfall. Ingen i sektionen var tilltalad av att permittera, säger han.

– Men man måste också ser på samhället i övrigt och vilket ansvar kyrkan har i förhållande till skattebetalarna.

För att allt ska gå rätt till ska församlingarna ge ett meddelande om samarbetsförhandlingar minst fem dagar innan förhandlingarna inleds. Förhandlingarna ska sedan pågå i minst fjorton dagar innan permitteringar kan verkställas. Något datum för de inledande förhandlingarna har man inte gett.

– Beskedet har i alla fall gått ut till alla medarbetare så de är medvetna om att förhandlingarna finns med som ett element. De närmaste veckorna ska vi se vilka ersättande uppgifter som finns för de anställda vars grupper nu ligger nere.

Förra veckan meddelade också Pedersöre kyrkliga samfällighet om samarbetsförhandlngar. Förhandlingarna där inleds på torsdag.

Johan Sandberg

Mari Leppänen

biskopsval. Stiftsdekanen Mari Leppänen har valts till ny biskop i Åbo ärkestift. Enligt det preliminära resultatet fick Leppänen 565 av de avgivna rösterna medan motkandidaten Jouni Lehikoinen 457 fick röster fick i valets andra omgång. 3.12.2020 kl. 14:53

jakobstad. Valet av församlingspedagog i Jakobstad svenska församling rivs inte upp. Församlingsrådet konstaterade i går att beredningen och beslutet gått korrekt till. 3.12.2020 kl. 13:41
I Nykarleby ordnas gudstjänst i kyrkorna under de närmaste veckorna – även om det inte är många som får vara med.

begränsningar. Från och med idag får maximalt 20 personer delta i offentliga tillställningar i Österbotten. – I vissa avseenden tvingas vi tänka om, men vi kan dela tro och hopp även om vi inte kan träffas fysiskt, säger Mia Anderssén-Löf, som är kyrkoherde i Nykarleby 2.12.2020 kl. 16:15
– Att jag pratar finska har vi använt som "partytrick" på diverse ungdomssamlingar och föräldraträffar, säger Daniel Jakobsson.

Kalender. Rikssvenska Daniel Jakobsson, som jobbar i Matteus församling i Helsingfors, bjuder frikostigt på sig själv så här i adventstid. I en virtuell språkbadskalender öppnar han kalenderluckor, läser det finska innehållet och försöker förstå budskapet. Och allt tog avstamp i ett stort misstag. 2.12.2020 kl. 11:59

adventskalender. För bokstavsillustratören Sofie Björkgren-Näse var uppdraget att skapa en adventskalender lite av en dröm som gick i uppfyllelse. 2.12.2020 kl. 10:05
Från och med nästa vecka får inte fler än tio personer närvara vid en gudstjänst – de anställda medräknade.

coronaepidemin. Från och med nästa vecka ska alla gudstjänster i Nyland förrättas i huvudsak utan att församlingsmedlemmar är med i kyrkorummet. 27.11.2020 kl. 18:40
De två senaste åren har varit påfrestande, säger Johan Candelin.

insamling. Rättegången mot Martyrkyrkans vänner, som misstänks för brott mot penninginsamlingslagen, är över. Domen faller den 7 december. – Försvaret vill visa att vi handlat i god tro, säger MKV:s ordförande Johan Candelin. 27.11.2020 kl. 13:59
Biskop Bo-Göran Åstrand, domkapitlets notarie Linus Stråhlman och stiftsfullmäktiges ordförande Anita Ismark (med via videolänk).

fastighetsstrategi. När stiftsfullmäktige samlades till distansmöte idag fanns det bara en fråga på agendan: kyrkans fastighetsstrategi, och framför allt planerna på att kyrkan ska göra sig av med det anrika domkapitelshuset i Borgå. – Stiftsfullmäktige i alla stift är samfällt eniga om att fastighetsstrategon bör förkastas, säger stiftsfullmäktiges ordförande Anita Ismark. 26.11.2020 kl. 16:14
– Vi tycks ha en inneboende törst efter helighet. Och dessutom ett sinnesorgan – i brist på bättre ord – som darrar när tillvarons bråddjup uppenbaras, säger Joel Halldorf.

Bok. – Vi människor beskriver oss gärna som ”homo sapiens”, den förnuftiga varelsen. Jag vill hävda att vi är den dyrkande varelsen, säger den svenska teologen och författaren Joel Halldorf. 26.11.2020 kl. 14:14

advent. Hurudan adventsperson är du? Är du adventskonservativ eller adventsnjutare – eller kanske adventsagnostiker? 26.11.2020 kl. 13:37
Slutet nått