Det blir antingen Sixten Ekstrand eller Bo-Göran Åstrand som blir nästa biskop i Borgå stift.

Åstrand och Ekstrand till andra omgången i biskopsvalet

biskopsval.

Det blir Bo-Göran Åstrand och Sixten Ekstrand som går vidare till den andra omgången i biskopsvalet i Borgå stift.

19.3.2019 kl. 14:33

Bo-Göran Åstrand och Sixten Ekstrand går vidare till andra omgången i biskopsvalet i Borgå Stift. Bo-Göran Åstrand fick flest röster, 198 stycken, följd av Sixten Ekstrand med 188 röster, Lisa Enckell med 152 röster och Harry Sanfrid Backström med 108 röster.

När Kyrkpressen med telefonens hjälp når Bo-Göran Åstrand har han precis klivit på bussen i Helsingfors och är på väg till domkapitlet i Borgå dit samtliga kandidater har blivit kallade för presskonferens senare på eftermiddagen.

Som svar på den klassiska sportfrågan om hur det känns svarar Åstrand:

– Jag nåddes precis av resultatet i den första omgången och jag är nog smått tagen av resultatet ännu. Framför allt är jag tacksam för det förtroende som de som röstade valde att visa den här gången.

Hade du själv några tankar om utgången i den här första omgången?

– Det hade jag inte. Det har nog varit väldigt svårt att ana sig till. När jag steg på tåget i Bennäs i morse för att bege mig mot Borgå tänkte jag nog att det här är helt öppet. Och jag har helt medvetet gått in för att inte göra mig några föreställningar om utgången.

Vad tänker du om den andra omgången med tanke på röstfördelningen i den första? En del ”förståsigpåare” menar att du nu ligger bra till för att bli vald.

– Själv tänker jag nog att varje omgång är en helt ny omgång. Och nu kommer det att komma nya och fördjupade frågeställningar som jag och Sixten får ta tag i. Jag ser fram emot en fördjupad diskussion och jag ser också väldigt mycket fram emot att få träffa elektorerna igen i nya valpaneler.

Hur ska du fira det här?

– Skratt. Det har jag nog inte tänkt på. Men det blir väl en kaffekopp i restaurangvagnen i tåget hem till Jakobstad. Och sedan blir det en tekopp med min fru Karin efter att jag varit ute med hunden på kvällspromenad. Och nu när jag tänker på det, kanske jag unnar mig lite extra gott bulla i restaurangvagnen på vägen hem!

Ekstrand: Ganska väntat resultat

– Det känns bra och jag är glad att jag fick så stort stöd som jag fick, säger Sixten Ekstrand när röstresultatet i första omgången klarnat.

Sixten Ekstrand tycker att valresultatet var ganska väntat.

– De flesta bedömde att det skulle vara tre i toppen och så blev det. Det som ändå överraskade lite var att avståndet till Lisa blev så pass stort som det blev. Det tyder på att många som tvekade mellan Lisa och Bo-Göran valde att rösta på Bo-Göran.

– Det som också överraskade var att Harry gjorde ett så bra val som han gjorde med över hundra röster, det visar att det finns ett konservativt stöd i stiftet.

Sixten Ekstrand ser nu fram emot andra omgången, och kommer att följa samma linje som hittills.

– Biskopsämbetet är enhetens ämbete. Den som kandiderar för att bli biskop måste stå mitt i hjorden: se, bekräfta och ha god översikt över alla. Jag ser ingen anledning att ändra på det. Man måste också vara sig själv och vara trogen den teologi och tro man har, det kommer jag att fortsätta med.

Han ser fram emot en intensivare diskussion när bara två kandidater återstår.

– Jag tror att de diskussionerna blottar skillnader, vilka erfarenheter och vilken bakgrund vi har, vad vi är bra och mindre bra på och vilka frågor vi vill driva. Jag tror att det blir en intressantare diskussion för dem som lyssnar.

Han tycker att det har varit en trevlig resa hittills.

– Det har varit en god kampanj, rent och snyggt. Och jag har haft en bra grupp som har stöttat mig, varit bollplank och sparrare. Ett stort tack till dem.

Lisa Enckell: Lite vemodigt
– Jag är glad att jag har fått vara med. Lite vemodig förstås då en dröm inte gått i uppfyllelse för så många som engagerat sig, sade Lisa Enckell när det stod klart att hon inte gått vidare till den andra omgången.

Hon gladde sig ändå över engagemanget bland dem som stöttat henne.

– Det har varit ett sånt engagemang från dag ett, att jag är helt överväldigad. Med gemensamma krafter har vi fört en positiv kampanj och inspirationen har vuxit för varje ny som anslutit sig. Vi bör kanalisera den här energin till att fortsätta förnyelsearbetet i stiftet och kyrkan.

Backström: Andra som tänker som jag

– Det har varit en bra process på många sätt, jag är glad över att ha fått en möjlighet att vara med, säger Harry Sanfrid Backström om sin valkampanj, och tackar alla dem som stått bakom honom.

– Först av allt vill jag tacka Herren för att jag fick vara med, och för det andra tackar jag alla som skrev en tvåa på valsedeln.

Han påpekar att de 108 röster han fick förpliktigar, det är något de två biskopskandidaterma får tänka på inför andra omgången.

– Det finns tydligen en hel del människor som ser på saker och ting på samma sätt som jag. Och många fler inom vår kyrka, sådana som inte har rösträtt.

Testamenterar du dina röster till någon av kandidaterna i andra omgången?

– Nej, det gör jag absolut inte. Var och en ska rösta enligt sitt eget samvete. Jag vill just nu ogärna spekulera i hur det ska gå, det får de som har rösträtt avgöra.

Preliminära resultat från biskopsvalets första omgång:

Raseborgs prosteri: Backström 5, Lisa Enckell 18, Bo-Göran Åstrand 20, Sixten Ekstrand 16.

Åboland: Backström 9, Enckell 21, Åstrand 13, Ekstrand 24

Åland: Backström 3, Enckell 14, Åstrand 33, Ekstrand 12

Korsholm: Backström 17, Enckell 18, Åstrand 31, Ekstrand 30

Pedersöre: Backström 40, Enckell 3, Åstrand 24, Ekstrand 42

Domprosteriet: Backström 6, Enckell 27, Åstrand 26, Ekstrand 23

Mellersta-Nyland: Backström 1, Enckell 24, Åstrand 16, Ekstrand 21

Helsingfors: Backström 11, Enckell 23, Åstrand 28, Ekstrand 15

Närpes: Backström 15, Enckell 3, Åstrand 7, Ekstrand 5

Nicklas Storbjörk



ekonomi. Församlingarna får inte de utlovade sänkta pensionsavgifterna. Kyrkomötet ansåg att vi lever i osäkra tider och ändrade sitt beslut från i fjol höstas. Pengarna ska betalas till Helsingfors som förut. 11.11.2022 kl. 16:38

mission. Den lilla utbrytargruppen ur SLEY fick inte officiell status helt utan gnissel i kyrkomötet och biskopsmötet. 11.11.2022 kl. 13:50

KOMIKER. Komikern och författaren Alfred Backa räds inte utmaningar. När han fick frågan om han vill underhålla Borgå stifts alla präster med en show blev svaret naturligtvis ja. 10.11.2022 kl. 16:08

psalmbok. Nej, kyrkan ska inte slå fast vilka psalmer som hör till finländsk allmänbildning. Kyrkomötet i Åbo röstade ner initiativet direkt. 9.11.2022 kl. 16:33

FÖRSAMLINGSVAL. Igår började förhandsröstningen i församlingsvalet. Valdagen är den 20 november. 9.11.2022 kl. 12:21

radio. – Radions styrka är att berätta sådant människor inte visste de vill veta, säger Hedvig Långbacka. 22.11.2022 kl. 09:00

film. Kyrkpressen har mött regissören Klaus Härö i en pratstund om åldrande, kärlek och hur man ska lyckas balansera mellan bitterhet och tacksamhet. I höst är han aktuell med filmen My Sailor, My Love. 9.11.2022 kl. 09:00

HÖSTDAGARNA. Se mera bilder i artikeln! 7.11.2022 kl. 20:12

FÖRSAMLINGSVAL. Två tredjedelar av kandidaterna i församlingsvalets valkompass vill att kyrkan ska viga också par av samma kön. Frågan polariserar fortfarande Borgå stift tydligt. Ulla-Maj Wideroos hör kyrkfolk vara otåliga över att frågan fortfarande hänger i luften. 7.11.2022 kl. 10:27

FÖRSAMLINGSVALET. Tidiga resultat från församlingsvalet visar på att den nedåtgående trenden för röstningsprocenten fortsätter. Helsingfors hörde till de första samfälligheter som på söndagskvällen redovisade sina siffror. Tio procent av församlingsmedlemmarna i huvudstaden hade röstat. 20.11.2022 kl. 20:12

FÖRSAMLINGSVAL. Så här är kyrkans system för att påverka uppbyggt. Kyrkpressen reder ut begreppen inför valet. 7.11.2022 kl. 18:12

sorg. Sandra Holmgård har skrivit en bok om det som för många känns som det värsta man kan drabbas av: att förlora ett barn. – Oliver var fantastisk, och jag tycker att alla familjer borde ha fått en egen Oliver. Men för egen del kan jag säga att jag aldrig kommer att repa mig helt efter hans sjukdom och död. 5.11.2022 kl. 09:00

KYRKOMÖTET. Nästa vecka samlas evangelisk-lutherska kyrkans kyrkomöte – kyrkans riksdag – till höst­session i Åbo. På ärendelistan står bland annat budgeten för kyrkans central- och pensionsfond. 4.11.2022 kl. 10:02

TERRORBROTT. Centerledaren Annie Lööf och ärkebiskop Antje Jackelén stod på Theodore Engströms, 33, dödslista under sommarens Almedalenvecka på Gotland. Den tidigare nynazisten hade planerat att döda någondera av dem under de samtal med nattvard som ordnades i Visby domkyrka. 3.11.2022 kl. 17:48

Kolumn. "Bråttom är ett ord som nästan ingen tycker om, det skapar mest gräl och sjuk mage." 27.10.2022 kl. 12:10

val. Församlingspastorstjänster tillsätts inte genom offentligt ansökningsförfarande. Domkapitlet begär församlingen om ett utlåtande om dem som anmält intresse och fattar sedan beslut om förordnandet med utlåtandet som grund. 5.8.2024 kl. 13:39

SOMMARLÄGER. – Att vara tillsammans handlar om ett grundbehov som vi alla bär på, säger Matti Aspvik, verksamhetsledare för förbundet Kyrkans Ungdom. 27.7.2024 kl. 20:50

Kolumn. Som barn minns jag att det var roligt när någon hade ordnat skattjakt för en. Det kunde vara i skolan, på någon födelsedagsfest eller i juniorerna. Man fick en karta i handen, några uppgifter att tänka på och sedan ut för att leta. 20.7.2024 kl. 11:55

PRÄSTER. Över 400 gudstjänster, dop, vigslar och begravningar på ett år – det kan tre präster i en medelstor finlandssvensk församling få dela på. Prästernas arbetsmängd varierar stort från församling till församling, visar Kyrkpressens granskning. 15.7.2024 kl. 10:00

SOMMARSÅNG. För 25 år fick skådespelaren Riko Eklundh en idé om göra en sommarkonsert i Nötö kyrka i Nagu skärgård. Idén förverkligades och konserten blev en succé. I år firar Sommarsång jubileum med två konserter. 16.7.2024 kl. 18:41